0

تثبيت گرد و غبار با ريگ در ايران يك نظريه جديد در جهان است

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

تثبيت گرد و غبار با ريگ در ايران يك نظريه جديد در جهان است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
پدر علم كويرشناسي ايران در گفت‌وگو با فارس:
تثبيت گرد و غبار با ريگ در ايران يك نظريه جديد در جهان است

خبرگزاري فارس: پدر علم كويرشناسي ايران گفت: تثبيت گرد و غبار با مالچ نفتي امكانپذير نيست و بايد از ريگ استفاده كرد كه تاكنون در سطح جهان كسي از اين روش استفاده نكرده است.

پرويز كردواني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: مسئولان ايران كه سرمنشأ گرد و غبار وارد شده به كشور را از عراق مي‌دانند، تصميم دارند كه طي مذاكره با كشور عراق، روي صحراي عراق را با مالچ نفتي بپوشانند و گرد و غبار را تثبيت كنند.


وي با اشاره به اينكه مخالف استفاده از روش مالچ نفتي براي تثبيت گرد و غبار هستم، بيان داشت: كاربرد اين روش ضمن اينكه هزينه‌بر است سبب ايجاد بوي بدي در تمام فضا مي‌شود و بعد از چهار تا پنج سال اثر تثبيت خود را از دست مي‌دهد و به علت اينكه كل صحرا با رنگ سياه پوشيده مي‌شود، سبب داغ شدن زمين نيز مي‌شود.


پدر علم كويرشناسي ايران با اشاره به اينكه مالچ نفتي سبب خشك شدن گياهان و از بين رفتن حشرات مي‌‌شود، عنوان كرد: در روش مالچ نفتي، نفت پس از استخراج بايد با يك ماده كاني مثل آنيون، كاتيون يا رس مخلوط شود و با استفاده از تكنولوژي و ماشين‌هاي مخصوص به صحراي عراق منتقل شود كه وقت و هزينه زيادي را بايد صرف كرد.


وي استفاده از روش مالچ نفتي را همچون قير و گوني دانست و افزود: مالچ نفتي خاصيت هميشگي را ندارد و در مدتي كه به كار مي‌رود هيچ رفت و آمدي نبايد صورت گيرد.


كردواني به مزيت‌هاي كاربرد ريگ براي تثبيت گرد و غبار نسبت به مالچ نفتي اشاره كرد و بيان داشت: ارزان قيمت بودن ريگ، داشتن خاصيت هميشگي و موقتي نبودن آن، نداشتن اثرات نامطلوب مالچ نفتي مثل بوي بد، احتياج نداشتن به تكنولوژي خاص و انجام حمل و نقل آسان روي ريگ از ويژگي‌هاي كاربرد ريگ است.


وي با بيان اينكه كاربرد ريگ براي تثبيت گرد و غبار ضمن اينكه سبب زيبا شدن فضا مي‌شود، گفت: در صورت بارش شديدترين باران و وزش باد، فرسايشي ايجاد نمي‌شود كه البته در حال حاضر دشت‌هاي وسيعي از ريگ در مناطق مختلف ايران و در مسير يزد به سمت بافق، نائين به سمت جندق و از اردكان به سمت كچكچ قابل مشاهده است.


پدر علم كوير شناسي ايران با اشاره به اينكه در صورت كمبود ريگ، كارخانجات سنگ‌بري به راحتي‌ مي‌توانند مقدار ريگ مورد نياز را تهيه كنند، ادامه داد: استفاده نكردن از ريگ براي تثبيت گرد و غبار در جهان را نمي‌توان ايرادي تلقي كرد زيرا يك نظريه جديد در ايران است كه مي‌تواند الگوي مناسبي براي تمام كشورهاي جهان باشد.


وي سرمنشأ گرد و غبار در ايران را تنها صحراهاي غرب عراق ندانست و تاكيد كرد: امكان اينكه اين گرد و غبار از صحراي آفريقا و شمال عربستان به كشور وارد شود هم وجود دارد.


وي اضافه كرد: گرد و غباري كه در سال‌هاي اخير به يك معضل اصلي كشورها تبديل شده و سال به سال در حال پيشروي است و هم‌اكنون نيز گريبانگير 20 استان كشور را گرفته، بر اثر خشكسالي و گرم شدن كره زمين به وجود آمده است.


كردواني تاكيد كرد: در گذشته گرد و غبار از شهرهاي خوزستان به سمت ديگر استان‌ها مي‌رفت ولي امروزه شروع گرد و غبار را از سوي استان‌هاي مثل آذربايجان و سمنان شاهد بوديم.


وي بيان داشت: مالچ نفتي، روشي است كه براي نخستين بار از ليبي گرفته شد و بيشتر براي طوفان ماسه كه در ارتفاع كم ايجاد مي‌شود به كار مي‌رود كه كاربرد اين روش براي طوفان گرد و غبار با هزاران متر ارتفاع و هزاران كيلومتر پراكندگي در سطح زمين بي‌فايده است.


پدر علم كوير شناسي ايران اظهار داشت: از آنجايي كه ذخاير نفت در حال تمام شدن است نمي‌توان روي اين روش سرمايه‌گذاري جدي انجام داد و بايد به دنبال روشي بود كه ترس تمام شدن آن وجود نداشته باشد.


وي با اشاره به اينكه دولت براي ساماندهي وضعيت گرد و غبار در كشور كميته‌اي تشكيل داد كه تاكنون اقدامات خاصي صورت نگرفته است، گفت: دولت عراق لازم است تمام امور كار را به اداره كل امور بيابان وزارت جهاد كشاورزي ايران واگذار كند تا با همكاري چند تن از كارشناسان عراقي گرد و غبار برخاسته از اين كشور را تثبيت كنند.* تثبيت طوفان شن و ماسه‌اي با پوشش گياهي


كردواني از ديگر نظريه جديد خود براي مبارزه با تپه‌هاي ماسه‌اي و شني خبر داد و اظهار داشت: استفاده از پوشش گياهي براي تثبيت طوفان ماسه و شني دومين نظريه جديد ايران در سطح جهان است.


وي با اشاره به اينكه امكان رويش گياه در زمين‌هاي رسي وجود دارد، افزود: با ايجاد چاه‌هايي در زمين‌هاي ماسه‌اي يا رسي مي‌توان از آب شور براي رويش گياه در اين مناطق استفاده كرد.


پدر علم كوير شناسي ايران با بيان اينكه بر خلاف اعتقاد جامعه علمي كشور، كوير با بيابان تفاوت‌هاي زيادي دارد و مثل تفاوت شب و روز است، ادامه داد: استفاده از الفاظي مثل كره خاكي، كره آبي، هوازدگي فيزيك و شيميايي، منابع طبيعي تجديد شونده يا نشونده اشتباه است و در نشستي كه با مديران وزارت آموزش و پرورش داريم اين اصطلاحات در كتب مدارس انجام خواهد گرفت.

    حمید.bmp

 

 

یک شنبه 28 فروردین 1390  4:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها