0

تقدير كميسيون از فعاليت‌هاي جهاد دانشگاهي

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

تقدير كميسيون از فعاليت‌هاي جهاد دانشگاهي

 

سخنگوي كميسيون آموزش به ايسنا خبرداد:
تقدير كميسيون از فعاليت‌هاي جهاد دانشگاهي

سرويس: مجلس
1390/01/28
04-17-2011
18:21:14
9001-12383: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

عضوهيات رييسه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي پس از جلسه كميسيون آموزش و تحقيقات كه با حضور تني چند از مسوولان جهاد دانشگاهي برگزار شد، گفت: جهاد دانشگاهي در عرصه‌هاي پژوهشي، فناوري و تكنولوژي‌هاي جديد اقدامات بسيار شاخص و برجسته‌اي را آغاز كرده كه قابل تقدير است.

نورالله حيدري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) پس از جلسه امروز (يكشنبه) كميسيون با اعلام حضور قاضي مغربي، معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي و مسوولان اين نهاد در كميسيون براي ارايه برنامه‌هاي سال 90 تصريح كرد: گزارش كوتاهي از رويكرد و عملكرد سال گذشته اين نهاد ارايه شد كه انصافا گزارش خيلي خوبي بود.

وي ادامه داد: محورهايي كه معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي در گزارش مذكور عنوان كرد حاكي از اين است كه تمركز اصلي جهاد دانشگاهي بر انجام كارهاي پژوهشي و فناوري است، به عبارت بهتر حدود 70 درصد فعاليت‌هاي اين نهاد را فعاليت‌هاي پژوهشي- فناوري و مابقي ظرفيت هم از فعاليت‌هاي آموزشي و فرهنگي تشكيل مي‌شود.

سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات، جهاد دانشگاهي را يك نهاد واقعا انقلابي دانست و تاكيد كرد: جهاد دانشگاهي در عرصه‌هاي پژوهشي، فناوري و تكنولوژي‌هاي جديد اقدامات بسيار شاخص و برجسته‌اي را آغاز كرده و ادامه مي‌دهد به نحوي كه اين نهاد در حوزه پژوهشي مربوط به فعاليت‌هاي عرصه صنعتي به تكنولوژي‌ جديدي به نام شيشه هوشمند دست پيدا يافته است، اين تكنولوژي با استفاده از نانوتكنولوژي و انرژي به صورت كليد يك شيشه شفاف را به يك شيشه مات تبديل و بلافاصله شيشه را به همان حالت اوليه برمي‌گرداند، يعني صرفا با زدن يك كليد شيشه شفاف به شيشه مات تبديل مي‌شود كه اين تكنولوژي مي‌تواند در توليد شيشه‌هاي دو جداره مورد استفاده قرار گيرد.

وي گفت: معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي با تاكيد بر قابليت‌هاي مختلف اين تكنولوژي اعلام كرد با استفاده از اين تكنولوژي مي‌توان تصوير را از روي شيشه نمايش داد، علاوه برآن قابليت‌هاي تلويزيوني آينده هم در اين راستا دنبال و عرضه خواهد شد.

نماينده اردل و فارسان در خانه ملت افزود: بر اساس اين گزارش معاونت پژوهشي جهاد دانشگاهي براي حل مشكل ناباروري دستاوردهاي بسيار خوبي كسب كرده‌ به نحوي كه ديگر احتياج به درمان در خارج از كشور نداريم و به مدد پژوهشگران اين نهاد پديده ناباروري در داخل كشور قابل درمان است، اين نهاد همچنين آمادگي دارد تا در صورت همكاري مسوولان ذيربط استانهاي مختلف اقدام به احداث شعباتي در اين استان‌ها كند.

عضو هيات رييسه كميسيون آموزش ادامه داد: در عرصه‌هاي ديگري نظير برق و روشنايي هم معاونت پژوهشي جهاد دانشگاهي موفق به توليد لامپ‌هايي شده كه ضمن اينكه بسياركم مصرف هستند، بسيار زينتي بوده و در عين حال مي‌توانند انرژي خورشيد را در روز ذخيره و در شب به نور تبديل كنند.

به گفته حيدري، در حوزه مباحث پزشكي هم به ايجاد تغييرات ژنتيكي و كسب دستاوردهايي در اين حوزه اشاره شد، در مجموع جهاد دانشگاهي در استفاده از انرژي‌هاي جديد به فعاليت‌هاي قابل توجهي رسيده است.

عضو هيات رييسه كميسيون آموزش در ادامه خاطرنشان كرد: جهاد دانشگاهي در تعامل و همكاري با مراكز و پارك‌هاي علم و فناوري ايده‌هاي خوبي دارد كه اگر محوريت و تصدي‌گري اين مراكز و پارك‌ها به اين نهاد واگذار شود قطعا دستاورد‌هاي بهتري خواهند داشت.

حيدري افزود: در مجموع فعاليت معاونت جهاد دانشگاهي بسيار مورد تقدير اعضاي كميسيون قرار گرفت و مقرر شد يا اعضاي كميسيون بازديدي از مراكز مذكور داشته باشند و يا مجددا مسوولان اين نهاد به كميسيون دعوت شوند و گزارشاتي جهت تنوير ذهن همكاران ارايه كنند.

وي حضور مسوولان بنياد بازي‌هاي يارانه‌اي را دستور ديگر كميسيون امروز عنوان و تاكيد كرد: تشكيل بنياد بازي‌هاي يارانه‌اي در نوع خود بسيار حائز اهميت است چراكه پيش از تشكيل اين نهاد به دليل خلاء موجود، بازي‌هاي غربي از خارج از مرزها وارد كشور مي‌شدند كه اين پديده هم باعث خروج ارز از كشور مي‌شد و هم مشكلات فرهنگي به دنبال داشت اما خوشبختانه بنيادي تحت عنوان بنياد بازي‌هاي يارانه‌اي با مجوز شوراي عالي انقلاب فرهنگي زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشكيل شد كه نشانگر اين است كه بايد بتوانيم در ميان مدت با توليدات خوب، ارزشي و كيفي هم بازار داخلي را اشباع كنيم و هم صادرات داشته باشيم كه در صورت تحقق دستاورد بسيار مهمي در اين عرصه خواهد بود.

سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات در خاتمه خاطرنشان كرد: ضمن اينكه مسوولان بنياد بازي‌هاي يارانه‌اي از انجام توافقاتي ميان اين بنياد با آموزش و پرورش خبر دادند كه بتوانند در روش‌هاي تدريس، محتواي كتاب درسي و فعاليت‌هاي آموزشي و پرورشي به صورت مستقيم و غيرمستقيم از عنصر بازي در فعاليت‌هاي آموزشي و پرورشي بهره گيرند.

انتهاي پيام

حسین  منی و انا من حسین

یک شنبه 28 فروردین 1390  8:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها