0

انتقاد نخست وزير تونس از كنار گذاشتن كادر حزب حاكم سابق در انتخابات

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

انتقاد نخست وزير تونس از كنار گذاشتن كادر حزب حاكم سابق در انتخابات

 
 
انتقاد نخست وزير تونس از كنار گذاشتن كادر حزب حاكم سابق در انتخابات
تهران - شبكه 'الجزيره' قطر امروز (يكشنبه) به نقل از نخست وزير موقت تونس اعلام كرد محروم كردن كادر حزب حاكم سابق تونس از انتخابات مجلس مؤسسان قانون اساسي، توازن سياسي در تونس را بر هم مي زند.

'باجي قائد السبسي' رئيس حكومت موقت تونس اعلام كرد اگر اعضاي حزب منحله تجمع دموكراتيك قانون اساسي از انتخابات مجلس مؤسسان كنار گذاشته شوند، توازن در صحنه سياسي تونس دچار اختلال مي شود.


السبسي در مراسم افتتاحيه همايش دوره اي فرمانداران در تونس گفت اين تصميم بايد مورد بررسي و تامل بيشتري قرار گيرد.


وي افزود: كنار گذاشتن كساني كه در حزب تجمع دموكراتيك قانون اساسي مسئوليتي داشته اند در حالي كه اين حزب منحل اعلام شده، بايد مورد تامل و بررسي بيشتري قرار گيرد و پيامدهاي آن هم مد نظر قرار داده شود زيرا مسئوليت ما پيشبرد امور كشور با كمترين برخورد و اصطكاك است و آينده كشور در گروي وفاق ملي در تونس است.


صدها تن از وابستگان به حزب منحله حاكم در دوران 'زين العابدين بن علي'، با تجمع اعتراض آميز در مركز پايتخت، كنار زدن آنان از صحنه انتخابات از طريق درج ماده اي در قانون جديد انتخابات مبني بر محروميت اعضاي حزب مذكور از مشاركت در انتخابات مجلس مؤسسان را محكوم كردند.


ده ها تن از اين تجمع كنندگان به خبرنگار و تيم تصويربردار شبكه الجزيره كه در محل حاضر بودند حمله كردند.


اين تجمع اعتراض آميز در حالي برگزار شد كه بحث ها بين مخالفان و موافقان محروميت اعضاي حزب حاكم سابق از شركت در انتخابات مجلس مؤسسان همچنان ادامه دارد.


تجمع اعضاي حزب حاكم سابق براي اولين بار از زمان پيروزي انقلاب 14 ژانويه در تونس صورت گرفت. حزب حاكم سابق تونس بر اساس يك حكم قضائي منحل اعلام شده است.


معترضان كه از استان هاي مختلف خود را به پايتخت رسانده بودند، با انتقاد شديد از 'هيئت عالي تحقق اهداف انقلاب' كه قانون انتخابات را تصويب كرده، نسبت به محروميت اعضا و مسئولان حزب مذكور از نامزدي در انتخابات آينده اعتراض كردند.


برخي افراد هم در اين تجمع حضور يافتند تا بر موضع ملت تونس مبني بر ممنوعيت بازگشت اعضاي حزب حاكم سابق به صحنه سياسي تاكيد كنند.


مواضع شخصيت هاي سياسي تونس در باره بازگشت اعضاي حزب حاكم به صحنه سياسي كشور هم متفاوت است. برخي بازگشت اين افراد را كاملا مردود مي دانند اما بعضي هم معتقدند بايد بين افراد دخيل در جنايات سياسي و فساد اقتصادي در دوران 'بن علي' با اعضاي ساده حزب تفاوت قائل شد.


شادي گسترده مردم تونس در ماه گذشته به هنگام اعلام خبر انحلال حزب حاكم سابق اين كشور، ناظران را به اين تحليل رساند كه با وجود همه تلاش ها از سوي رهبران سابق حزبي، حزب مذكور بعيد است بتواند به فعاليت هاي گذشته خود باز گردد زيرا بازگشت اين حزب به صحنه سياسي به معناي خالي شدن انقلاب تونس از محتواي اصلي آن است.


گرچه حزب حاكم سابق تونس مي كوشد با تبرئه خود از ارتباط با 'بن علي' و ميراث وي در سركوب مردم و فساد، بار ديگر در صحنه ظاهر شود اما واقعيت اين است كه مردم تونس فراموش نمي كنند كه حزب تجمع همان ابزاري بود كه بن علي با كمك آن سياست هاي خود را در تونس اجرا كرد.


جالب اينكه نخست وزير موقت تونس در حالي از اختلال در توازن سياسي تونس سخن مي گويد كه سقوط نظام حاكم بر تونس و خروج نهايي حزب حاكم از صحنه سياسي تونس، اصلي ترين خواسته مردم اين كشور در جريان انقلاب اخير بود و اظهارات السبسي مي تواند بار ديگر خشم مردم تونس از باقي ماندن برخي مهره هاي نظام سابق در قدرت اين كشور را بر انگيزد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

یک شنبه 28 فروردین 1390  3:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها