0

نانو هدايت‌كننده‌ نور ساخته شد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

نانو هدايت‌كننده‌ نور ساخته شد

 مهندسان آزمايشگاه بركلي موفق به ساخت دستگاهي به شكل گره پاپيون شده‌اند كه مي‌تواند نور را دريافت و فيلتر كرده، آن را به سمتي مشخص در مقياس نانو هدايت كند. اين دستگاه (نانو هدايت‌‌كننده‌ نور) همانند يك آنتن عمل مي‌كند و مي‌تواند با تمركز نور روي يك نقطه، آن را در مقياس بسيار كوچك حركت دهد. از اين دستگاه مي‌توان براي جمع كردن نور در شناساگرها و فيلتر‌هاي حساس به رنگ استفاده كرد.
امروزه براي انتقال اطلاعات در پهناي باند بالا، از فيبرهاي نوري استفاده مي‌كنند؛ اما اين روش داراي گلوگاه است و آن زماني اتفاق مي‌افتد كه نور در مدارات فوتونيك بسيار كوچك فشرده مي‌شود و در واقع عامل بروز محدوديت پراش مي‌شود. اين محدوديت بنيادي زماني ايجاد مي‌شود كه فوتون‌ها در منطقه‌اي كوچك‌تر از نصف طول موج‌شان متمركز مي‌شدند.
اخيراً يك فناوري به نام پلاسمونيك ارائه شده‌است كه در آن امواج الكترومغناطيس درون ساختارهايي با ابعاد كمتر از طول موج نور جمع مي‌شوند و براي انتقال اطلاعات در فركانس‌هاي نوري به كار مي‌رود. اين روش مزاياي مخابرات نوري را با مخابرات مغناطيسي تركيب مي‌كند. يكي از ساختارهايي كه براي افزايش تجمع امواج به كار مي‌رود، آنتن نانومقياسي از جنس طلاست. اين آنتن رفتارهاي پلاسمونيك را تحت تأثير قرار داده، به‌وسيله‌ي آن، نور را در ابعاد بسيار كوچك جمع مي‌كند. اين آنتن دقيقاً مانند آنتن‌هاي راديو و تلويزيون عمل مي‌كند با اين تفاوت كه طول موج امواج دريافتي بسيار كوچك‌تر هستند.
گروه تحقيقاتي آزمايشگاه بركلي موفق به ساخت دستگاهي در ابعاد نانومتري شده‌‌است كه مي‌تواند نور را در مقياس نانو دستكاري كند. با اين دستگاه مي‌توان تنها با چرخش يك دكمه‌ي اطلاعات نوري را در محدوده‌ي بسيار كوچك حركت داد.
اين دستگاه از چهار قطعه‌ مثلثي‌‌شكل تشكيل شده‌‌است كه دوبه‌‌دو روبه‌روي هم قرار دارند. هر تغييري در تقارن اين ساختار منجر به تغيير رزونانس آن مي‌شود. منشأ اين رزونانس، فركانس يا رنگ نور است. در واقع با از بين بردن تقارن در اين ساختار مي‌توان خواص پلازمونيك آن را تحت كنترل درآورد.
اين پروژه نشان داد كه تنها با از بين بردن تقارن و استفاده از خواص پلاسمون‌هاي متمركزشده مي‌توان دستگاه‌هايي براي كنترل نور در فضايي بسيار محدود ساخت. جزئيات اين كار در نشريه‌ Nano Letter به چاپ رسيده‌‌است.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : [email protected]

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

چهارشنبه 14 بهمن 1388  11:30 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها