0

ساخت نوعي پارچه‌هاي پشمي مقاوم با كمك فناوري نانو

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

ساخت نوعي پارچه‌هاي پشمي مقاوم با كمك فناوري نانو

   محققان چيني يك روش ساده براي ساخت پارچه‌هاي پشمي ابرآب‌دوستي كه از نظر محيطي پايدار هستند، ابداع كرده‌اند.

  اين محققان براي ايجاد يك لايه بسيار نازك از نانوذرات سيليكا روي سطح پارچه‌هاي پشمي طبيعي، از محلول‌هاي(سل‌هاي) سيليكايي استفاده كردند.
اين لايه نانوذره‌اي زبري و انرژي سطحي اين الياف را افزايش مي‌دهد؛ بنابراين اين امكان را فراهم مي‌كند كه به‌توان با اصلاح بيشتر سطح اين پارچه‌هاي پشمي، آنها را با عامل‌هاي زيست‌فعال يا مولكول‌هاي حس‌كننده عامل‌دار كرد.
دانگ‌چن از آكادمي علوم چين و يكي از اين محققان مي‌گويد: تحقيقاتي براي بهبود خواص آب‌دوستي پارچه‌هاي پشمي انجام شده است، براي مثال از پلاسماي غيرگرمايي يا آنزيم‌ها براي اصلاح اين الياف استفاده ‌شده است.
اگرچه آب‌دوستي پارچه‌هاي اصلاح‌شده با پلاسماي غيرگرمايي در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا، ناپايدار است و عمليات آنزيمي لايه‌اي از اين پارچه‌هاي پشمي را تخريب مي‌كنند و منجر به آسيب جبران‌ناپذيري به ساختار سطحي اين الياف مي‌شوند.
وي ادامه مي‌دهد: ما براي ساخت پارچه‌هاي پشمي ابرآب‌دوستي كه از نظر محيطي پايدار هستند، از يك روش ساده و جديد (مشابه رنگ‌كاري الياف) استفاده كرديم.
يك لايه نازك و شفاف از نانوذرات سيليكا زبري و انرژي سطحي اين الياف پشم را افزايش مي‌دهد.به‌واسطه پايداري شيميايي و شفافيت نوري اين لايه سيليكايي، ما الياف عامل‌دار شده‌اي بدست آورديم كه رنگ و ريخت‌شناسي آنها تغيير نكرده بود.
اين پارچه‌هاي پشمي قابل تنفس است و با جذب، نفوذ و خشك‌كردن رطوبت، مي‌توانند پوست بدن را در حالي كه به آن نمي‌چسبند، خشك ‌نگه‌دارند.
اين محققان نشان داده‌اند كه اين الياف پشم جديد روكش‌داده شده، در به‌كارگيري براي همه انواع پارچه‌ها از قبيل لباس‌خواب، لباس مسافرت، لباس ورزشي و پوشاك تابستاني براي آب ‌و هواي مرطوب، توان بالقوه زيادي دارند.
اين محققان نتايج خود را تحت عنوان "ساخت پارچه‌هاي پشمي ابرآب‌دوست " در مجله‌ي Langmuir منتشر كرده‌اند.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : [email protected]

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

چهارشنبه 11 فروردین 1389  1:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها