0

فرمانده دانشگاه هوايي:ايران بدون نياز به خارجي‌ها خلبان تربيت مي كند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

فرمانده دانشگاه هوايي:ايران بدون نياز به خارجي‌ها خلبان تربيت مي كند

 
اختصاصي ايرنا/
فرمانده دانشگاه هوايي:ايران بدون نياز به خارجي‌ها خلبان تربيت مي كند
تهران- فرمانده دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري گفت: هم اينك تربيت خلبانان مورد نياز نيروي هوايي به طور 100 درصد در ايران انجام مي شود.

امير سرتيپ خلبان محمود شيخ حسني روز يكشنبه در آستانه 29 فروردين، روز ارتش در گفت و گو با خبرنگار حوزه دفاعي ايرنا، از نيروي هوايي به عنوان يك نيروي تخصص محور ياد كرد و افزود: نيروي هوايي با ويژگيها و تواناييهاي بالا و بسيار خاص خود در بين نيروهاي مسلح در شرايط رزم، جايگاه ويژه اي دارد.


شيخ حسني با بيان اين كه درتمامي كشورهاي جهان تقويت نيروي هوايي و سامانه هاي دفاع هوايي به شدت مورد توجه است، خاطرنشان كرد: از زمان تاسيس نيروي هوايي در ايران نيز با همين نگاه به توانايي و توانمنديهاي نيروي هوايي نگريسته شده و مسئولان و دست اندركاران درصدد تقويت آن بر آمدند.


وي گفت: به واسطه ماهيت وابسته رژيم طاغوت به ابرقدرتها و كشورهاي بيگانه، تلاشها و اقداماتي كه در گذشته در جهت تقويت و ارتقاي توان نيروي هوايي انجام مي شد عمدتا تحت تاثير شرايط و ارتباطاتي كه ما با ابرقدرتها و بويژه آمريكا داشتيم بود و نيازمنديهاي اين نيرو با پرداخت دلارهاي نفتي ايران به اين كشور در ابعاد مختلف تامين مي شد.


شيخ حسني گفت: باتوجه به اهدافي كه آمريكا در منطقه خاورميانه دنبال مي كرد و درصدد گسترش نفوذ خود در اين منطقه بود، اين منطقه را از جمله مناطقي مي دانست كه منافع اين كشور در آن رقم مي خورد و به دنبال بهره برداري بيشتر از امكانات آن است.


وي افزود: آمريكا به همين علت توجه ويژه اي را به ارتش ايران و بخصوص نيروي هوايي آن، به واسطه تواناييهايي كه اين نيرو براي دخالت در دوردست و توان مقابله و اجراي آتش سنگين در هر نقطه اي را كه اراده مي كردند داشت، تقويت نيروي هوايي به شدت مورد توجه آنها قرار گرفت و امكانات خوبي را هم در اختيار نيروي هوايي گذاشته بود.


شيخ حسني با بيان اين كه تا پيش از انقلاب شكوهمند اسلامي عمده آموزشهاي خلبانان در خارج از كشور و توسط خارجي ها و مشخصا آمريكا انجام مي شد، گفت: با پيروزي انقلاب و خروج مستشاران نظامي و قطع كامل روابط ما با آمريكا دشمنان ما انتظار داشتند كه مدت كوتاهي نيروي هوايي ما زمين گير شود.


وي افزود: آنها همچنين انتظار داشتند كه ايران در عين حالي كه تجهيزات و امكانات را در اختيار دارد اما آموزش استفاده ، بهره برداري و تعمير و نگهداري اينها را نداشته باشد و همين باعث شود كه پس از مدت كوتاهي نيروي هوايي كشورمان كاملا به شكل غيرفعال و از كار افتاده درآيد.


فرمانده دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري گفت: با توجهات خاصي كه مسئولان بلند پايه نظام بويژه شخص مقام معظم رهبري و فرمانده معظم كل قوا از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي نسبت به نيروي هوايي و موضوع آموزش و پژوهش داشتند، از همان ابتداي كار به طور جدي بحث اين كه آموزش و پژوهش درنيروي هوايي بومي شود، در دستور كار قرار گرفت.


شيخ حسني خاطرنشان كرد: دشمنان در بهت و ناباوري مشاهده كردند كه در طول هشت سال دفاع مقدس، با حضور موثر و تعيين كننده نيروي هوايي و سامانه هاي دفاع هوايي كشور، جنگ بخوبي اداره شد و نيروي هوايي در تمامي عمليات چه آفندي و يا پدافندي حضوري فعالتر از قبل داشت بدون اين كه ذره اي از توان آن كم شود و چه بسا در پايان كار به مراتب توانمندهاي بالاتري را ايجاد كرده بود.


وي با اشاره به توانمنديهاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پس از گذشت بيش از سه دهه از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، گفت: دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري كه تربيت خلبانان اين نيرو را بر عهده دارد از سال 1367 فعاليت خود را آغاز كرد و هم اينك در 13 رشته كارشناسي و دو رشته كارشناسي ارشد تمامي نيازهاي آموزشي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و قرار گاه پدافند خاتم الانبيا ارتش را تامين مي كند.


فرمانده دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري افزود: اين دانشگاه همچنين توانسته است با تربيت افسراني متخصص، متعهد، ولايتمدار، توانمند و كارآمد ، آينده روشني را براي اين دو نيرو رقم بزند.


شيخ حسني اظهارداشت: از جمله رشته هايي كه در دانشگاه هوايي شهيد ستاري تدريس مي شود، در بخش هوانوردي، رشته خلباني است و تمامي خلبانان تيزپرواز نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در اين دانشگاه پذيرش مي شوند و تمامي مراحل آموزشي آنها تا آنجايي كه تبديل به يك خلبان زبده عملياتي براي جنگنده هاي موجود در نيروي هوايي مي شوند در اين دانشگاه و نيرو انجام مي شود.


وي خاطرنشان كرد: بدون اين كه هيچ نيازي را به امكانات خارج از كشور داشته باشيم تمامي مراحل آموزشي در داخل كشور انجام مي شود و دانشجويان ما آموزشهاي لازم را مي بينند.


به گفته شيخ حسني، ناوبري و مراقبت پرواز، الكترونيك، تعمير و نگهداري سامانه هاي هوايي، مكانيك هواپيما، مخابرات، جنگال (جنگ الكترونيك)، كنترل شكاري، اطلاعات عمليات، عمليات موشك و رايانه در گرايش سخت افزار و نرم افزار و مديريت در مقطع كارشناسي از ديگر رشته هايي است كه در دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري تدريس مي شود.


فرمانده دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري در ادامه افزود: در اين دانشگاه دو رشته كارشناسي ارشد در زمينه رمزنگاري و بررسي سوانح و صلاحيتهاي پروازي تدريس مي شود.


شيخ حسني مي گويد: با تدابيري كه طي سالهاي گذشته انجام شده امروز دانشگاه هوايي از كادر هيات علمي بسيار خوب و توانمندي برخوردار است كه در مقايسه با بسياري از مراكز آموزش عالي كشور وضعيت بالا و مطلوبي دارد.


وي گفت: در زمينه نوع آموزشها و متون آموزشي، دانشگاه بر اساس تدابير ابلاغي از سوي ستادهاي برتر در ارتش جمهوري اسلامي ايران و ستاد كل نيروهاي مسلح ، بازنگري در متون آموزشي دانشگاه را به طور مداوم دردستور كار خود دارد و تلاش مي كند، آموزشهايي را كه به دانشجويان ارايه مي كند كاملا منطبق با نيازهاي روز و تهديدات روز كه ارتش با آن مواجه است، باشد.


شيخ حسني ياد آورشد: با توجه به اين كه در شرايط فعلي اين امكان وجود دارد كه از اساتيد پيشكسوت و نخبگاني كه در دوران دفاع مقدس حضور داشتند و جنگ را در عرصه دفاع هوايي اداره كردند، بهره مند شويم، با دعوت از آنها سعي مي كنيم كه حداكثر بهره را از تجربيات اين عزيزان پيشكسوت كه در دوران دفاع مقدس حضور فعالي در دفاع مقدس را داشتند، ببريم.


وي گفت: همين موضوع باعث شده است كه ما وضعيت آموزشي بسيار خوبي را در ابعاد مختلف از جمله در رشته هاي هوانوردي ، مهندسي و عمومي و تخصص هاي عمومي كه مشغول آموزش هستيم و دانشجو تربيت مي كنيم، داشته باشيم.


امير سرتيپ شيخ حسني در ادامه يادآور شد: با گذشت بيش از سه دهه از انقلاب شكوهمند اسلامي و با تلاش شبانه روزي و در سايه دستاوردهاي پژوهشي به دست آمده در دانشگاه هوايي شهيد ستاري، نيروي هوايي و معاونت جهاد خودكفايي ارتش ، امروز توانسته ايم به آنچه كه به عنوان تجهيزات كمك آموزشي براي ارتقاي كيفيت آموزشهايمان نياز داشتيم، دست يابيم.


شيخ حسني خاطرنشان كرد: نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران هم اينك از سامانه هاي شبيه ساز در حوزه ها و زمينه هاي مختلفي كه بسياري از آنها ساخته دست متخصصين توانمند ايراني است در اجراي آموزشهاي اين نيرو استفاده مي كند و از اين لحاظ در شرايط بسيار خوبي قرار دارد.


وي با بيان اين كه دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري همواره تلاش در راستاي امور پژوهشي را در دستور كار داشته است، گفت: دانشگاه هوايي شهيد ستاري از سال 1386 و پس از تاكيدات مقام معظم فرماندهي كل قوا در جريان بازديد از اين دانشگاه مبني بر پژوهش محور كردن آموزشهاي خود ، تلاش برنامه ريزي شده و جدي را براي پژوهش محور كردن اين آموزشها دنبال كرده است.


فرمانده دانشگاه هوايي علوم و فنون شهيد ستاري خاطرنشان كرد: امروز اين دانشگاه در ابعاد و حوزه هاي مختلف با تشكيل باشگاههاي پژوهشي از حداكثر توان علمي اساتيد و دانشجويان خود در راستاي انجام امور پژوهشي استفاده مي كند و در اين زمينه نيز دستاوردهاي بسيار خوب و ارزشمندي را به دست آورده است.


شيخ حسني گفت: مجموع اين فعاليتها موجب شده است كه امروز نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران از ابعاد مختلف از جمله در بخشهاي تجهيزات و نيروهاي متخصصي كه تعمير و نگهداري اين تجهيزات را بر عهده خواهند داشت، وضعيت بسيار خوبي داشته باشد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

یک شنبه 28 فروردین 1390  4:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها