0

يك نويسنده تاجيك روند رشد و تكامل ايران را در كتابي بررسي كرد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

يك نويسنده تاجيك روند رشد و تكامل ايران را در كتابي بررسي كرد

اختصاصي
يك نويسنده تاجيك روند رشد و تكامل ايران را در كتابي بررسي كرد
دوشنبه - يك نويسنده تاجيك، روند رشد و تكامل جمهوري اسلامي ايران و افغانستان را از اواخر قرن نوزدهم ميلادي تا پايان سال 2010 ميلادي در اثري تحت عنوان'برابري رشد ملي' بررسي نمود و كتاب خود را در روسيه چاپ و منتشر كرد.

'حامد سعيداف' روزيكشنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا، افزود: در اين كتاب روند تحولات اين دو كشور در زمينه هاي ملي و قومي در دوره ياد شده مورد بررسي قرار گرفته است.


وي افزود: هرچند ابتدا قصد داشته است در اين اثر خود، روند تحولات ياد شده را در سه كشور فارسي زبان ايران، افغانستان و تاجيكستان بررسي كند، اما قرار گرفتن تاجيكستان به مدت 70 سال تحت سلطه اتحاد جماهير شوروي سابق، مانع از تحقق اين امر در باره اين كشور شده است.


اين استاد آكادمي خدمات دولتي رياست جمهوري روسيه اضافه كرد: در بخش اول اين كتاب جايگاه ايران و افغانستان در نظام بين المللي و آسيا با جايگاه پاكستان و ديگر كشور هاي عربي در اين دوره مقايسه شده است.


به گفته 'حامد سعيداف'، هرچند تا سال 1747 ميلادي افغانستان نيز جز خراسان بزرگ و از ولايات ايران بزرگ بوده است، اما بعد از جدايي افغانستان از خراسان در آن زمان، هر دو كشور مسير تكامل خود را در پيش گرفتند و ديگر نمي شد اين دو كشور را از هيچ لحاظ با هم مقايسه كرد.


وي ادامه داد: در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران با وحدت ملي به يك كشور قدرتمند در جامعه جهاني تبديل شده است ، اما افغانستان تجزيه شده همچنان درگير جنگ هاي قومي و قبيله اي و تحت اشغال كشور- هاي غربي و آمريكا است.


اين نويسنده تاجيك در ادامه افزود: در اين كتاب اينكه چطور كشوري مانند ايران با اين همه تنوع قومي و ايلي توانسته در قرن بيستم اختلافات داخلي را از بين برده و به دولتي مدرن و قدرتمند در جهان تبديل شود نيز مورد بررسي قرار گرفته شده است.


بر اساس گزارش ايرنا، وي در اين كتاب با بررسي زمينه هاي تاريخي از به قدرت رسيدن رضاخان و مبارزات او با قوم گرايي، افزود: در مقابل پس از پيروزي انقلاب اسلامي، ايران توانست با ايجاد وحدت ميان حدود 60 قوم و قبيله، يك نظام ملي و قدرتمند در كشور ايجاد كند.


وي با ذكر برنامه هاي ايران براي تحقق اهداف پيش بيني شده و ارتقاء جايگاه خود در جامعه جهاني، نقش امام خميني(ره) را در تاسيس يك كشور اسلامي قدرتمند بسيار مهم ارزيابي كرد.


وي در ادامه گفته است: اسلام و بكارگيري اصول و قواعد اسلامي و تطبيق آنها با اهداف مورد نظر امت اسلامي از سوي امام خميني(ره) باعث شده كه ايران اكنون در جامعه جهاني به يك جامعه قدرتمند و پيشرفته تبديل شود.


اين استاد آكادمي خدمات دولتي رياست جمهوري روسيه اضافه كرد: براي آگاهي از چگونگي پيروزي انقلاب اسلامي و زمينه هاي تحقق آن از كتاب ها و ديدگاه امام خميني(ره) و همچنين كتاب هاي شهيد مرتضي مطهري و علي شريعتي استفاده كرده است.


سعيداف، با بيان آنكه بيشتر خبرگان، كارشناسان علوم سياسي و صاحبنظران اقتصادي جهان، ايران را امروز كشوري قدرتمند و با ثبات مي -دانند، گفت: حس وطن پرستي كه در ميان ايرانيان حاضر در كشورهاي ديگر است در مردم هيچ كشور و نژادي وجود ندارد.


سعيداف در باره ديدگاه متفكران روسي در مورد ايران بويژه فرهنگ غني كشورمان، گفت: آنها معتقدند تمدن بيش از پنج هزار ساله ايران باعث اين رشد و درخشش جايگاه ايران در جهان امروزي شده است.


نگارنده كتاب 'برابري رشد ملي' در ادامه ي اين گفت و گو انتخاب موضوع كتاب خود را در پنج تا شش سال اخير بي نظير دانست و گفت: اين كتاب هم اكنون در شمارگان يكهزار جلد و به زبان روسي چاپ و منتشر شده است.


وي گفت: افغانستان نيز تا قبل از حضور نيروهاي نظامي شوروي سابق و اشغال توسط آمريكايي ها و درگيري هاي قومي و قبيله اي، كشوري در حال رشد بود، اما حضور نيروهاي بيگانه و تداوم جنگ و افراط گرايي و حضور گروه طالبان در اين كشور مانع از تحقق تكامل و رشد اين كشور متناسب با برنامه هاي پيش بيني شده است.


سعيداف در پايان گفت و گوي خود با خبرنگار ايرنا در دوشنبه، از دولت هاي تاجيكستان و افغانستان خواست، از تجارب دولتمردان ايران در ايجاد يك ملت قوي و قدرتمند در جامعه جهاني بهره مند شوند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

یک شنبه 28 فروردین 1390  4:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها