0

فناوري نانو صنايع نساجي را متحول مي‌كند

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

فناوري نانو صنايع نساجي را متحول مي‌كند

 در صنعت نساجي، فناوري نانو بيشتر به منظور توليد مواد جديد، بهبود خواص مواد موجود و ارتقاء كيفيت محصولات، به كار گرفته مي‌شود و در تقليل قيمت محصولات نقش چنداني نخواهد داشت. البته در آينده نزديك، نوآوري در توليد محصولات جديد تحول كليدي است كه توسط فناوري نانو در صنعت نساجي ايجاد خواهد شد.
اگرچه در حال حاضر فناوري نانو در ايران دوران طفوليت خود را پشت سر مي‌گذارد، با اين وجود انتظار مي‌رود در بهبود كارايي منسوجات، ايجاد ارزش افزوده و افزايش بازدهي مفيد واقع شود.
ارزش بازار محصولات نساجي كه از فناوري نانو استفاده مي‌كنند در سال 2007 در حدود 13.6 ميليارد دلار بود و در سال 2012 با يك افزايش سريع به 115 ميليارد دلار خواهد رسيد. به هر حال، در صنعت نساجي همه بازارها به طور يكسان از فناوري نانو تأثير نخواهند پذيرفت و محصولاتي غير از محصولات خانگي و پوشاك و البته كاربردهاي خاص از قبيل منسوجات نظامي و ورزشي، كه قيمت تمام شده آن‌ها اهميت چنداني ندارد و كيفيت عامل تعيين كننده است، بيشترين ميزان رشد را خواهند داشت.

* توليد لباس‌هاي دافع لك، آب و روغن با استفاده از فناوري نانو

نياز جهاني به لباس‌هايي كه نيازمند نگهداري نيستند، روز به روز در حال افزايش است. از جمله خواصي كه مي‌تواند در جهت رفع اين نياز باشد، ‌خاصيت دفع لك و آب است. با به كارگيري فناوري نانو در عمليات توليد يا تكميل پارچه، قطرات مايع نمي‌توانند درون پارچه‌هاي مقاوم در برابر مايعات، نفوذ كنند. اين اثر شبيه اثر موجود در برگ‌هاي زنبق آبي يا گل لادن است كه با يك لايه واكس به ضخامت يك نانومتر پوشيده شده‌اند. در اين گل، قطرات آب روي اين برگ‌هاي به صورت دانه‌هاي كوچك درآمده و با لغزيدن روي سطح، آلودگي و گرد و غبار را نيز با خود مي‌برند. مولكول‌هاي فراواني شده با نانو نيز مي‌توانند مايعات را جذب كرده يا حركت داده، لك و آلودگي را دور كنند.
اين خاصيت را مي‌توان روي پارچه‌هاي نخي يا نخي-پليمري براي رفع لك در كاربردهاي درون منزل همانند لك سس گوجه فرنگي، قهوه، چمن يا روغن ايجاد كرد و در عين حال امكان تنفس را براي پارچه حفظ كرد. اين فرايند براي پوشاك بچه‌ها، لباس ورزشي يا يونيفورم‌ها ايده‌آل است.
در شركت آمريكايي Nano -Tex عوامل تكميل شيميايي مبتني بر نانو با استفاده از امولسيون‌‌سازي نانومقياس سنتز مي‌شوند. شركت Nano -Tex امتياز استفاده از پارچه‌هاي خود را با مدرك Nano - Care به شركت‌هاي ديگر توليد‌كننده پوشاك در آمريكا در آمريكا واگذار كرده است كه برخي از آن‌ها عبارتند از Gap، Eddie Bauer، Vf Corp.s Lee و Land.s End.
شركت Empa در سوئيس همراه با موسسه آلماني PSI) Paul Scherrer )روي فرآيند تكميل مبتني بر فناوري نانو براي منسوجاتي كه اثرات ضد آب و ضد لك را باعث مي‌شوند، كار كرده است.
شركت سوئيسي Schoeller Textiles AG صاحب فناوري NanoSphere است. NanoSphere يك عمليات مقاوم‌سازي در برابر فشار و اصطكاك است و به نحوي طراحي شده كه آلودگي و روغن روي سطوح نانوساختار لغزيده و از آن جدا مي‌شوند.
دانشمندان دانشگاه پلي تكنيك هنگ‌كنگ با يك نانولايه نازك از ذرات ريز دي اكسيد تيتانيوم پارچه پنبه‌اي را روكش‌دهي كرده‌اند كه با نور خورشيد واكنش داده، آلودگي‌ها و مواد آلي را تجزيه مي‌كند.
شركت چيني U-Right Nano Textile Limited كه زيرمجموعه شركت بزرگ پوشاك هنگ كنگي U-Right International است، در حال توليد لباس‌هاي نانوروكش‌دهي شده‌اي است كه با استفاده از دي‌اكسيد تيتانيوم فراوري شده‌اند.
شركت ژاپني Exlan با الياف آكريليكي فتوكاتاليستي، لباس‌هايي با نام SelfClear را شامل پوشاك، لباس‌هاي ورزشي، يونيفورم‌ها، تختخواب‌ و ملافه‌ها، و لوازم روزانه به بازار ارائه كرده است.

* توليد لباس‌هاي ضد الکتريسيته ساكن با استفاده از فناوري نانو

پديده شارژ شدن بدن اشخاص از مدت‌ها قبل شناخته شده است و بيشتر در مواردي اتاق مي‌افتد كه شخص داراي كفش‌هاي با كف عايق (مانند لاستيك يا كرپ) ‌باشد. در اثر حركت روي زمين يا ساييده شدن البسه بر روي يكديگر و يا اصطكاك لباس يا زير پوش با بدن شخص و همچنين در اثر پديده القاء، بدن شخص داراي بار الكتريسيته ساكن مي‌شود. پديده اخير در مورد كارگرداني كه در مجاورت ماشين‌ها كار مي‌كنند نيز رخ مي‌دهد بدين ترتيب كه دستگاه‌ها در موقع كار اغلب باردار شده و بدن افرادي كه در مجاورت ماشين‌ها كار مي‌كند را با بار مخالف شارژ مي‌كند. در پاره‌اي اوقات ممكن است تجمع بار به حدي رسد كه در اثر تماس شخص با بدنه‌هاي فلزي تخليه بار صورت گيرد. اين عمل كه با يك جرقه نيز همراه است، مي‌تواند باعث ايجاد يك تكان محسوس و ناخوشايندي در فرد شود. هر چند تكان ياد شده براي خود فرد خطرناك نيست، ولي مي‌تواند در صورت كار در ارتفاع به سقوط فرد انجاميده و يا در حين كار با ماشين‌آلات خطرناك، به درگير شدن او با قسمت‌هاي خطرآفرين ماشين بيانجامد. علاوه بر اين چنان‌چه تخليه بار الكتريكي تجمع يافته بر روي اشخاص در محيطي انجام گيرد كه داراي اتمسفري با گازهاي قابل اشتعال و انفجار باشد، مي‌تواند بسيار خطرناك بوده و به آتش‌سوزي و انفجار بيانجامد. لذا استفاده از البسه ضد الکتريسيته ساكن در موارد مذكور امري است كه در جهت افزايش ايمني فرد رابطه مستقيم و حياتي دارد و فناوري نانو نيز به كمك اين مسئله آمده است.
اين خاصيت كه روي پلي‌استر ايجاد مي‌شود، اثر بار ساكن را كاهش داده و موادي كه در اثر بار ساكن روي الياف چسبيده بودند، را از روي آن دفع مي‌كند. خاصيت الكتريسيته ساكن همچنين موجب از بين رفتن شوك ناشي از بار ساكن روي الياف نيز مي‌شود. اين خاصيت براي بازار 3 ميليارد دلاري پشم گوسفند كه يكي از رو به رشدترين بازارهاي پوشاك است، جذابيت ويژه‌اي دارد. همچنين مي‌توان اين فرايند را روي لباس‌هاي ورزشي، يونيفرم‌ها، آستر كت و شلوار و لباس كار اعمال كرد.
شركت آمريكايي Nano- Tex دانش فني عمليات ضد الکتريسيته ساكن ثابت براي الياف سنتزي در بازار را در اختيار دارد و شركت تايواني Haojey Co الياف خود را با نام تجاري TexCARE در اين حوزه به بازار عرضه كرده است.

* توليد لباس‌هاي ضد چروك، راحت و تنفس‌پذير با استفاده از نانو فناوري

در گذشته كارخانجات نساجي از پليمرهايي مانند فنيل فرمالوئيد، ملامين فرمالوئيد و پلي‌اورتان‌ها در توليد الياف‌ و منسوجات ضد آب استفاده مي‌كردند كه سبب مي‌شد اين نوع پارچه قابليت پوشيدن نداشته باشد. همچنين در نتيجه ايجاد پوشش پليمري روي پارچه، لباس قابليت تنفس را از دست مي‌داد و در نهايت احساس راحتي از پوشيدن آن سلب مي‌شد. حال آنكه مزيت استفاده از ذرات نانو در مقايسه با مكمل‌هاي ضد آب ديگر اين است كه پارچه توليد شده به اين روش مي‌تواند كاملا قابل تنفس باشد.
خواص فوق در پارچه‌هاي پلي‌استري و نايلوني ايجاد شده است كه موجب خروج سريع رطوبت مي‌شود. الياف مي‌توانند تعرق را از بدن دور كرده و آن را خنك و خشك نگهدارند و در نتيجه چروك نيز نمي‌شوند؛ بنابراين كسي كه اين لباس را مي‌پوشد، حتي پس از عرق كردن احساس راحتي مي‌كند. اين فناوري در مورد الياف سنتزي نرم موجب مي‌شود كه لباس‌ها تنفس‌پذير، مقاوم در برابر چروك،‌بادوام و داراي رنگ پايدار باشند، در حالي كه نرمي پنبه مانند خود را حفظ مي‌كنند.
شركت Nano -Tex در آمريكا اين عمليات را براي توليد پوشاك‌هاي پنبه‌اي ضد چروك و بافتني‌هاي فراوري شده با رزين توسعه داده است. اين توسعه جديد به طور خاص براي لباس‌هاي نخي صورت گرفته است. محصول Coolest Comfort اين شركت نيز خاصيت جذب رطوبت را براي لباس‌هاي بافتني تغيير يافته با رزين و پوشاك ديگر به ارمغان آورده است.
شركت تايواني Haojey Co الياف خود را با نام تجاري TexCare در اين حوزه به بازار عرضه كرده است.
شركت‌هاي Hagger ،Dockers و Croft& Barrow نيز محصولاتي از اين نوع براي شلوارهاي بادوام در بازار دارند.

به گزارش فارس، يك نانومتر يعني يك ميلياردم يك متر و در واقع نانو ‌معادل قطر چند اتم‌ است. در فناوري نانو بايد خواص مواد را در مقياس نانو بشناسيم و بدانيم كه هر ماده‌اي در هر اندازه‌اي چه خواصي دارد. همچنين بتوانيم مواد را در آن مقياس توليد كنيم و آن خواص را در كنترل خود داشته باشيم و بتوانيم از آن‌ها استفاده كنيم و موادي با كاركرد جديد بسازيم كه به مجموعه اين فعاليت‌ها فناوري نانو مي‌گوييم.
در بحث نانو به طور روزانه ما شاهد خبرهاي مختلف در حوزه‌هاي مختلف از جمله پزشكي، هوافضا و صنايع ديگر هستيم و از آن ‌جا كه در همه اين بحث‌ها از مواد استفاده مي‌شود، بحث نانو نيز در آن‌ها جايگاه دارد.
نانو در تمامي صنايع تأثيرگذار است و اهميت دارد، همه صنايع در مسير رشد و توسعه خود مجبورند از فناوري نانو استفاده كنند. تاكنون فناوري‌هايي كه بشر در اختيار داشته، در حد ميكرو بوده و با جلو رفتن و پيشرفت‌هاي مختلف به فناوري نانو خواهيم رسيد و صنايع نيز براي رسيدن به اين پيشرفت بايد در اين حوزه فعال شوند.
گزارش از منصوره فراهاني

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : [email protected]

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 15 اسفند 1388  11:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها