0

قرارداد اجراي پروژه بيابان زدايي به زودي بين ايران و عراق امضا مي شود

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

قرارداد اجراي پروژه بيابان زدايي به زودي بين ايران و عراق امضا مي شود

قائم مقام سازمان محيط زيست :
قرارداد اجراي پروژه بيابان زدايي به زودي بين ايران و عراق امضا مي شود
تهران - قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست گفت: قرارداد اجراي پروژه بيابان زدايي به زودي بين ايران و عراق امضا مي شود و يکي از مهمترين مفاد اين قرارداد ، اجراي عمليات مالچ پاشي در کشور عراق توسط متخصصان ايراني است .

"علي محمد شاعري " روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: در راستاي بروز پديده گرد و غبار در ايران از سوي کشورهاي عراق ، عربستان و اردن براي جلوگيري ازاين پديده اقداماتي صورت گرفته است که امضاي قرارداد و انجام عمليات مالچ پاشي در عراق از جمله اين اقدامات است .


وي با بيان اين که منشاي اصلي گرد و غبار کشور عراق است، اظهارداشت: دراين راستا محققان داخلي "مالچ بيولوژيک " تهيه کرده اند که هيچ گونه آسيبي به محيط زيست وارد نمي کند.


معاون انساني سازمان محيط زيست افزود: بعد از امضاي قرارداد ، علميات مالچ پاشي در کشور عراق از استان " الانبار " که منشاي اصلي اين پديده است، آغاز مي شود.


وي خاطرنشان کرد: با توجه به توان بالاي ايران در زمينه بيابان زدايي ،گروهي از متخصصان و محققان ايراني از بخش خصوصي به کشور عراق اعزام شدند و بعد از نشست هاي متعدد به اين نتيجه رسيدند که براي گذر از اين بحران بايد عمليات مالچ پاشي انجام شود.


شاعري گفت: براي شروع ، محدوده اي حدود 200 تا 300 هکتار در کشور عراق مالچ پاشي مي شود.


وي گفت : در حال حاضر ايران موفق ترين کشور در خاورميانه در زمينه بيايان زدايي است از اين رو کار اجرايي عمليات مالچ پاشي در عراق را متخصصان ايراني انجام مي دهند.


شاعري ادامه داد: در صورت به نتيجه رسيدن مطلوب اين طرح ، مالچ پاشي در سطح وسيع تري انجام خواهد شد و عراق نيز در زمينه حل اين بحران بسيار جدي است.


وي گفت: هم اکنون عراق با مشکلاتي مانند مسايل سياسي ، مالي ، عدم دسترسي به فناوري روز روبرو است که از اين رو ايران در آينده بسيار نزديک عمليات بيابان زدايي در اين کشور را آغاز مي کند.


شاعري تاکيد کرد: قرار است بعد از امضاي قرارداد ، عمليات مالچ پاشي در يک محدوده کوچک انجام شود ولي بايد با ديپلماسي جدي تر و با همکاري وزارت امور خارجه و وزارت محيط زيست عراق نسبت به اجراي طرح جامع مديريت گرد و غبار در اين کشور اقدام شود .


عمليات مالچ پاشي با هدف تثبيت خاک انجام مي شود و در اين عمليات ، مالچ که نوعي ماده نفتي است بر روي خاک و در سطح هوا پاشيده و اين امر به منظور جلوگيري از ورود ذرات گردو غبار به هوا انجام مي شود .

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

یک شنبه 28 فروردین 1390  4:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها