0

كرمانشاه ،پيوند تاريخ و طبيعت

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

كرمانشاه ،پيوند تاريخ و طبيعت

پيشنهاد روز
كرمانشاه ،پيوند تاريخ و طبيعت
جام جم آنلاين: با اين‌كه تعطيلات نوروزي تمام شده، اما پيشنهاد روز ما همچنان به قوت خود باقي است؛ چرا كه سرزمين هزار رنگ ايران هر لحظه گوشه‌اي از زيبايي خويش را به رخ رهگذران زيباپسند خود مي‌كشاند.

اين زيبايي‌ها و جذابيت‌هاي طبيعي همزمان با پايان يافتن فروردين و رسيدن ارديبهشت كه ماه گل‌هاي رنگارنگ و افسونگر است، حتي بيشتر هم مي‌شود؛ اين دوره از سال بهترين زمان براي رفتن به كوه و دشت و دمن و سرمست شدن از عطر گل‌هاي وحشي است.

اگر مي‌خواهيد كمي از هياهوي دودآلود شهر دور شويد و لختي بياساييد و روح وروانتان را صفا و جلايي ببخشيد، از هر فرصتي ولو اندك بهره بگيريد و بار سفر ببنديد و به ارديبهشت زيبا و رويايي سفر كنيد. ما شما را به شاعرانه‌ترين نقاط اين سرزمين كهن اما تازه و بهاري مي‌بريم.

پيشنهاد اين هفته ما كرمانشاه است كه به دليل موقعيت خاص اقليمي، داراي مراتعي سرسبز و دره‌هايي پوشيده از جنگل است و به خاطر همين پوشش زيباي طبيعي و آب و هواي معتدل، يكي از بهترين و جذاب‌ترين نقاط كشور براي اتراق است.

سعي كنيد در اين سفر، پارك جنگلي طاق بستان ـ يكي از پر جاذبه‌ترين مناطق شهرستان كرمانشاه ـ را هم از دست ندهيد.

كوهستان و فضاي سبز، چشمه، درياچه‌هاي مصنوعي و نقش برجسته‌هايي از دوره ساساني، محيطي جذاب و ديدني را در اين پارك رقم زده است.

 درباره خوبي اين منطقه همين‌قدر بگوييم كه به‌خاطر زيبايي و دلچسبي آب و هوايش همواره مورد توجه پادشاهان و محل شكار و تفريح آنها بوده است، به طوري كه اگر دقت كنيد، در دو طرف ايوان بزرگ طاق بستان، صحنه‌هاي حجاري شده شكار شاه ساساني را مي‌بينيد و احتمالا با كمي تامل، در كنار چهچهه پرندگان، همهمه سواران در جستجوي شكار را هم خواهيد شنيد.

منطقه ريجاب و بان زرده در 120 كيلومتري شمال غربي شهر كرمانشاه هم از آن جاهايي است كه از سفر به آن پشيمان نخواهيد شد؛ كوه‌هاي سر به فلك كشيده و برفگير دالاهو كه دامنه‌هايش پوشيده از جنگل و درختان انجير و گردو است، اين منطقه زيبا را در برگرفته و رودخانه زيبا و خروشان سراب ريجاب كه از فرط زيبايي تصويري از نهرهاي بهشتي را نشانتان مي‌دهد، با گذر پيچ ‌در پيچ و افسونگرش در پستي و بلندي اين منطقه، گرد خستگي يكساله را از چشم و روح و روانتان مي‌شويد و با خود به دوردست‌هاي بي‌برگشت مي‌برد.

در اين منطقه زيبا حتي مي‌توانيد با ديدن آثاري مانند قلعه يزدگرد و زيارتگاه‌هاي بابا‌يادگار و ابودجانه، تاريخ را هم مرور كنيد.

محوطه بزرگ و تاريخي بيستون هم كه آثاري را از دوران پيش از تاريخ تا به امروز در خود جاي داده است، در شرق شهر كرمانشاه با جذابيت‌هاي تاريخي و طبيعي فراوانش، شما را به سوي خود مي‌خواند تا صداي اندوهناك تيشه فرهاد كه هنوز از لابه‌لاي كوه‌هاي بيستون به گوش مي‌رسد، در جان عاشق شما هم زمزمه كند.

مشهورترين و مهم‌ترين اثر باستاني اين محوطه، نقش برجسته و كتيبه داريوش بزرگ بر صخره‌ برافراشته بيستون است كه ديدنش خالي از لطف نيست.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

پنج شنبه 18 فروردین 1390  8:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها