0

مهترين رويدادهاي خبري تركيه در هفته اي كه گذشت

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

مهترين رويدادهاي خبري تركيه در هفته اي كه گذشت

آنكارا- پيامدهاي رخدادهاي ليبي و بحرين و بازتاب آن در تركيه، تظاهرات روزنامه نگاران ترك در حمايت از برخي روزنامه نگاران دستگير شده در اين كشور، ترور نافرجام يك هنرمند تركيه، ديدار خانم ' مرضيه وحيد دستجردي' وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ايران از تركيه، مهمترين رخدادهاي هفته گذشته در تركيه بود.

* پيامدهاي رخدادهاي بحرين و ليبي در تركيه


تركيه از آغاز رخدادهاي ليبي وقايع آن كشور را به دقت و با حساسيت از نزديك دنبال كرده است.


حضور بيش از 25 هزار تبعه تركيه در ليبي و انجام كارهاي خدماتي و پيمانكاري شركتهاي اين كشور در ليبي كه حجم آنها به بيش از 20 ميليارد دلار بالغ مي شود و سياست تركيه در نزديكي به كشورهاي منطقه و تاثيرگذاري بر رخدادهاي منطقه از مهمترين دلايلي است كه موجب حساسيت تركيه به رخدادهاي ليبي شده است.


در پي صدور قطعنامه 1973 سازمان ملل در مورد ليبي، نخست وزيري تركيه اعلام كرد كه اين كشور از تحريم هوايي ليبي براي پروازهاي نظامي حمايت مي كند ولي به شدت مخالف دخالت نيروهاي خارجي در آن كشور است.


نخست وزيري تركيه در اطلاعيه اي با تاكيد بر لزوم توقف فوري آتش بس و توقف خونريزي ها در ليبي، دولت قذافي را به گردن نهادن به مطالبات مشروع و دمكراتيك مردم ليبي دعوت كرد.


در اطلاعيه آمده است: براي برداشتن گامهاي عملي در راستاي پاسخ به تقاضاهاي مشروع مردم هنوز دير نشده و بايد تقاضاي مردمي در خصوص 'تغيير' بي جواب نماند.


عبدالله گل' رييس جمهور تركيه نيز بعد از تصويب ممنوعيت پرواز در ليبي گفت: اين مصوبه مشروعيت بين المللي را به دنبال دارد .


گل با اشاره به اينكه تركيه قبلا و بارها اعلام كرده بود كه اتخاذ موضع در قبال ليبي بايد داراي مشروعيت بين المللي باشد، گفت: مصوبه شوراي امنيت سازمان ملل مشروعيت بين المللي را به همراه دارد و از ديد تركيه بايد در اين چارچوب حركت كرد.


وي گفت: تركيه آرزومند است كه در ليبي خون ريخته نشود.


' رجب طيب اردوغان' نخست وزير تركيه نيز طي سخناني در منطقه 'چاناك قلعه' در غرب تركيه گفت: جهان به سرعت در حال تغيير است و آفريقا و خاورميانه نمي توانند نسبت به اين تغييرات بي تفاوت بمانند، آناني كه در مقابل تغييرات بايستند ظلم مي كنند و ما بعد از اين به جاي شكنجه و فشار در اين منطقه خواهان برادري هستيم.


اردوغان افزود: ما در مقابل قتل عامها نمي توانيم بي تفاوت بمانيم، درگيريهاي ليبي بايد فورا خاتمه يابد و به استفاده از قوه قهريه عليه مردم معصوم پايان داده شود. ما از تمامي طرفها مي خواهيم كه به نداي وجدان خود گوش دهند.


به گفته نخست وزير تركيه، آنكارا طرفدار حقوق، دمكراسي و حقوق بشر است و هميشه نيز بدينگونه باقي خواهد ماند.


' احمد داود اوغلو' وزيرخارجه تركيه نيز با عنوان اينكه اميدواريم مصوبه شوراي امنيت در مورد ليبي منشا خير براي ليبي و منطقه باشد گفت: تركيه هرگامي را كه براي ممانعت از قتل عام غيرنظاميان انجام بگيرد مثبت تلقي مي كند.


وي ابراز اميدواري كرد كه اين مصوبه موجب پايان دادن به آلام مردم ليبي شود و مردم آن كشور با رخدادهاي جديدي مواجه نشوند.


به گفته داود اوغلو، مصوبه شوراي امنيت سازمان ملل با درخواست اتحاديه عرب به استناد ماده هفت سازمان ملل تصويب شده و بايد از سوي تمامي كشورها رعايت شود.


به گفته داود اوغلو، تركيه از برقراري صلح در ليبي حمايت كرده و آماده تلاش در اين زمينه است و آنكارا همواره بر اين نكته كه مي بايد خواسته هاي بحق مردم خاورميانه مدنظر قرار بگيرد، تاكيد كرده است.


به گفته وي، ليبي نيز از اين قاعده مستثني نيست و تركيه در هر سطحي اين مساله را به اطلاع طرابلس رسانده است.


متعاقب اعلام آتش بس از سوي دولت ليبي در برابر مخالفين و درخواست اين كشور از تركيه براي نظارت بر آتش بس، 'احمد داود اوغلو' وزيرخارجه تركيه جمعه شب در آنكارا با 'ناصر الماني' مسوول روابط خارجي شوراي موقت مخالفين ليبيايي به مدت 5 ساعت ديدار كرد.


بعد از ديدار دوجانبه ال ماني و داود اوغلو، ديدار با حضور هياتهاي دو طرف پيگيري شد.


الماني از پنجشنبه شب گذشته به دعوت مسوولين تركيه در آنكارا بسر مي برد و محور گفت وگوهاي دو طرف نيز آتش بس در ليبي و نحوه پايان دادن به خونريزي ها در آن كشور بوده است.


در پي درخواست ليبي براي نظارت تركيه بر آتش بس در آن كشور، 'احمد داوداوغلو' وزيرخارجه تركيه گفت: در صورت برقراري آتش بس تركيه آماده ايفاي نقش در ليبي خواهد بود.


وي در گفتگو با خبرنگاران گفت: قطعنامه 1973 شوراي امنيت در ليبي لازم الاجراست و طبق اين قطعنامه مي بايد در كوتاهترين زمان آتش بس در آن كشور برقرار و وضيت مردم بهبود يابد.


وزير خارجه تركيه از مسوولين مربوط در ليبي خواست در مقابل تلفات جاني در آن كشور مسوولانه عمل كنند و افزود: در بعد از اجراي قطعنامه سازمان ملل در ليبي خواست تركيه گشوده شدن روندي است كه در آن تلفات انساني جايي نداشته باشد.


داود اوغلو با اشاره به اينكه دولت ليبي از تركيه خواستار نظارت بر آتش بس در آن كشور شده است گفت: براي انجام اين خواسته برخي آمادگيها لازم است و فعاليتهاي تركيه در اين راستا آغاز شده است.


وي با اشاره به تماسهاي تركيه با مخالفين ليبيايي گفت: تركيه بعد از مشاهده شرايط اجراي آتش بس در ليبي مي تواند آنچه را كه برعهده اش گذاشته شود انجام دهد و در حال حاضر تركيه درصدد بررسي نزديك مساله آتش بس مي باشد.


داوداوغلو در پاسخ به سووالي پيرامون اينكه به رغم آتش بس دولت ليبي؛ امكان مداخله نظامي خارجي به آن كشور وجود دارد گفت: در قطعنامه 1973 آماده است در صورتي كه دولت ليبي اين قطعنامه را اجرا نكند هر تدبيري اتخاذ خواهد شد و هدف اول تركيه در ليبي پايان دادن به خونريزي مي باشد.


به گفته وزيرخارجه تركيه، خواست آنكارا پايان دادن به خونريزي؛ پايان دادن به حملات به شهرها و حفظ امنيت جاني مردم ليبي مي باشد و آتش بسي كه اعلام شده است بايد اين خواسته ها را بجاي آورد.


*مواضع تركيه در قبال رخدادهاي بحرين


در پي تشديد تشنج در بحرين و مداخله نظامي بيگانگان در آن كشور، ' رجب طيب اردوغان' نخست وزير تركيه گفت: رخدادهاي بحرين همانند آن است كه كربلاهاي جديدي در شرف وقوع است.


وي هفته گذشته قبل از حركت بسوي روسيه در فرودگاه آنكارا گفت: ما خواهان كربلاهاي جديد نيستيم، ولي رويدادهايي كه رخ مي دهد همانند آن است كه ما را به اين نقطه سوق مي دهد.


اردوغان افزود: تركيه خواهان خونريزي نيست، با طرفهاي ذيربط در بحرين تماس برقرار و حساسيتهاي تركيه نيز به آنان ابلاغ شده است.


وي افزود: تركيه در تمامي كشورهاي منطقه خواهان جلوگيري از خونريزي است و در بحرين نيز خواهان ريختن خون برادران مسلمان خود نيسيتم.


درپي مداخله نظامي عربستان در بحرين، ' داوداوغلو' وزيرخارجه اين كشور تماسهاي تلفني با وزيران خارجه كشورهاي مختلف از جمله ايران برقرار كرد و داوداوغلو و 'علي اكبر صالحي' وزير خارجه ايران در طول هفته گذشته دست كم دوبار با يكديگر تماس تلفني برقرار و رخدادهاي بحرين را مورد مذاكره قرار دادند.


در پي حمله ياد شده 'سعود الفيصل' وزير امور خارجه عربستان نيز در يك ديدار غيرمنتظره از آنكارا، پشت درهاي بسته با رييس جمهور، نخست وزير و وزيرخارجه تركيه در مورد قيام مردمي در بحرين و تحولات منطقه، بحث و تبادل نظر كرد.


فيصل هفته گذشته بي سر و صدا وارد آنكارا شد و ابتدا با 'احمد داود اوغلو' وزيرخارجه تركيه ديدار و سپس به همراه داود اوغلو به ديدار 'رجب طيب اردوغان' نخست وزير تركيه رفت كه اين ديدار نيز پشت درهاي بسته به مدت بيش از يك ساعت و 10 دقيقه بطول انجاميد و بعد از آن وي آخرين ديدار خود را نيز با 'عبدالله گل' رييس جمهور تركيه انجام داد و سپس آنكارا را ترك كرد.


منابع ديپلماتيك در اين باره گفتند، در مذاكرات بر لزوم كاهش تنش در بحرين و منطقه تاكيد شد.


بنابراين گزارش، در مذاكرات دوطرف علاوه بر تصميم شوراي همكاري خليج فارس در خصوص تامين امنيت در كشورهاي عضو، آخرين تحولات ليبي و يمن نيز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


متعاقب حمله عربستان به بحرين در هفته گذشته، گروهي از شهروندان آنكارا در مقابل سفارت عربستان در اين شهر تجمع كرده و عليه مداخله نظامي اين كشور در بحرين و كشتار مردم تظاهرات كردند.


در اين ميان وزارت خارجه تركيه نيز با صدور بيانيه اي بر لزوم احترام گذاشتن رژيم بحرين به خواسته هاي دمكراتيك و حقوق اوليه شهروندان خود تاكيد كرد و رژيم آل خليفه را از ريختن خون مردم بر حذر داشت.


در اين اطلاعيه، دولت بحرين و كشورهاي منطقه به حركت منطبق با عقل سليم و خودداري جدي از دست زدن به هر اقدامي كه موجب تشديد اوضاع در منطقه شود، دعوت شدند.


' احمد داوداوغلو' وزيرخارجه تركيه روز دوشنبه در جريان كنفرانسي تحت عنوان ' رهبران تغييرات' در استانبول گفت: رخدادهايي كه هم اكنون در منطقه خاورميانه در حال وقوع است، مي بايست 20 سال پيش اتفاق مي افتاد.


به گفته داوداوغلو، جهان به موازات تغييرات فناوري در زمينه هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي نيز آبستن تغييراتي بسيار وسيع است .


وزيرخارجه تركيه گفت: اگر رهبران بتوانند اين تغييرات را درك و مطابق با ذات اين تغييرات آنها را تفسير كنند و آنها را شكل دهند در اين صورت اشارتهايي از يك وضعيت جديد جهاني ظاهر مي شود و جهان به سوي يك نظم نوين جهاني مي تواند پيش برود.


داوداوغلو افزود: اگر رهبران نتوانند اين تغييرات را بخوبي درك كنند و برخلاف ذات اين تغييرات حركتي داشته باشند، در چنين صورتي بين آناني كه خواهان تغييرات و آناني كه خواهان ادامه وضعيتهاي موجود هستند درگيريهاي جديدي كه موجب بحرانهاي منطقه اي خواهد شد رخ خواهد داد.


داوداوغلو تغييرات و درخواست هاي تغييرات را طبيعي خواند و گفت: منطقه خاورميانه در حال حاضر در پي يافتن هويت تاريخي خود مي باشد.


وي با تاكيد بر اينكه يك موج جديد در خاورميانه ايجاد شده است، گفت: به موازات پيشرفتهاي جديد فناوري كشورهاي منطقه يك ذهنيت مشترك براي سرنوشت خود پيدا كرده اند و مي بايد اين مساله را از نظر دور نداشت.


داوداوغلو گفت: منطقه خاورميانه در پي يافتن تاريخ خود مي باشد و براي شكل دادن به روند تاريخ خود در آينده از هم اكنون تلاش مي كند.


وي گفت: خواست يك جوان مصري در ميدان تحرير درخواست يك زندگي لوكس نيست، بلكه خواست آنان بازگشت به صحنه تاريخ به عنوان يك بازيگر با افتخار است و اگر ما به خواستهاي آنان احترام نگذاريم در اصل راه را براي انفجارهايي شديدتر در 10 الي 20 سال آينده فراهم خواهيم ساخت.


* تظاهرات روزنامه نگاران تركيه


صدها تن از روزنامه نگاران تركيه، روز يكشنبه گذشته در اعتراض به بازداشت شماري از روزنامه نگاران و خبرنگاران اين كشور در استانبول تظاهرات كردند.


معترضين كه در ميدان ' گالاتاسراي ' استانبول تجمع كرده بودند با سردادن شعارهايي عليه دولت به سوي ميدان مركزي 'تقسيم' اين شهر راهپيمايي كردند.


اين تظاهرات با گردهم آيي 25 نهاد مطبوعاتي تركيه تحت عنوان ' ائتلاف آزادي براي روزنامه نگاران' برگزار شد.


تظاهركنندگان دولت تركيه را به اعمال فشار نسبت به خبرنگاران و روزنامه نگاران منتقد دولت متهم و محكوم كردند.


معترضين مدعي شدند كه حدود 60 خبرنگار ترك در زندان بسر مي برد و هم اكنون حدود چهار هزار روزنامه نگار تحت پيگرد قانوني قرار دارند.


نيروهاي امنيتي تركيه در هفته هاي اخير شماري از روزنامه نگاران اين كشور را به اتهام همكاري با باند كودتاگر 'ارگنه كن' و تلاش براي سرنگوني دولت اين كشور بازداشت كردند.


افزايش شمار روزنامه نگاران تحت پيگرد قانوني در تركيه موجب بروز تنش بين تركيه و غرب شده است.


پارلمان اروپا نيز هفته گذشته در تصويب قطعنامه اي از كندي اصلاحات در تركيه در چارچوب تلاش اين كشور براي پيوستن به اتحاديه اروپا انتقاد و نيز از نبود آزادي مطبوعات در تركيه و بازداشت روزنامه نگاران در اين كشور ابراز نگراني كرد.


'رجب طيب اردوغان' نخست وزير تركيه نيز در پاسخ به سووالي درباره گزارش پارلمان اروپا درباره تركيه گفت: گزارش پارلمان اروپا نا متعادل مي باشد و بر اين باورم كه اين گزارش به صورت كاملا سفارشي تهيه شده است.


اردوغان اضافه كرد: افرادي كه اين گزارش را تهيه كرده اند، افراد متعادلي نيستند.


* تشكيل ستاد بحران در تركيه براي بازگردادن شهروندان اين كشور از ژاپن


وزارت امور خارجه تركيه هفته گذشته در پي بروز عواقب نامطلوب زلزله و سونامي در ژاپن، به منظور بازگرداندن شهروندان اين كشور ستاد بحران تشكيل داد.


وزارت امور خارجه تركيه در اطلاعيه اي با اعلام اين مطلب از اتباع تركيه خواست در صورت تمايل براي بازگشت به تركيه درخواست هاي خود را از طريق پست الكترونيكي به ميز ويژه بحران و سفارت تركيه در ژاپن اعلام كنند.


وزارت امور خارجه تركيه همچنين از آن دسته از شهروندان تركيه كه در توكيو و منطقه كانتو بسر مي برند، خواسته است در صورتي كه قصد بازگشت به تركيه را نداشته باشند از اين مناطق خارج شوند و به مناطق جنوب و يا جنوب غربي ژاپن بروند.


* ترور نافرجام يك هنرمند تركيه


ترور نافرجام ' ابراهيم تاتلي سس' از هنرمندان مشهور تركيه نيز از مهمترين رخدادهاي هفته گذشته تركيه بود كه بسياري از اخبار رسانه هاياين كشور را تحت تاثير خود قرار داد.


وي يكشنبه شب بعد از يك برنامه زنده تلويزيوني در خودروي خود مورد سوء قصد قرار گرفت و متعاقب آن به بيمارستان منتقل شد.


در پي سوء قصد ناكام به جان تاتلي سس، تمامي سياستمداران، مسوولين احزاب سياسي، نهادهاي مدني اين سوء قصد را محكوم كردند.


در اواخر هفته گذشته گفته شد كه برخي عاملان مرتبط با سوء قصد به تاتلي سس دستگير شدند، ولي رسانه هاي تركيه از دست داشتن پ.ك.ك در ترور وي نيز سخن به ميان آوردند.


* ديدار وزير بهداشت جمهوري اسلامي ايران از تركيه


خانم ' مرضيه وحيد دستجردي' وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي جمهوري اسلامي ايران هفته گذشته به دعوت ' رجب آكداغ' وزير بهداشت تركيه به اين كشور سفر كرد.


سفر خانم دستجردي به آنكارا در پاسخ به سفر سال گذشته ' آكداغ' به تهران صورت گرفت.


وي در سفر به تركيه علاوه بر ديدار و گفتگو با آكداغ با برخي مسوولين بلندپايه بهداشتي تركيه در مجلس ملي اين كشور نيز ديدار و از برخي واحدهاي بهداشتي در آنكارا و استانبول بازديد كرد.


آكداغ وزير بهداشت تركيه در پايان ديدار خود با خانم دستجردي در يك مصاحبه مطبوعاتي مشترك با اشاره به اينكه ايران و تركيه دو كشور دوست و برادر با گذشته تاريخي و تجارب مشترك هستند، گفت: روابط ايران و تركيه در حال حاضر توسعه فراواني يافته است و افزايش سطح روابط دو كشور در تمامي زمينه ها به صلح و رفاه منطقه كمك مي كند.


وي با اشاره به اينكه در سال گذشته طي سفري به ايران يك پروتكل همكاري بين دو كشور در زمينه هاي مختلف بهداشتي و درماني به امضاء رسيد گفت: خانم دستجردي و هيات همراه وي نيز به دعوت وي براي پيگيري توافقات به عمل آمده و تقويت همكاريهاي دو كشور به تركيه سفر كرده اند.


آكداغ با اشاره به پيشرفتهاي صنايع دارويي دو كشور گفت: دو كشور بطور متقابل مي توانند از ظرفيتهاي يكديگر براي تقويت صنايع دارويي يكديگر استفاده بكنند و همكاريهاي اوليه دو كشور در اين زمينه آغاز شده است.


به گفته آكداغ، استفاده متقابل از تجربيات دانشمندان و پزشكان دو كشور از ديگر زمينه هاي همكاري است كه وزيران دو كشور بر لزوم عملي شدن آن تاكيد كردند.


وزير بهداشت تركيه با اشاره به توافق طرفين براي تشكيل يك نمايشگاه سلامت و هفته بهداشت مشترك در تابستان سالجاري گفت: دو طرف در اين زمينه توافق كرده اند و بعد از بررسيهاي لازم محل اين نمايشگاه اعلام خواهد شد.


خانم ' مرضيه وحيد دستجردي' وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشورمان نيز در اين مصاحبه مطبوعاتي مشترك گفت: در حال حاضر روابط دو كشور دوست در بالاترين سطح قرار دارد و با توجه به روابط مشترك فرهنگي، تاريخي، ديني و آداب و رسوم مشترك ما مي توانيم با گشترش روابط بهداشت و سلامت بين دو كشور به ارتقاي روابط دو كشور كمك كنيم.


دستجردي با اشاره به اينكه در ايران پيشرفتهاي فراواني در زمينه هاي مربوط به امور پزشكي حاصل شده است، گفت: ايران در حال حاضر بيش از 96 درصد داروهاي مورد نياز خود را در داخل توليد مي كند و به خصوص در زمينه توليد داروهاي بيوتكنولوژي در ايران پيشرفتهايي شاياني حاصل شده است.


دستجردي با اشاره به اينكه در حال حاضر دستگاه ' ام.آر.آي ' و نيز دستگاه ' سيني اسكن ' و دستگاههاي راديوتراپي در ايران در حال ساخت و توليد است، گفت: تركيه نيز كارهاي خوبي در زمينه تجهيزات پزشكي انجام مي دهد و دو كشور مي توانند تجربيات خود را در اين زمينه نيز به طور متقابل مبادله كنند.


به گفته وزير بهداشت كشورمان، چنين همكاريهايي نه تنها به نفع دو كشور و در راستاي اهداف انسان دوستانه بلكه به نفع سعادت و سلامت منطقه نيز خواهد بود.


مصاحبه مطبوعاتي خانم دستجردي و آكداغ با استقبال بسيار گرم اصحاب رسانه اي تركيه مواجه شده بود و بسياري از شبكه هاي تلويزيوني تركيه براي استفاده در بخشهاي خبري خود از اين مصاحبه فيلم تهيه كردند.


برخي از خبرنگاران زن تركيه نيز از خانم دستجردي به گرمي استقبال كردند به طوري كه بعد از پايان مصاحبه ضمن روبوسي با اولين وزير زن جمهوري اسلامي ايران به گفتگوهاي كوتاه با وي پرداختند.


* افتتاح خط پرواز مستقيم استانبول- شيراز


اولين پرواز مستقيم استانبول – شيراز شركت هواپيمايي تركيه ' تركيش اير' روز سه شنبه انجام شد.


هواپيمايي تركيه در حال حاضر به شهرهاي تهران- تبريز و مشهد نيز پروازهاي مستقيم دارد و شيراز چهارمين مبدا اين خط هوايي در ايران خواهد بود.


در حال حاضر تركيش اير به 174 نقطه جهان پروازهاي مستقيم دارد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 29 اسفند 1389  9:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها