0

توافق محرمانه آل‌خليفه و آل‌سعود در سركوب شيعيان بحرين

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

توافق محرمانه آل‌خليفه و آل‌سعود در سركوب شيعيان بحرين

89/12/29 - 15:14
شماره:8912290261
نسخه چاپي ارسال به دوستان
نهرين‌نت فاش كرد:
توافق محرمانه آل‌خليفه و آل‌سعود در سركوب شيعيان بحرين

خبرگزاري فارس: به‎موجب توافق محرمانه ميان پادشاه بحرين با مقامات سعودي، آل خليفه در برابر حفظ تاج و تخت خود اختيار كامل كشور از جمله تصميم‌گيري در سياست داخلي و خارجي و تغيير ساختار جمعيتي اين كشور را به سعودي‌ها داده است.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري نهرين نت، يك منبع آگاه از كشورهاي حوزه خليج فارس طي يك افشاگري گفت كه ورود نيروهاي نظامي اشغالگر سعودي به بحرين صرفا به دليل غلبه بر قيام مسالمت آميز مردم بحرين يا به دليل وجود موافقتنامه همكاري دفاعي ميان شش كشور حوزه خليج فارس و تشكيل دهنده نيروهاي سپر جزيره نبوده، بلكه ورود نيروهاي اشغالگر سعودي به بحرين به موجب توافق دوجانبه‌ امضاشده ميان دو كشور بحرين و عربستان صورت گرفته كه بر اساس آن دو كشور تواقق نموده‌اند تا جاي ممكن تحولات منطقه‌اي را به سود عربستان رقم بزنند و از آن به سود آل سعود بهره‌برداري كنند.

هم‌چنين بر اساس اين توافق دولت بحرين بايد اقدامي سريع و آني براي تغيير ساختار "جمعيتي " خود انجام دهد و به مهاجرين سعودي كه وارد اين كشور مي‌شوند و بايد 25 درصد جمعيت اين كشور را تشكيل بدهند، سريعا شناسنامه و حق تابعيت بحريني بدهد.

اين منبع افزود: اين موافقتنامه در آخرين ديدار به‎عمل آمده توسط پادشاه بحرين از عربستان و مقامات عربستاني در 23 فوريه گذشته به امضا رسيده و توافقات بسيار خطرناكي را دربرمي‌گيرد كه تاكنون غير از مورد تغيير ساختار جمعيتي بحرين از مواد ديگر آن كسي آگاه نيست.

اين منبع آگاه تاكيد كرد: اين موافقتنامه تلاش مي‌كند، كشور بحرين را به بخشي از كشور عربستان تبديل كند دقيقا بسان پيمان طائف منعقده ميان عربستان و يمن در 19 مي 1934 كه به موجب آن، دو منطقه نجران و عسير يمن به خاك عربستان منضم گرديد و بعدها عربستان خروج از اين دو منطقه را رد كرد و موجب بروز بحران ميان دو كشور عربستان و يمن شد.

منبع فوق الذكر در ادامه گفت: به موجب موافقتنامه امضاشده ميان حمد بن عيسي آل خليفه با مقامات سعودي، آل سعود ادامه حاكميت وي را در بحرين تضمين مي‌نمايند، اما در مقابل پادشاه بحرين بايد در انعقاد قراردادها و موافقتنامه‌هاي سياسي و امنيتي و نظامي و هرآنچه مرتبط به سياست خارجي اين كشور مي‌شود، با پادشاه عربستان مشورت كند تا مبادا از بابت امضاي اين موافقتنامه‌ها گزند يا آسيبي به عربستان برسد.

هم‌چنين بر اساس اين موافقتنامه سعودي‌ها اجازه ساخت و احداث پايگاه‌هاي نظامي دريايي و هوايي و زميني و نصب شبكه‌ موشك‌ها و رادارها را به‎طور دائمي در كشور بحرين مي‌يابند، بي‌آنكه دولت بحرين اجازه دخالت در امور مربوط به آن را داشته باشد يا درصدد اطلاع از آنها باشد.

اين منبع آگاه گفت: اين بيانيه هم‎چنين بندهايي درباره نظارت دستگاه اطلاعات و امنيت سعودي و نمايندگان وزارت داخلي بر فعاليت‌هاي دستگاه اطلاعات و امنيت بحرين و فعاليت وزارت داخلي اين كشور را دربرمي‌گيرد و در اين ميان سعودي‌ها اجازه دارند براي تغيير ساختار جمعيتي بحرين دست به هر اقدامي بزنند.

اين منبع آگاه تاكيد كرد: اين موافقتنامه از اين جهت براي بحرين بسيار خطرناك مي‌نمايد چون به اين معني است كه پادشاه بحرين در قبال حفظ تاج و تخت خود كشور بحرين را تسليم عربستان مي‌كند تا هرآنچه بخواهند در آن انجام دهند.

گفته مي‌شود كه طرح امضاي چنين موافقتنامه‌اي توسط دو مشاور امنيتي دولت انگليس داده شده و بعيد است كه كاخ سفيد از آن بي‌اطلاع بوده باشد، چون منافع استراتژيك آمريكا در منطقه را حفظ مي‌كند.

اين منبع افزود: امضاي چنين موافقتنامه‌اي براي كشورهاي عربي حوزه خليج فارس از جمله كويت و قطر كه عربستان پيش از آن در آنها حضور داشته، نيز خطرات بسياري دارد و زمينه حضور مجدد آل سعود را در اين كشورها فراهم مي‌نمايد.

انتهاي پيام/++*

 
 
یک شنبه 29 اسفند 1389  7:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها