0

روياي بازي در سومين المپيك

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

روياي بازي در سومين المپيك

روياي بازي در سومين المپيك
جام جم آنلاين: بسكتبال ايران در سال 89 روزهاي پر فراز و نشيبي را پشت سر گذاشت. روزهايي كه اگر چه موفقيت‌هاي سال قبل‌تر را به همراه نداشت اما حضور در رقابت‌هاي جهاني حلاوت تازه‌اي بود كه كام بسكتبال ايران را شيرين كرد. قهرماني مهرام در جام باشگاه‌هاي آسيا كه براي چهارمين سال پي‌درپي براي بسكتبال تكرار شد از ديگر رويدادهاي مهم بين‌المللي بود تا بسكتبال ايران از قهرماني در آسيا بي‌نصيب نماند.

در بازي‌هاي آسيايي، تيم ملي مقام سوم را به دست آورد. عنواني كه در سال 2006 به دست آمده بود و بسكتبال را دچار دگرگوني كرد. اين اتفاقات در كنار ساير رويدادها از جمله برگزاري بازي‌هاي ليگ برتر بسكتبال باعث مي‌شود كه سال 1389 را سال پركار و شلوغ بسكتبال بناميم. سالي كه بازي‌هاي باشگاهي منطقه غرب آسيا به انتهاي آن افزوده شد و مهرام و ذوب‌آهن چند پله پايين‌تر ايستادند. تيم جوانان با اين كه مدافع عنوان قهرماني آسيا بود نتوانست در بيست و يكمين دوره مسابقات قهرماني آسيا از عنوان پيشين خود دفاع كند و بدتر از آن اين‌كه با شكست مقابل چين‎تايپه در ديدار رده‎بندي، سهميه حضور در پيكارهاي جهاني را هم از دست داد.

در سال 89 قهرماني مهرام در رقابت‌هاي باشگاه‌هاي آسيا شيريني و زيبايي خاصي داشت. اين تيم در رقابت‌هاي دوحه خود را صاحب دومين قهرماني و بسكتبال ايران را با چهارمين قهرماني در اين بازي‌ها روبه‌رو كرد. پس از آن شروع اردوهاي مدون و منظم براي تيم‌هاي ملي الف و ب براي شركت در جام‌هاي مختلف را شاهد بوديم. به دليل تعداد زياد بازي‌ها و دعوت به تورنمنت‌هاي متعدد، بازيكنان بسكتبال ايران به تيم‌‌هاي ملي الف و ب دعوت شدند. اين كار به منظور كسب بيشتر آمادگي بازيكنان انجام گرفت تا بتوانند با آمادگي كامل در جام جهاني 2010 تركيه حضور پيدا كنند. شركت در برنامه‌هاي تداركاتي داخلي و خارجي، برنامه‌ريزي‌ و اردوهاي از پيش تعيين شده به طور كلي نتيجه‌ نسبتا خوبي براي بخشي ديگر از سرمايه‌هاي بسكتبال در پي داشت. در اين سال و در رنكينگ تيم‌هاي جهان با يك پله صعود در جايگاه بيستم قرار گرفتيم.

بازي‌هاي جهاني تركيه كه براي اولين بار با حضور ايران برگزار شد تاكيد ويژه‌اي روي توانايي‌هاي بسكتبال ايران داشت. پس از بازگشت از تركيه، تيم ملي بايد براي حضور در بازي‌هاي آسيايي گوانگجو آماده مي‌شد. اما متاسفانه به دلايل متفاوت تيمي با قدرت 50 درصدي خود وارد كشور چين شد. صمد نيكخواه بهرامي، حامد حدادي، ارسلان كاظمي و سامان ويسي در اين رقابت‌ها غايب بودند و مهدي كامراني از ناحيه زانو و حامد آفاق از ناحيه مچ پا آسيب‌ديدگي داشتند. با نصف قدرت واقعي در بازي‌هاي آسيايي سوم شديم. درخصوص چگونگي بازي‌ها بخصوص كيفيت قضاوت در بازي رده‌بندي با كشور ميزبان حرف و حديث زياد است. برخي معتقدند تيم ايران با ناداوري به مقام سوم آسيا رسيد.

ليگ برتر بسكتبال به‌عنوان نقطه عطف رويدادهاي داخلي بعد از پشت سر گذاشتن بازي‌هاي بين‌المللي برگزار شد. در آغاز فصل شرايط كمي متفاوت بود كه با گذشت زمان و كامل شدن تركيب تيم‌ها رقابت‌ها نيز جذاب از آب درآمد. هر ساله باشگاه‌هايي در ليگ برتر حضور دارند كه چندين سال است با بازيكنان خود همكاري مي‌كنند و شرايط مناسب‌تري نسبت به ديگر تيم‌ها دارند. اين باشگاه‌ها را مي‌توان به عنوان تيم‌هاي مدعي و قدرتمند ليگ نام برد. البته در اين فصل شاهد بوديم كه تيم‌ها چقدر به يكديگر نزديك بودند و حتي تازه واردها نيز بخوبي برابر بزرگان ايستادگي كردند. در ليگ بسكتبال تغييرات تيم‌ها به دليل بي‌ثباتي در نظام باشگاهي اجتناب‌ناپذير است و هر ساله شاهد تغييرات تعدادي از تيم‌ها هستيم. تغييرات در تيم‌ها باعث مي‌شود آنها به زمان بيشتري نياز داشته باشند و با توجه به تنگناها و مشكلاتي كه در راه جذب بازيكنان خارجي است، اين بازيكنان هم دير به تيم‌ها مي‌پيوندند بنابراين ليگ برتر بسكتبال تا پايان نيم فصل بايد تاوان اين قبيل مشكلات را بپردازد.

نبايد از اين مساله غافل شد كه هماهنگ شدن بازيكنان يك تيم به زمان نياز دارد. باشگاه‌ها در فكر جذب بازيكنان و تعويض آنها يا ايجاد تغيير در تركيب هستند. ناگفته نماند بسياري از تيم‌ها فعاليت‌هاي خود را خيلي دير آغاز مي‌كنند.

سال 89 با همه شيريني‌ها و تلخي‌هايش براي بسكتبال به پايان رسيد و در سال 1390 فعاليت‌هاي تازه‌اي بايد شكل بگيرد. اگر چه كمبود امكانات بال بسكتبال را براي پرواز در افق‌هاي تازه بسته است اما با اين حال موفقيت‌ها تكرار مي‌شود و در سال 90 همچون سال‌هاي اخير انتظار از بسكتبال بالاست.

امسال بازي‌هاي ملت‌هاي آسيا حكم انتخابي المپيك را دارد از اين رو تيم ملي بسكتبال رويداد بزرگي را پيش روي خود مي‌بيند. به گفته مسوولان فدراسيون تك تك برنامه‌هاي تيم ملي براي سال جديد هماهنگ و تنظيم شده است. اواخر شهريورماه و اوايل مهرماه بايد با اصلي‌ترين رقيب ايران كه ميزبان جام ملت‌هاي آسياست براي كسب سهميه المپيك بجنگيم. چين هميشه حريف سرسخت ايران بوده و با توجه به امتياز ميزباني تنها به دنبال قهرماني خواهد بود. در اين بين حريفان ديگري هم خود را براي المپيك تجهيز كرده‌اند اما به نظر مي‌رسد چين اصلي‌ترين رقيب ايران در راه سومين حضور در بازي‌هاي المپيك است.

مهرام آسيايي شد

در تعطيلات نوروزي دو تيم ذوب‌آهن و مهرام در بازي رده‌بندي باشگاه‌هاي غرب آسيا برابر هم به ميدان رفتند. دو تيم ايراني از تيم‌هاي الجلا سوريه و الرياضي لبنان در مرحله نيمه‌نهايي شكست خوردند بنابراين براي تعيين تيم سوم و سهميه بسكتبال ايران در بازي‌هاي نهايي باشگاه‌هاي آسيا در كاشان به ميدان رفتند.

نكته: در سال 89 قهرماني مهرام در رقابت‌هاي باشگاه‌هاي آسيا شيريني و زيبايي خاصي داشت. اين تيم در رقابت‌هاي دوحه خود را صاحب دومين قهرماني و بسكتبال ايران را با چهارمين قهرماني در اين بازي‌ها روبه‌رو كرد

اين بازي را مهرام برد اما گام‌هاي لرزان قهرمان آسيا در بازي‌هاي منطقه‌اي، مسوولان مهرام را بر آن داشته تا نسبت به نقاط ضعف خود فكر كنند. بازگشت محمد صمد نيكخواه بهرامي كاپيتان تيم ملي به تركيب مهرام كمك بزرگي به موفقيت اين تيم كرد با اين حال به نظر مي‌رسد بازيكنان خارجي اين تيم هنوز با ساير نفرات هماهنگ نشده‌اند.

تغييرات ليگ برتر

ليگ برتر بسكتبال باشگاه‌هاي ايران تا آخرين روزهاي سال 89 ادامه داشت و دنباله بازي‌ها را از اين پس شاهد خواهيم بود. بازي‌هاي ليگ دسته اول در مرحله پلي آف نيز به اين طرف سال كشيده شده است.

پنجشنبه 18 فروردين:

توزين الكتريك كاشان ـ مهرام

پتروشيمي بندرامام ـ ذوب‌آهن اصفهان

دوشنبه 22 فروردين:

مهرام ـ دانشگاه آزاد

ذوب‌آهن اصفهان ـ راه و ترابري قم

پنجشنبه 25 فروردين:

كاسپين قزوين ـ مهرام

شهرداري گرگان ـ ذوب‌آهن اصفهان

پنجشنبه 1 ارديبهشت:

كاسپين ـ ذوب‌آهن اصفهان

حفاري ملي ايران ـ مهرام تهران

پنجشنبه 8 ارديبهشت:

ذوب‌آهن اصفهان ـ مهرام

يكشنبه 11 ارديبهشت:

ب.آ شيراز ـ ذوب‌آهن اصفهان

شهرداري گرگان ـ مهرام

نتايج به دست آمده از حضور نمايندگان ايران در مهم‌ترين رقابت‌هاي بين‎المللي سال گذشته

* قهرماني مهرام در بيست و يكمين دوره مسابقات بسكتبال قهرماني باشگاه‎هاي آسيا (خردادماه ـ قطر)

* عنوان ششمي تيم ب ايران در سومين دوره مسابقات جام استانكوويچ فيبا آسيا (مردادماه ـ لبنان)

* عنوان يازدهم تيم 3 نفره ايران در مسابقات المپيك نوجوانان (مردادماه ـ سنگاپور)

* عنوان نوزدهمي تيم ملي ايران در شانزدهمين دوره مسابقات بسكتبال قهرماني جهان (شهريورماه ـ تركيه)

* عنوان چهارمي تيم ايران در بيست و يكمين دوره مسابقات بسكتبال جوانان (زير 18 سال) آسيا (مهرماه ـ يمن)

* نايب قهرماني ايران در مسابقات بسكتبال زير 15سال غرب آسيا (مهرماه ـ تهران)

* عنوان سومي تيم ملي ايران در شانزدهمين دوره بازي‌هاي آسيايي (آبان و آذرماه ـ چين)

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

پنج شنبه 18 فروردین 1390  8:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها