0

دانشگاه صنعتی اميرکبير

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

دانشگاه صنعتی اميرکبير

خيابان حافظ - روبروي خيابان سميه - پلاك 424
61390
6413969
root@cic.aku.ac.ir
www.aku.ac.ir
زير بناي كل دانشگاه 96 هزار مترمربع، شامل 15 هزارمترمربع فضاي آموزشي، 40 هزار مترمربع فضاي پژوهشي، 7هزار مترمربع فضاي سبز و 7 هزار مترمربع فضاي ورزشي مي باشد
1337
اين‌ دانشگاه‌، فعاليتهاي‌ خود را تحت‌ عنوان‌ پلي‌ تكنيك‌ تهران‌ از سال‌ 1337 با چهار رشته‌ مهندسي‌ مكانيك‌‌، نساجي‌، شيمي‌ و راه‌ و ساختمان‌ آغاز نمود و به‌ مرور زمان‌ به‌ لحاظ كمي‌ و كيفي‌ گسترش‌ فراوان‌ يافت‌ تا جائي‌ كه‌ در حال‌ حاضر گستره ‌فعاليتهاي‌ آموزشي‌ و پژوهشي‌ آن‌، در 14 دانشكده‌ علوم‌مهندسي‌ و يك‌ واحد تابعه‌ متمركز مي‌باشد. پلي‌ تكنيك‌ تهران‌ پس‌ از پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌، در سال‌ 1358 تبديل‌ به‌ دانشگاه‌ گرديد و به‌ افتخار يكي‌ از رادمردان‌ تاريخ‌ معاصرايران‌ كه‌ به‌ گسترش‌ و توسعه‌ پايه‌هاي‌ علم‌ و صنعت‌ در كشور اهتمام‌ داشت‌، به‌ نام‌ دانشگاه‌ صنعتي‌ اميركبير نامگذاري‌ شد
دولتي
شروع: مهرماه - پايان: تيرماه سال بعد
6414113
 دانشکده ها

 

پرديس دانشگاه
6407418
6407418
كتابهاي فارسي:9700 جلد،غير فارسي:39430 جلد
جزوات‌ سمينارهاي‌ آموزشي‌ و همكاري‌ با فصلنامه‌دانشجوئي‌ مصاف‌،
جزوات‌ انتشاراتي‌ و 4707 مجله‌ و فصلنامه‌ فارسي‌ و لاتين‌
2500 عنوان‌ منابع‌ غيرچاپي‌ و 50 عدد CD و 32 عنوان بانک اطلاعاتي در موضوعات مختلف

 

6465617
6468681
بهداشت و مشاوره، اعطاي وامهاي مختلف تحصيلي - مسكن - ازدواج - اضطراري و تأمين بيمه درماني - امور خوابگاهها- امور تغذيه - تربيت بدني و فوق برنامه - مهد كودك

 

15 خوابگاه‌، باظرفيت‌ بيش‌ از2200 نفر. از اين‌ تعداد 2 خوابگاه‌ متعلق‌ به‌ خواهران‌ و 2 خوابگاه‌ متعلق‌ به‌ متأهلين‌ مي‌ باشد

 

 


 
     


آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 15 فروردین 1390  3:54 PM
تشکرات از این پست
rahmani_f
rahmani_f
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 274
محل سکونت : تهران

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

فکر کنم احتیاج به توضیحات خیلی بیشتری هست !

عشق و درویشی و انگشت نمایی و ملامت ...

همه سهل است !

" تحمل نکنم بار جدایی "

شنبه 8 مرداد 1390  8:56 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

سلام دوستان عزیز-من موندم این اطلاعات غلط رو از کجا آوردین؟مخصوصا آدرس سایت دانشگاه

www.aut.ac.ir

این نشانی صحیح اینترنتی دانشگاه است.

 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:17 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از با سابقه ترین موسسات آموزش عالی کشور در زمینه فنی و مهندسی است. این دانشگاه در طول سال ها فعالیت مستمربه خصوص بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، با بیش از سی هزار نفر دانش آموخته فنی و مهندسی خدمات گسترده ای در راستای اهداف آموزش عالی و تحقیقاتی کشور ارائه کرده است.
این دانشگاه فعالیتهای خود را تحت عنوان پلی تکنیک تهران از سال ۱۳۳۷ آغاز نمود و به مرور زمان به لحاظ کمی و کیفی گسترش فراوانی یافت به صورتی که امروز این دانشگاه بعنوان "مادر دانشگاههای صنعتی کشور" تلقی می شود و با سابقه بیش از نیم قرن فعالیت درخشان، توانسته است با توسعه فعالیت های آموزشی، تحقیقاتی و دانشجویی، جایگاهی برتر را در میان مراکز علمی تحقیقاتی به خود اختصاص دهد. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:19 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

از جمله افتخارات این دانشگاه می توان به این موارد اشاره کرد:
کسب عنوان قطب علمی در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران و مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
کسب رتبه ممتاز در جشنواره خوارزمی و دریافت ده ها جایزه در این جشنواره و عناوین برتر المپیادهای دانشجویی ملی و بین المللی
کسب عناوین ارزنده توسط دانشجویان نخبه و خلاق از رقابت های مختلف علمی دانشجویی در سطح جهان؛ از جمله کمیکار و رباتیک
کسب رتبه اول تحقیقات در میان دانشگاههای فنی مهندسی کشور در چندین دوره ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
کسب رتبه اول ارتباط صنعت با دانشگاه و انجام طرح های مهم ملی
ارتباطات بین الملل علمی دانشگاهی و امضای تفاهم نامه با دانشگاههای معتبر جهان
انعقاد تعداد متنابهی قرارداد پژوهشی و تحقیقاتی با مراکز مختلف علمی و صنعتی
جذب نخبگان و استعدادهای درخشان و اعطای تسهیلات به آنان از جمله امکان تحصیل همزمان دو رشته دانشگاهی برای دانشجویان ممتاز و ورود به مقاطع ارشد و دکترا بدون کنکور
برخورداری از آزمایشگاه های مدرن و مجهز و انجام پروژه های شاخص ملی از جمله ساخت سریعترین ابررایانه سوپرکلاستر و طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره
برگزاری دوره های آموزشی مجازی در مقطع کارشناسی ارشد
برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و همایش های مختلف علمی در سطوح ملی و بین المللی
پیشرو در پژوهش هسته ای و نقش آفرینی اساتید و دانشجویان در موفقیت کشور جهت دستیابی به چرخه سوخت هسته ای
افتخار بهره مندی از «چهره های ماندگار»، اساتید و دانشجویان «نمونه» کشور 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:20 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

در حال حاضر این دانشگاه با داشتن ۱۵ دانشکده شامل: مهندسی برق، مهندسی پزشکی، مهندسی پلیمر، ریاضی و علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران و محیط‌زیست، مهندسی هسته‌ای و فیزیک، مهندسی‌کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن و متالورژی، مهندسی نساجی، مهندسی نفت، مهندسی کشتی سازی، و مهندسی هوافضا و هم چنین سایت مجهز آموزشی و پژوهشی در بندرعباس و یک واحد دانشگاهی در ماهشهر با بیش از ۴۵۰ کادر آموزشی تمام وقت و با ظرفیت قریب به ده هزار دانشجو در ۳۵ گرایش مقطع کارشناسی، حدود ۹۰ گرایش کارشناسی ارشد و ۳۶ دوره تحصیلی در مقطع دکترا و هم چنین فرا دکترا، به تربیت نیروی های متخصص و پژوهشگر مورد نیاز جامعه پرداخته است و تاکنون با تربیت بیش از سی هزار نفر در مقاطع مختلف رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه نقش سازنده ای را در جهت شکوفایی صنعت، اقتصاد و پایه های مدیریتی کشور بر عهده داشته است.
این دانشگاه علاوه بر این، در ۷ گروه آموزشی مستقل؛ شامل MBA، فلسفه علم، آینده پژوهی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان خارجی، تربیت‏بدنی و شیمی نیز به ارائه خدمات آموزشی می‏پردازند. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:20 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

دانشگاه صنعتی‏امیرکبیر به موازات فعالیت‏های گسترده آموزشی به اقدامات ارزنده‏ای در زمینه پژوهش و گسترش روند تحقیقات به عنوان پشتوانه کیفیت آموزشی و نیز پایه و اساس رشد تکنولوژی و توسعه ملی اهتمام ورزیده و توانسته است در هر دو زمینه آموزش و تحقیق به موفقیت‏های چشمگیری نائل گردد. در همین راستا دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مختلفی نیز می‏باشد از جمله پژوهشكده های: علوم، فنآوری و مهندسی نانو، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، توسعه علوم و فناوری فضا،انرژی و طراحی فرآیند، نفت، گاز و پتروشیمی، محیط زیست، فنآوری های نو، فنآوری مخابرات و الكترو مغناطیسی كاربردی، بهره برداری ایمن شبكه، مواد و فناوری های پیشرفته در نساجی، پرتو فرآیند، اپتیك، لیزر و فتونیك، حمل و نقل و سامانه های هوشمند و همچنین مراکز تحقیقاتی شامل: فرآیندهای غذایی و فنآوری زیستی، تكنولوژی و دوام بتن، صنایع و بهره وری، نقشه برداری و اطلاعات مكانی می باشد.
شایان ذکر است دانشگاه علاوه بر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، از واحد مدیریت مراکز رشد و کارآفرینی با استعداد ۱۸ شرکت به عنوان زیرمجموعه بهره مند می باشد. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:21 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

کتابخانه و مراکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه صنتی امیرکبیر به عنوان بزرگترین کتابخانه فنی و مهندسی پایتخت ایران، یکی از غنی‏ترین کتابخانه‏های دانشگاهی در حوزه علوم پایه و فنی مهندسی در سطح منطقه به شمار می‏آید. این کتابخانه شامل کتابخانه مرکزی و ۱۶ کتابخانه اقماری در تهران و بندرعباس است که تأمین نیازهای اطلاعاتی مراجعین خود را در قالب کتاب، نشریه، مقاله، لوح فشرده و بانک‏های اطلاعاتی برعهده دارد.
همچنین خدمات رفاهی دانشگاه صنعتی‏امیرکبیر نیز شامل اداره امور فرهنگی و فوق برنامه، اداره امور خوابگاهها، اداره امور تغذیه، اداره رفاه دانشجویی، اداره تربیت‏بدنی و فوق برنامه‏های ورزشی و مرکز نشر، بهداشت و مشاوره می‏باشد.

دانشگاه صنعتی‏امیرکبیر همانگونه که در سالیان گذشته به عنوان یکی از دانشگاههای موفق فنی و مهندسی کشور، در امور علمی و آموزشی و تربیت‏ نیروی کارآمد، نقش سازنده‏ای را در جهت شکوفایی صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی کشور ایفا نموده است براساس چشم‏انداز ترسیم شده، تلاش دارد تا با بهره‏مندی از سیستم‏های آموزشی و پژوهشی برتر، متعهد به پرورش پیشگامان علوم و فناوری در بالاترین سطوح منطقه‏ای و بین‏المللی باشد آنگونه که مبتنی بر مأموریت و اهداف راهبردی ۲۰ سال آینده، در زمره ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا و یکی از سه دانشگاه برتر خاور میانه محسوب شود. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:21 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

تاریخچه


سر در قدیمی، خ حافظ، قسمت جنوب درب ورودی
تاسیس و شکل گیری اولیه دانشگاه در آبان ماه ۱۳۳۵ است. در آن زمان، هسته اولیه دانشگاه، به عنوان "پلی تکنیک تهران" به منظور توسعه فعالیت های دو موًسسه فنی وقت، "انستیتو مهندسی راه و ساختمان" و "هنرسرای عالی" شکل گرفت. در سال ۱۳۳۶ اولین دوره دانشجویان از طریق آزمون داخلی پذیرفته شدند و از سال ۱۳۳۷ فعالیت آموزشی پلی تکنیک تهران، به طور رسمی با پنج رشته مهندسی: "برق و الکترونیک"، "مکانیک"، "نساجی"، "شیمی " و "راه و ساختمان" آغاز شد.

با رشد تدریجی پلی تکنیک تهران تا سال ۱۳۵۷، پنج بخش به شرح زیر به دانشکده اضافه شد:
دانشکده فنی: این دانشکده هسته اصلی پلی تکنیک تهران را ایجاد کرده و از ۶ انستیتو یا گروه آموزشی تحت عنوان "مهندسی برق و الکترونیک"، "مهندسی شیمی و پتروشیمی"، "مهندسی نساجی و پلیمر"، "مهندسی مکانیک"، "مهندسی معدن" و " مهندسی صنایع" تشکیل شد.
دانشکده تربیت دبیر فنی و علوم: در سال ۱۳۵۵ با همکاری وزارت آموزش و پرورش تاسیس شد.
دانشکده علوم پایه و کامپیوتر: این دانشکده به منظور ارائه درس های پایه برای دانشجویان دیگر دانشکده ها ایجاد شد. دانشجویان این دوره ها، مدرک تحصیلی از دانشکده دریافت نمی کردند.
انستیتو تحصیلات تکمیلی و تحقیقات: به منظور اداره و سرپرستی مقطع کارشناسی ارشد و امور تحقیقاتی دانشگاه دایر شد. در آن زمان ۵ دوره کارشناسی ارشد و یک مؤسسه تحقیقاتی با عنوان "مرکز تحقیقات صنایع غذایی" زیر نظر این انستیتو اداره می شد.
سرپرستی مدرسه عالی راه و ساختمان نیز از سال ۱۳۵۶ به پلی تکنیک تهران واگذار شد و به این ترتیب این واحد به عنوان پنجمین بخش از پلی تکنیک تهران محسوب شد. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:22 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

پس از مهندس حبیب نفیسی بنیانگذار پلی تکنیک تهران، چند ماهی دکتر عابدی به جای وی ریاست پلی تکنیک را بر عهده داشت و سپس در اواخر سال ۴۱ دکتر مجتهدی رئیس اسبق دبیرستان البرز، به ریاست پلی تکنیک منصوب شد. دکتر مجتهدی خدمات بسیار زیادی برای پلی تکنیک انجام دادند و می توان گفت پلی تکنیک نیمی از شهرت و افتخار خود را مدیون دکتر مجتهدی میباشد. لازم به یادآوزی است که خدمات مهندس نفیسی در تأسیس و بنیانگذاری پلی تکنیک تهران با دشواریهایی که داشت و همچنین زحمات دکتر محمد علی مجتهدی در بالا بردن سطح علمی این دانشگاه در سالهای اولیه از اهمیت ویژهای برخوردار است.
از خدمات دکتر مجتهدی می توان علاوه بر بالا بردن سطح علمی دانشگاه به احداث آمفی تاتر مرکزی و سالن غذاخوری و تکمیل دانشکده های مختلف اشاره کرد. وی که دکترای خود را در ریاضیات در کشور فرانسه به پایان رسانده بود، پس از انتصاب به ریاست پلی تکنیک، علاوه بر ایجاد تحولاتی در اعضاء هیأت علمی به تاسیس آمفی تئاتر، رستوران، زمین ورزش و تجهیزات آزمایشگاهی همت گمارد و نظمی خاص را در دانشگاه برقرار کرد. پس از پایان یافتن دوره سه ساله وی در سال ۱۳۴۴ اقدام به تأسیس دانشگاه جدیدی نمود که بعدها دانشگاه صنعتی شریف نام گرفت.
بعد از دکتر مجتهدی، دکتر بینا حدود یک سال و نیم ریاست پلی تکنیک را بر عهده داشتند و در اوایل سال ۱۳۴۶ (یا اواخر سال ۴۵) مهندس نفیسی که از آمریکا بازگشته بودند، مجدداً به ریاست پلی تکنیک منسوب شدند. یکی از اقداماتی که ایشان در ریاست مجددشان برای پلی تکنیک انجام دادند، تهیه یک تا ریخ منسجم از پلی تکنیک بود، این کار توسط چند کارشناس یونسکو که مهندس نفیسی ازآنها دعوت به همکاری کرده بودند انجام شد. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:22 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

در اینجا به اختصار به نام روسای دیگر دانشگاه اشاره می کنیم:
دکتر یگانه حائری، اولین دکترای متالوژی در کشور (۱۳۴۸ - ۱۳۴۶)
دکتر محمد جعفر جد بابایی، دکترای مهندسی شیمی (۱۳۴۸ - ۱۳۴۶)
دکتر کاظم نجم آبادی (۱۳۵۴ - ۱۳۵۱)
دکتر حسین ماهبان، دکترای مکانیک (۱۳۵۶ - ۱۳۵۴)
دکتر سیروس شفیعی _دکترای معدن (۱۳۵۷ - ۱۳۵۶)
دکتر میری از دانشکده فنی دانشگاه تهران، از اواسط تیرماه ۵۷ به مدت چند ماه
دکتر مهدی از اساتید دانشکده مهندسی برق، از اول مهر ۵۷ تا انقلاب اسلامی
دکتر حسن فرید اعلم، استاد دانشکده صنایع، از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت چند ماه
دکتر سید کمال الدین نیک روش دکترای برق (۱۳۶۰ - ۱۳۵۸)
دکتر حسن رحیم زاده، دکترای مکانیک (۱۳۶۱ - ۱۳۶۰)
دکتر علی اکبر رمضانیانپور (سرپرست دانشگاه) دکترای عمران (۱۳۶۱)
دکتر رضا حسینی ابرده، دکترای مکانیک (۱۳۶۲ - ۱۳۶۱)
دکتر محمد حسین سلیمی نمین، دکترای صنایع (۱۳۷۵ - ۱۳۶۲)
دکتر علیرضا رهایی، استاد دانشکده عمران (۱۳۷۶ - ۱۳۷۵)
دکتر عبدالحمید ریاضی _استاد دانشکده ریاضی (۱۳۸۰ - ۱۳۷۶)
دکتر سید احمد فهیمی فر، استاد دانشکده عمران (۱۳۸۰ - ۱۳۸۴)
دکتر علیرضا رهایی، استاد دانشکده عمران (۱۳۸۴ - تاکنون) 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:23 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

بدیهست علاوه بر روسای دانشگاه، شکوفایی و درخشش دانشگاه صنعتی امیر کبیر در تمامی عرصه های علمی و صنعتی مرهون زحمات مسئولین، اساتید، رؤسای دانشکده ها، فارغ التحصیلان، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه است که هر کدام به سهم خود در بالا بردن سطح علمی و افتخارات روز افزون پلی تکنیک از ابتدا تا کنون تلاش کرده اند.


پلی تکنیک تهران در جریان انقلاب اسلامی، یکی از پایگاه های فعال دانشگاهی بود و در به ثمر رسانیدن انقلاب اسلامی نقش فعالی بر عهده داشت.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، پلی تکنیک تهران در سال ۱۳۵۸ به دانشگاه تبدیل شد و به افتخار رادمرد تاریخ معاصر ایران "امیرکبیر"، که به گسترش و توسعه پایه های علم نوین و صنعت در کشور اهتمام داشت، به نام دانشگاه صنعتی امیرکبیر نامگذاری شد. این دانشگاه به منظور توسعه و گسترش در زمینه های فنی و مهندسی و همسویی با هدف های علمی و فرهنگی انقلاب تجدید سازمان یافت و در این راستا تحولات چشمگیری در آن صورت گرفت، اهم این تحولات به این شرح است:
دانشکده تربیت فنی و علوم، به علت مطابقت هدف های آن با مراکز تربیت معلم از دانشگاه صنعتی امیرکبیر جدا و در مجموعه دانشگاهی تربیت معلم قرار گرفت.
مدرسه عالی ساختمان، از دانشگاه صنعتی امیرکبیر جدا و به مجموعه ای تحت عنوان دانشگاه خواجه نصیر طوسی اضافه شد.
ایجاد دانشکده ها و دوره های جدید به خصوص دوره های تحصیلات تکمیلی، که منجر به تأسیس ۶ دانشکده جدید درطول سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۴ شد. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:23 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

مجتمع آموزشی - پژوهشی ماهشهر
خبرگان و دانش آموختگان براین باورند كه نزدیكی و ارتباط هرچه بیشتر مراكز علمی و صنعتی نه تنها برای دانش پژوهان امكان دسترسی و درگیری نزدیك با مسایل صنعت را فراهم می کند بلكه مراكز صنعتی را قادر می سازد تا از آخرین دستاوردهای علمی هرچه سریع تر بهره مند شوند به همین جهت، فراهم سازی ارتباط قوی و پایدار میان صنعت پتروشیمی و دانشگاه یك ضرورت غیرقابل كتمان است. در این راستا از آنجا كه شهرستان ماهشهر به عنوان قطب صنعت پتروشیمی، وجود یك مركز آموزش عالی دانشگاهی را می طلبید دانشگاه صنعتی امیركبیر با تشخیص این نیاز و براساس درخواست صنعت پتروشیمی ایران و با هدف تربیت دانش آموختگان در تمام سطوح دانشگاهی و تخصص های موردنیاز صنعت پتروشیمی اقدام به تاسیس یك واحد دانشگاهی درسال 1380 در این شهرستان اقدام کرد. هم اكنون این واحد دانشگاهی در دوره كارشناسی در رشته های مهندسی شیمی - گرایش پتروشیمی و مهندسی پلیمر با بیش از 200 دانشجو به فعالیت آموزشی می پردازد. همچنین در دوره تحصیلات تكمیلی در رشته های مهندسی شیمی، صنایع پتروشیمی، مهندسی پلیمر، مهندسی پلیمریزاسیون و محیط زیست بیش از 70 دانشجوی فعال دارد.
دانشکده مهندسی برق
در دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی رشته های الکترونیک، قدرت، کنترل، مخابرات، مهندسی فتونیک و رشته مدیریت انرژی الکتریکی را دارا است. همچنین دوره کارشناسی ارشد بین رشته ای مکاترونیک در سال 1385 در این دانشکده راه اندازی شده است. دانشکده مهندسی برق در رشته قدرت و سیستم های مخابرات رادیویی با فرکانس بالا، قطب علمی کشور است.
فیلم پروژه ماهواره 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:24 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

دانشکده مهندسی پزشکی
این دانشکده در دوره کارشناسی در سه گرایش بیوالکتریک، بیومکانیک و در بخش آموزش تحصیلات تکمیلی علاوه بر این سه رشته، در رشته های مهندسی بافت، مهندسی ورزش و مهندسی توانبخشی دانشجو می پذیرد. این دانشکده در رشته مهندسی پزشکی به عنوان قطب علمی کشور می باشد.
دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ
با به هم پیوستن دو گروه مهندسی صنایع پلیمر و مهندسی علوم و تکنولوژی رنگ، به صورت یک دانشکده مستقل فعالیت دارد. این دانشکده علاوه بر دوره دکتری مهندسی پلیمر و دوره دکتری مهندسی رنگ، دوره کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر – نانوفناوری و مهندسی پلیمر – فرآیند پلیمریزاسیون را برنامه‌ریزی و دایر کرد و اکنون در این گرایش‌ ها نیز دانشجو تربیت می‌کند.
دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر
از سال 1366 به صورت یک دانشکده مستقل ایجاد شد. این دانشکده در سه رشته محض، کاربردی و علوم کامپیوتردر دوره کارشناسی و در چهار رشته محض، کاربردی، آمار و علوم کامپیوتر و همچنین در دوره دکتری پیوسته دانشجو می پذیرد.
دانشکده مهندسی شیمی
این دانشکده، در دوره کارشناسی در گرایش های پتروشیمی و صنایع غذایی و در دوره تحصیلات تکمیلی در گرایش های مهندسی شیمی پیشرفته، مهندسی بیوتکنولوژی ونانوتکنولوژی، جداسازی, پدیده های انتقال, ترمودینامیک, سینتیک و طراحی راکتور، محیط زیست ،صنایع غذایی و بیوتکنولوژی دانشجو می پذیرد. دانشکده مهندسی شیمی در گرایش پتروشیمی قطب علمی کشور است.
دانشکده مهندسی صنایع و سيستمهای مدیریت
این دانشکده در دو گرایش تولید صنعتی و برنامه ریزی و تحلیل سیستم‌ها در دوره کارشناسی, شش گرایش مهندسی صنایع, سیستم‌های اقتصادی اجتماعی, مدیریت سیستم و بهره‌وری و مهندسی مالی، مدیریت نوآوری و فنآوری، مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین در دوره کارشناسی ارشد و گرایش مهندسی صنایع در دوره دکترا، دانشجو می پذیرد.
دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
این دانشکده در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه های مهندسی خاک و پی، راه و ترابری، سازه، زلزله، آب ،سازه‌های هیدرولیکی و مدیریت ساخت و همچنین گروه‌های میان رشته‌ای محیط زیست، معماری و شهرسازی، طراحی صنعتی و سازه های دریایی دانشجو می پذیرد. این دانشکده در گرایش مقاوم سازی و بهینه سازی ابنیه، ساختگاه ها و شریان‌های حیاتی، قطب علمی کشور است. 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:25 PM
تشکرات از این پست
rafiei.m
rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 38
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دانشگاه صنعتی اميرکبير

دانشکده مهندسی کامپیوترو فنآوری اطلاعات
این دانشکده در دوره کارشناسی ارشد هشت گرایش دارد که سه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری، هوش مصنوعی و سیستم های نرم افزاری زیر مجموعه رشته مهندسی کامپیوتر و پنج گرایش مدیریت سیستمهای اطلاعاتی، تجارت الکترونیکی، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری و سیستم های چندرسانه ای زیر مجموعه رشته مهندسی فناوری اطلاعات هستند. این دانشکده عنوان قطب علمی IT کشور را کسب کرد.
دانشکده مهندسی دريا
این دانشکده مجوز برگزاری رشته های مهندسی کشتی و کشتی سازی در دوره کارشناسی، مهندسی معماری کشتی با گرایش هیدرومکانیک و سازه، مهندسی ساخت در صنایع دریایی در دوره کارشناسی ارشد، و مهندسی دریا در دوره دکتری را داراست.
دانشکده مهندسی معدن و متالورژی
این دانشکده در دوره کارشناسی در رشته مهندسی معدن با گرایش های اکتشاف و استخراج معدن و مهندسی مواد با گرایش‌های متالورژی صنعتی و استخراجی و در دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی معدن با گرایش های مختلف استخراج و اکتشاف معدن، فرآوری مواد معدنی و مکانیک سنگ و مهندسی مواد با گرایش‌های استخراج فلزات و شناسایی انتخاب و روش ساخت مواد مهندسی، جوشکاری و مهندسی گاز و همچنین در دوره دکترای استخراج معدن و متالورژی مواد دانشجو می پذیرد.
دانشکده مهندسی مکانیک
این دانشکده در دوره کارشناسی در دو گرایش مهندسی مکانیک و مهندسی ساخت و تولید دانشجو می‌پذیرد. دانشجویان مهندسی مکانیک واحدهای تخصصی خود را از پنج سبد تخصصی قدرت و نیروگاه، تاسیسات حرارتی وبرودتی، سیستم های دینامیکی وکنترل، مکانیک جامد و طراحی و ساخت انتخاب می‌کنند. این دانشکده در دوره کارشناسی ارشد در گرایش‌های طراحی کاربردی, تبدیل انرژی و ساخت و تولید، جوش‌کاری، مهندسی خوردگی و همچنین در دوره کارشناسی ارشد میان رشته‌ای مکاترونیک و دوره دکترای مهندسی مکانیک نسبت به جذب دانش پژوهان اقدام می‌کند. این دانشکده در دو زمینه "ترموالاستیسیته" و "انرژی و کنترل" قطب علمی کشور است.
دانشکده مهندسی نساجی
این دانشکده در گرایش‌های مهندسی تکنولوژی نساجی، مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در گرایش مهندسی پوشاک در دوره کارشناسی و در گرایش‌‌های مدیریت نساجی، مهندسی ساختاری نانولیفی در دوره کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. این دانشکده در زمینه هویت یابی‌های نوین در صنعت نساجی به عنوان قطب علمی کشور انتخاب شده است.
دانشکده مهندسی نفت
دانشکده مهندسی نفت، سال 1381 با کمک و مساعدت هیأت رییسه وقت دانشگاه و مسؤولان شرکت ملی نفت ایران مجوز راه اندازی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد که پس از دانشگاه صنعت نفت دومین مجموعه کامل مهندسی نفت کشور است. این دانشکده در دوره کارشناسی، مهندسی نفت و در دوره کارشناسی ارشد سه گرایش مخازن هیدروکربوری، حفاری نفت و اکتشاف نفت دانشجو می پذیرد.
دانشکده مهندسی هسته ای و فیزیک
این دانشکده علاوه بر گروه فیزیک که مجری دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک در گرایش‌های مختلفی همچون پلاسما، اتمی و مولکولی، حالت جامد، مهندسی پرتوها، هسته‌ای و ذرات بنیادی است، گروه مهندسی هسته‌ای و دکترای علوم و تکنولوژی هسته‌ای در دو گرایش انرژی هسته‌ای شامل مهندسی راکتور-شکافت و گداخت هسته‌ای و پرتوپزشکی وهمچنین دوره کارشناسی ارشد بین رشته‌ای کیهان‌شناسی دانشجو می پذیرد.
دانشکده مهندسی هوافضا
این دانشکده در دوره کارشناسی ارشد "آیرودینامیک" و در دوره کارشناسی ارشد هوافضا در سه گرایش: "جلوبرندگی"، "سازه‌های فضایی" و "مکانیک پرواز" راه اندازی شد و همچنین در سال 1376 و همزمان با دهمین سال تاسیس دانشکده، پذیرش دانشجو در دوره دکتری آغاز شد. این دانشکده در رشته‌ هوافضا محاسباتی به عنوان قطب علمی کشور انتخاب شده است.
گروه آموزشی زبان خارجی
مرکز زبان های خارجی قریب یک دهه فعالیت خود را به عنوان گروه مستقل زبان با اهداف زیر آغاز کرده است: 1- نگرش جدید به مقوله آموزش زبان های خارجی ترجیحاً زبان انگلیسی و استفاده از راه کارهای علمی و نوین با توجه به بافت فرهنگی و بکارگیری دانشجویان در فهم مطالب درسی و متون تخصصی به واسطه زبان خارجی. 2- بازنگری در متون درسی با توجه به کتب و منابع درسی مصوب از سوی شورای برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعیین استانداردهای زبان ویژه دانشگاه صنعتی از طریق سعی و خطا و نتیجه گیری منطقی. 3- فعال کردن آموزش زبان در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا که در این راستا دو دوره کلاس ‌های ویژه دانشجویان دکتری در چارچوب مهارت زبان انگلیسی با موفقیت انجام شده است.
گروه آموزشی فرهنگ و معارف اسلامی
گروه معارف و علوم انسانی دانشگاه ، فعالیت علمی و آموزشی خود را در قالب یک گروه آموزشی مستقل در سال 1369 آغاز کرده و هم اکنون با همکاری 10 نفر عضو هیأت علمی تمام وقت خدمات آموزشی - تحقیقاتی مربوط را ارایه می نماید . هدف اصلی گروه معارف و علوم انسانی آشنا کردن دانشجویان با تعالیم اسلامی به نحوی عمیق و دقیق است ، تا در پرتو این آشنایی بتوانند به نحوی بصیرت آمیز در مسیر زندگی خویش تصمیم گیری نموده ، قدم بردارند . به علاوه، از جمله اهداف دروس این گروه متوازن کردن رشد معرفتی دانشجویان است تا در کنار بحثهای تخصصی با سوالات و نیازهای اصیل انسانی آشنا شده و بتوانند به این سوالات پاسخی سزاوار بگویند؛ در این راستا متناسب با ابعاد مختلف تعالیم دینی و نیازمندیهای انسانی، دانشجویان در درسهایی مثل اندیشه اسلامی (1و 2 ) با مبانی و اصول تعالیم دینی و در درسهایی مثل اخلاق با تعالیم ارزشی دین آشنا شده و در دروسی مثل تفسیر قرآن و تفسیر نهج البلاغه با معارف جذاب دینی آشنا میشوند تا چراغ راهی برای بهتر دیدن زندگی و طی کردن مسیر حیات باشد. گذشته از این ، در دروسی مانند ریشه های انقلاب دانشجویان با مبانی و پیامدهای شکل گیری انقلاب اسلامی آشنا میشوند تا از بساطت فکر سیاسی به نوعی توانمندی تحلیلی سیاسی در مسایل اجتماعی راه یابند و با فهم مبانی و آرمانهای انقلاب، دستاوردهای آنرا پاس دارند.
گروه آموزشی تربیت بدنی
گروه آموزش تربیت بدنی دانشگاه زیر مجموعه معاونت آموزشی دانشگاه می باشد که اعضای هیئت علمی و کارشناسان آموزش تربیت بدنی در این گروه فعالیت می نمایند.
گروه آموزشی شیمی
گروه مستقل شیمی درسال1376فعالیت علمی وآموزشی خود را شروع نمود و با راه اندازی دوره تحصیلات تكمیلی در رشته های شیمی كاربردی، شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی فیزیك محققان زیادی را تربیت نموده است و هم اكنون نیز این فعالیت ادامه دارد، همچنین دروس سرویس (تئوری و آزمایشگاه های شیمی) برعهده این گروه می باشد.
تماس با ما
تبلیغات
شرایط استفاده
حفظ اطلاعات شخصی 

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها