0

برخورد با پزشكاني كه بصورت غيرعلمي دارو تجويز مي‌كنند

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

برخورد با پزشكاني كه بصورت غيرعلمي دارو تجويز مي‌كنند

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - بندرعباس
سرويس: شهرستان‌ها

رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان با اشاره به نقش آموزش همگاني در سلامت، گفت: در حال حاضر بيش از 14 بيمارستان و يك‌هزار و 400 تخت فعال بيمارستاني و 760 پرسنل پرستاري در استان مشغول فعاليت هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خليج فارس، دکتر "محمد شکاري"، افزود: سال جديد که با عنوان سال "جهاد اقتصادي" نامگذاري شده، دانشگاه علوم پزشكي در راستاي رسيدن به اين هدف تمامي تلاش خود را در جهت بهره‌وري و کاهش هزينه‌هاي درمان که خود گامي موثر در جهت رسيدن به اين امر مهم است، به کار مي‌گيرد.

رييس دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان اظهار کرد: سال گذشته سالي توام با موفقيت و پيروزي براي نظام پرستاري استان بود زيرا تلاشها و نگاههاي مسئولان استاني نسبت به اين بخش مهم بيشتر شده که البته اين موفقيت مديون تلاش خود پرستاران و پرسنل اين بخش نيز بوده است.

دکتر شکاري تصريح کرد: شغل پرستاري يکي از مهمترين شغلهاست که نقش بسيار موثري در درمان بيماران دارد.

وي افزود: اقدامات بسيار مهمي در اين حوزه صورت گرفته که از اين ميان مي‌توان به اجراي موفق آيين‌نامه بهره‌وري و کاهش ساعات کار پرستاران که با دستور رياست‌جمهوري گامي موثر در افزايش توانمندي آنهاست، اشاره کرد.

رييس دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان ادامه داد: افزايش توانمندي پرستاران از طريق آموزش در اين دانشگاه از سال گذشته آغاز شده که همچنان اين هدف پيگيري مي‌شود و رسيدن به حاکميت باليني و استعدادسازي در بيمارستان، باعث رضايتمندي شهروندان شده است.

دکتر شکاري بيان کرد: دانشگاه، مسائلي مانند ايجاد نظام رضايتمندي از اورژانس توسط شهروندان که جزو منشور حمايت از بيماران است، ساماندهي کميته اخلاق پرستاري، تعرفه‌گذاري پرستاري که بايد به جايگاه مناسب خود برسد و توجه به مسائل معيشتي پرستاران را، به جد پيگيري مي‌کند.

وي همچنين در مورد برنامه‌هاي دانشگاه در حوزه درمان، گفت: توجه به مباحث آموزشي بيماران مزمن که بايد هر چه سريعتر اجرا شود، استقرار پرستاران آموزش سلامت و تجويز و مصرف منطقي و صحيح دارو به ويژه آنتي‌بيوتيکها از برنامه‌هاي مهم اين دانشگاه است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان اضافه کرد: آموزش همگاني و اطلاع‌رساني سلامت، نقش مهمي در ارتقاء فرهنگ سلامتي دارد و رسانه‌ها مي‌توانند بيشترين نقش خود را در فرهنگ‌سازي ايفا كنند.

شكاري خاطرنشان کرد: هفته سلامت فرصت مغتنمي است تا متناسب با شعار روز جهاني بهداشت، سياستهاي حوزه سلامت استان در سال‌جاري برنامه‌ريزي و اجرا شود.

وي با اشاره به شعار سازمان جهاني بهداشت، مقاومت به داروهاي ضد ميكروبي را يك تهديد جهاني دانست و عنوان كرد: گسترش روز افزون بيماريهاي نوپديد و استفاده از داروهاي آنتي‌بيوتيك با تجويز پزشكان، چالشي را در مقاومت به اين داروها ايجاد كرده كه همه كشورها با اين پديده روبه‌رو هستند.

اين مقام مسئول، فرهنگ‌سازي بين اقشار جامعه پزشكي و مردم را در تجويز منطقي دارو، گامي موثر دانست و خاطرنشان كرد: كميته منطقي تجويز دارو در دانشگاه علوم پزشكي، توسط معاونت غذا و دارو مديريت مي‌شود و با پزشكاني كه به صورت غيرعلمي دارو تجويز مي‌كنند، برخورد مي‌شود.

وي ميزان تجويز دارو در نسخه در استان را 3 و يك دهم اعلام كرد و گفت: پزشكان و مردم در تجويز دارو تعامل داشته باشند و مردم نبايد درخواست داروي زيادي داشته باشند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان از تكميل خدمات تخصصي و فوق تخصصي درماني در استان خبر داد و افزود: با ساخت و راه‌اندازي مركز سوانح و سوختگي و مركز راديوتراپي، در سال‌جاري تمام خدمات تخصصي و فوق‌تخصصي در استان صورت مي‌گيرد و اعزام بيماران به ساير شهرستانها به حداقل مي‌رسد.

شكاري گفت: بخش مراقبت ويژه نوزادان، طبقه همكف بيمارستان شهيد محمدي، تكميل شبكه خانه‌هاي بهداشت با ساخت 72خانه بهداشت در استان در قالب طرح امام حسين(ع)، از پروژه‌هاي عمراني دانشگاه علوم پزشكي در هفته سلامت است كه به بهره‌برداري مي‌رسند.

به گزارش ايسنا، رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان از خريد و راه‌اندازي دو دستگاه ماموگرافي، دستگاه سنگ‌شكن در مركز آموزشي درماني شهيد محمدي در آينده نزديك خبر داد.انتهاي پيام

 

حسین  منی و انا من حسین

شنبه 20 فروردین 1390  4:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها