0

براي اولين‌بار در قاره‌ي آسيا ژنراتور رادرودارويي گاليوم ـ ‌٦٨ / ژرمانيوم ـ ‌٦٨ توليد شد

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

براي اولين‌بار در قاره‌ي آسيا ژنراتور رادرودارويي گاليوم ـ ‌٦٨ / ژرمانيوم ـ ‌٦٨ توليد شد

براي اولين‌بار در قاره‌ي آسيا ژنراتور راديودارويي گاليوم ـ 68 / ژرمانيوم ـ 68 (Ga68/Ge68) در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌يي سازمان انرژي اتمي ايران به توليد رسيد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين سيستم راديودارويي كه در چارچوب طرح كلان ملي راديوداروهاي معاونت علمي و فن‌آوري رياست جمهوري به توليد انبوه رسيده است، جايگاه ويژه‌اي در تشخيص بيماري‌ها به‌ويژه سرطان‌هاي سيستم نورواندوكرين دارد. گاليوم 68 يكي از راديونوكلييدهاي مهم و كاربردي در حوزه‌ي پزشكي هسته‌يي جهت استفاده در تصويربرداري به روش PET است.

محصول اين ژنراتور راديونوكلييد ژرمانيوم 68 با نيمه عمر 3/68 دقيقه است كه به دليل عمر نسبتا كوتاه اين راديونوكلييد بهترين شيوه دستيابي به آن ژنراتور گاليوم ـ 68/ ژرمانيوم ـ 68 است.

در حال حاضر مراحل بمباران، خالص‌سازي شيميايي، كنترل كيفي‌هاي مرتبط و توليد اولين نمونه از اين ژنراتور جهت دوشيدن گاليوم ـ 68 به منظور استفاده مستقيم و يا نشاندار كردن تركيبات ديگر تشخيصي با موفقيت انجام شده است و نمونه‌هاي بيش‌تر آماده توليد و ارسال به مراكز مجهز به سيستم‌هاي PET است.

تاكنون حداقل چهار راديوداروي حاوي گاليوم ـ 68 به تصويب انجمن پزشكي هسته‌يي اروپا رسيده است و اينك در 28 كشور اروپايي به طور روزمره اين راديوداروها در تشخيص بيماري‌هاي سرطاني و برخي عفونت‌ها به كار مي‌روند و سالانه اين راديودارو به 70 هزار بيمار تزريق مي‌شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

شنبه 20 فروردین 1390  11:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها