0

قيمت بالا و كيفيت پايين؛ دو مانع اصلي صادرات گل

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

قيمت بالا و كيفيت پايين؛ دو مانع اصلي صادرات گل

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس اتحاديه گل‌وگياه استان تهران در گفت‌و‌گو با فارس:
قيمت بالا و كيفيت پايين؛ دو مانع اصلي صادرات گل

خبرگزاري فارس: رئيس اتحاديه گل و گياه استان تهران با بيان اينكه كشور ما جايگاه هفدهم از نظر توليد و يكصدو هفتم از نظر صادرات گل را در دنيا را دارد، قيمت بالا و كيفيت پايين را دو مانع اصلي در صادرات گل عنوان كرد.

غلامحسين سلطان محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس اظهار داشت: ايران كمترين سهم استفاده گل را در دنيا دارد، سرانه استفاده از گل براي هر اروپايي 200 شاخه است در حالي كه اين ميزان در كشور ما به 5 شاخه هم نمي‌رسد، از سوي ديگر توزيع مصرف نيز يكسان نيست.


رئيس اتحاديه گل و گياه استان تهران افزود: سال گذشته 2 ميليارد و 300 ميليون شاخه گل در كشور توليد شد كه خيلي فراتر از ميزان استفاده داخل بود.


وي افزود: با اينكه كه ظرفيت فراواني براي صادرات وجود دارد، اما سال گذشته تنها 20 ميليون دلار صادرات گل و گياه داشتيم، اين در حالي است كه از نظر توليد مقام هفدهم و از نظر صادرات جايگاه يكصد و هفتم را در دنيا داريم.


محمدي گفت: كشوري مانند تركيه كه 30 سال است توليد گل را آغاز كرده‌ 15 برابر كشور ما توليد و از نظر صادرات هم جايگاه چهاردهم دنيا را دارد، در حالي كه ايران با قدمت توليد 3 هزار ساله در توليد گل هنوز جايگاه مناسبي از نظر توليد و صادرات ندارد.


محمدي افزود: بايد فرهنگ استفاده از گل بين مردم نهادينه و اين محصول به عنوان غذاي روح انسان پذيرفته شود كه در اين صورت در كنار افزايش قدرت خريد سرانه مصرف مردم هم بالا مي‌رود.


وي بالا بودن قيمت گل را نيز دليل عمده كاهش تقاضا عنوان كرد و گفت: اگر قيمتها پايين باشد مردم به جاي استفاده، از كالاهاي جايگزين براي اين محصول با ارزش استفاده مي‌كنند.


وي با بيان اينكه مردم بايد با پرورش گل و گياه آشنايي داشته باشند، گفت: در اين زمينه به وزارت آموزش و پرورش پيشنهاد شده در همه مدارس يك اتاق گل و گياه در نظر گرفته شود تا دانش‌آموزان از زمان كودكي آشنايي كامل با آن داشته باشند.


سلطان محمدي افزود: در همه فروشگاه‌هاي شهروند قرار است يك مركز توزيع گل و گياه ايجاد شود.


وي بالا بودن قيمت گل و پايين بودن كيفيت را از موانع صادراتي عنوان كرد و گفت: وزارت جهاد كشاورزي و جهاد بازرگاني بايد توليد كنندگان را به نمايشگاه‌هاي برون مرزي اعزام كنند تا با نحوه توليد و بسته‌بندي آنها آشنا شوند، همچنين نمايشگاه‌هايي هم در داخل كشور براي آنها برگزار كند تا آنها تعامل بيشتري با همديگر داشته باشند و از تكنولوژي روزآمد دنيا براي توليد استفاده شود.


محمدي افزود: از سوي ديگر زمينهايي هم بايد در مساحت‌هاي 50 و 100 هكتار براي احداث گلخانه شناسايي شود تا با توليد انبوه قيمت تمام شده اين محصول كاهش يابد.


رئيس اتحاديه گل و گياه استان تهران در اين مورد كه چرا بوي گل‌ها نسبت به قبل كاهش يافته است، گفت: اگر گل در خارج از فصل رشد پرورش يابد به صورت طبيعي از ميزان رايحه آن كاسته مي‌شود و به همين دليل است كه گلهاي وحشي نسبت به گلهاي پرورشي و گلخانه‌اي رايحه دلپذيري دارند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

جمعه 19 فروردین 1390  9:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها