0

انتقاد انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي از تکثير غيرقانوني کتاب‌ها

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

انتقاد انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي از تکثير غيرقانوني کتاب‌ها

 

انتقاد انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي از تکثير غيرقانوني کتاب‌ها

سرويس: فرهنگ و ادب - كتاب
1390/01/28
04-17-2011
16:11:35
9001-11839: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - قم
سرويس: فرهنگ و ادب - كتاب

انجمن فرهنگي ناشران کتاب دانشگاهي ضمن تأکيد بر حفظ ماکيت حقوق مؤلفان، صاحب نظران، استادان و اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها از بهره‌برداري و تکثير غيرقانوني و غيرمجاز آثار ايشان انتقاد کرد.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در قم، محمدرضا حاتمي - مديرمسؤول انجمن فرهنگي ناشران کتاب دانشگاهي - با اشاره به استفتاء شماره 88746 از رهبري در خصوص موضوع مالکيت معنوي (کپي‌رايت) و پاسخ ايشان افزود: رهبر معظم انقلاب در اين‌باره فرموده است که به طور کلي در کپي و استفاده و خريد و فروش هر اثري بنا بر احتياط واجب، رعايت حقوق صاحبان آن اثر، از طريق کسب اجازه لازم است و از استفاده و کپي‌برداري بنا بر احتياط خودداري کنيد؛ مگر اين‌که بدانيد که از کشور يا شرکتي است که کپي برداشتن را اجازه داده‌اند.

 

او افزود: در کشور ما نيز خوشبختانه بر اساس قانون «حمايت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان» و مکمل آن، قانون «ترجمه، تکثير کتب، نشريات و آثار صوتي» جرايم رخ‌داده در اين زمينه با عنوان کيفري قابل رسيدگي است.

 

حاتمي با بيان اين‌که يکي از مشکلاتي که پديدآورندگان و ناشران کتاب‌ها با آن روبه‌رو هستند، تکثير غيرقانوني و غيرمجاز آثار آن‌ها به طرق گوناگون نظير کپي‌برداري و تهيه فايل‌هاي پي دي اف است، اظهار كرد: متأسفانه در بعضي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي نيز کار تکثير حتا با اطلاع مسؤولين ذي‌ربط انجام مي‌شود.

 

او اين امر را علاوه بر تضييع حقوق پديدآورندگان موجب کاهش انگيزه دست‌اندرکاران توليد آثار ارزشمند و فاخر دانست و تصريح کرد: پيامدهاي بعدي اين اقدام غيرقانوني مي‌تواند کاهش توليد کتاب مناسب و جديد و کمبود کتاب و منابع علمي باشد.

 

مديرمسؤول انجمن فرهنگي ناشران کتاب‌هاي دانشگاهي با توجه به مفاد استفتا و قوانين ذکرشده در اين خصوص خواستار شد: تمامي دانشکده‌ها، گروه‌هاي آموزشي و پژوهشي، اعضاي هيأت علمي و واحدهاي زيراکس از تکثير کتاب‌هاي چاپ‌شده ناشران جلوگيري کنند.

 

انتهاي پيام

حسین  منی و انا من حسین

یک شنبه 28 فروردین 1390  8:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها