0

آيين نامه اخلاقيات در پرستاري ابلاغ مي شود

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

آيين نامه اخلاقيات در پرستاري ابلاغ مي شود

محمدعلي چراغي مشاور وزير بهداشت در امور پرستاري و مديرکل دفتر پرستاري در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: امسال در روز پرستار آيين نامه اخلاقيات در پرستاري به همه دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور ابلاغ مي شود تا در اين راستا شرايطي فراهم شود تا پرستاران جايگاه مطلوب خود را در نظام سلامت پيدا کنند.
وي افزود: قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري با پيگيري هاي انجام شده با توجه به اينکه در سال 89 به صورت پايلوت تهيه و اجرا شده در سال 90 به طور کامل اجرايي مي شود.

*خدمات پرستاري تا 150 مورد استاندارد سازي شده است

غضنفر ميرزابيگي رييس سازمان نظام پرستاري ايران در ادامه گفت: سازمان پرستاري در سه عرصه مردم، نظام سلامت، و پرستاران فعال است و با پيگيري برنامه هاي مشخص به سوي سلامت محوري حرکت مي کند.

وي گفت: خدمات پرستاري توسط سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي تا 150 مورد استانداردسازي شده در حالي که بيش از 500 مورد است.

* بازنگري استاندارد منابع انساني نسبت به تخت هاي بيمارستاني در دستور کار است

ميرزابيگي در ادامه يادآور شد: امسال بازنگري و به روز کردن استاندارد منابع انساني نسبت به تخت هاي بيمارستاني در دستور کار سازمان نظام پرستاري قرار دارد و در حال حاضر اين موضوع به عنوان نياز جامعه و مردم در مراکز بهداشتي و درمان مطرح است و بايد چارت هاي بيمارستاني که مربوط به چند سال قبل است به روز شوند.

* کدهاي اخلاقي در جهت حفظ کرامات انساني بيماران تعريف مي شود

محمد شريفي مقدم معاون پشتيباني سازمان نظام پرستاري در ادامه به خبرنگار ما گفت: در پي ديدار پرستاران منتخب کشور با مقام معظم رهبري در سال گذشته و فرمايش ايشان مبني بر لزوم توجه پرستاران به اصول اخلاقي و اخلاق حرفه اي، منشور اخلاق حرفه پرستاري تدوين و با همکاري وزارت بهداشت اجرايي مي شود.

وي با اشاره به رابطه بيمار و پرستار در مراکز بهداشتي و درماني گفت: اين طرح با تعريف کدهاي اخلاقي سعي برآن دارد تا کرامت انساني در خصوص بيمار، حقوق بيمار، شأن و اسرار بيمار حفظ شود.

شريفي مقدم بابيان اينکه مردم در حال حاضر از شرايط در اين رابطه راضي نيستند خاطر نشان کرد: براي اجرايي شدن کدهاي اخلاقي و حفظ کرامات انساني بايد بستر لازم فراهم شود و اجرايي شدن اين موضوع نيازمند مرتفع شدن مسايل مختلف پرستاري است.

* بيش از 99 درصد قانون ارتقا بهره وري اجرايي شده است

معاون پشتيباني سازمان نظام پرستاري در ادامه يادآور شد: بيش از 99 درصد قانون ارتقا بهره وري نيروهاي باليني نظام سلامت به انجام رسيده است و در آخرين ابلاغيه وزارت بهداشت 26 اسفند ماه به تفاوت مشمولين اين قانون از ابتداي اسفند پرداخت مي شود، همچنين با آزمون ششم اسفند سال 89، 23 هزار نيروي پرستاري استخدام مي شود که اميدواريم اين قانون به طور کامل به مرحله اجرا برسد.

* هيچ دليل فني براي اجرايي نشدن قانون تعرفه گذاري وجود ندارد

معاون پشتيباني سازمان نظام پرستاري تصريح کرد: بيش از 4 سال است که از تصويب قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري مي گذرد اما با وجود بسترسازي لازم و حتي تغيير بخشي از شرح وظايف بخش هاي تخصصي، هنوز اين قانون به مرحله اجرا نرسيده است و هيچ دليلي از نظر فني و تخصصي براي اجرايي نشدن آن وجود ندارد.

شريفي مقدم خاطر نشان کرد: اجرايي شدن اين قانون در اجراي کدهاي اخلاقي و کيفيت خدمات تأثير مي گذارد چون تا وضع معيشتي پرستاران حل نشود مسائل ديگر به خوبي مرتفع نمي شود.

* براي رسيدن به استاندارد، 5/1 پرستار به ازاي هر تخت بايد تعداد پرستاران 5/2 برابر شود

شريفي مقدم با اشاره به آزمون استخدامي 23 هزار نفر گفت: اين آزمون در 6 گروه برگزار شد که حدود 18 هزار نفر اين تعداد را پرستار و مابقي را ساير گروه ها تشکيل مي دهند.

وي افزود: با استخدام هاي جديد تعداد پرستاران به 110 هزار نفر مي رسد که همان ميزان 7/0 به ازاي هر تخت خواهد بود و براي رسيدن به استاندارد 5/1 پرستار به ازاي هرتخت بايد تعداد پرستاران 5/2 برابر شود.

وي با اشاره به پيچيده ترين اعمال جراحي در قديمي ترين بيمارستان تهران يادآور شد: قبل از انقلاب پيچيده ترين اعمال جراحي که انجام مي شد اعمال کيسه صفرا و آپانديسيت بود اين در حالي است که هم اکنون اعمال پيوند قلب و کليه انجام مي شود و متعاقبا اگر نياز بيمار به خدمات پرستاري در گذشته 4 تا 5 ساعت در روز بود هم اکنون درجراحي مثل عمل پيوند قلب به 20 ساعت مراقبت پرستاري در 24 ساعت نياز دارد که با اين مقايسه مي توان نياز مراکز درماني را به افزايش نيروي پرستاري درک کرد.

* نياز بيماران به مراقبت پرستاري به طور متوسط 3 برابر شده است

وي گفت: پيش از انقلاب جراحي قلب باز در کشور انگلستان انجام مي شد اما هم اکنون در 30 استان کشور انجام مي شود و اين در حالي است که با وجود اين پيشرفت هاي چشم گير تاکنون تعداد پرستاران از نظر استانداردهاي جهاني به ميزان مطلوب نرسيده است در اين ميان آسيب اين نابه ساماني متوجه بيمار مي شود.

* نبودن مديريت پرستاري مطابق با علم روز يکي از مشکلات پرستاران است

احمد نجاتيان معاون فرهنگي نظام پرستاري درباره دوره رهبري پرستاري گفت: يکي از مشکلات پرستاري در کشور نبودن مديريت و رهبري در پرستاري مطابق با علم روز دنيا است.

وي افزود: دوره آموزشي رهبري در پرستاري با کمک وزارت بهداشت و شوراي بين المللي پرستاري (ICN) برگزار مي شود اين دوره آموزشي سطح پرستاري کشور را بين المللي مي کند و از 36 نفري که اين دوره را مي گذارند 15 نفر مدرک مدرس را دريافت مي کنند و مي توانند به عنوان مدرس و مربي دوره هاي مديريت و رهبري در پرستاري در کشورهاي منطقه و کشورهاي تحت پوشش ICN تدريس کنند

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

یک شنبه 21 فروردین 1390  12:01 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها