0

جمكران درکلام بزرگان نگاهي گذرا به اقوال و خاطرات كساني كه كه سعادت حضور در مسجد مقدس جمكران و فيض ا

 
mohamadaminsh
mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

جمكران درکلام بزرگان نگاهي گذرا به اقوال و خاطرات كساني كه كه سعادت حضور در مسجد مقدس جمكران و فيض اجمكران درکلام بزرگان نگاهي گذرا به اقوال و خاطرات كساني كه كه سعادت حضور در مسجد مقدس جمكران و فيض استفاده از بركات اين مكان مقدس را داشته، يا از كرامات و معجزات و عنايات خاصه آن حضرت بهره مند گشته اند، مي تواند گوياي گوشه اي از فضيلتهاي معنوي و انوار باهره اين مسجد مقدس باشد. آنچه پيش رو داريد، گوشه اي است از بيانات و خاطرات بزرگاني كه توانسته اند شرف حضور در اين مكان مقدس را پيدا كنند.
آيةا... بروجردي (رحمةا... )
حضرت آيةا... العظمي بروجردي(قدس سره) فرمودند: اگر موفق بشوم، در قم دو كار انجام خواهم داد، يكي راه مسجد جمكران را باز خواهم كرد، دومي بيمارستاني در شهر قم بنا خواهم نمود.(اينجانب) شاهد تشرف مرحوم آيةا... العظمي حاج آقا حسين بروجردي طباطبائي(رحمةا...) بودم كه چون محل پدري ما نزديك به دروازه كاشان قم بود و راه نزديك جمكران از آنجا مي گذشت، آن مرجع جهاني به وسيله درشكه تشرف به مسجد پيدا كردند و اهالي محل بخصوص ائمه جماعات اطراف آن محل آماده شدند كه در بازگشت آن مرحوم نماز مغرب و عشا را به امامت آن مرجع در مسجد كيهاني برقرار سازند... بعد از نماز مغرب به عالمي امر كردند كه به مردم توصيه نمايند كه به مسجد جمكران رغبت نمايند و فرمودند: اگر براي من مقدور بود نمازهاي واجب روزانه را در مسجد جمكران ادا مي كردم.
آيةا... حاج شيخ علي پناه اشتهاردي (دام ظله)
اين مسجد مبارك كه در بيش از يك فرسخي شهرستان قم واقع شده از روز اول تأسيس مورد توجه علاقه مندان به حضرت بقيةا... (روحي فداه) بوده و هست و حتي بعضي كرامات هم مشاهده شده، بخصوص از زماني كه تأسيس حوزه در اين شهر با همت مؤسس آن (مرحوم حاج شيخ عبدالكريم حائري (قدس سره) شده است.
مرحوم آيةا... العظمي گلپايگاني توجه خاصي به آن مسجد شريف داشت و مكرر حوادث غيرمترقبه كه پيش مي آمد، به بيت آيةا... گلپايگاني مي رفتم. مي گفتند آقا جمكران رفته تا متوسل به حضرت شود.
آيةا... سيدمحمدعلي علوي (دام ظله)
بهتر آن است كه مقداري درباره مسجد جمكران توضيح داده شود تا مؤمنين اهميت بيشتري بدهند. در كتاب مونس الحزين به سند معتبر از امير المؤمنين از جمكران و مسجد آن خبر داده و فرموده كه اين زمين از زمينهاي ديگر جداست و مقدس مي باشد.
خود حضرت بقيةا... (عج) بر حسب نقل محدث نوري و غيره درباره اش چنين فرمودند: «خواندن نماز در اين مسجد همانند خواندن نماز در كعبه است».
و چه مناسبت خوبي است بين مسجد جمكران در كنار حرم اهل البيت(ع) كه شيعيان شبهاي چهارشنبه در آنجا جمع شوند و مشغول به ذكر و دعا و نماز براي آن حضرت مي باشند، و بين مسجد سهله در كنار حرم امير المؤمنين(ع) و كوفه كه شيعيان آنجا هم نيز در شبهاي چهارشنبه مشغول به زيارت هستند، گرچه بسياري از مردم از عظمت و فضيلت اين مكان مقدس غافلند و به آن توجهي كه بايد داشته باشند ندارند. در پيام حضرت حجت (عج) آمده است كه به مردم بگوييد قدر اين مسجد را بدانند و در همين راستا است كه مراجع بزرگ و آيات عظام براي اين مسجد اهميت زيادي قائل بودند. فضائل و مناقب و بركات اين مسجد بيش از اين است.
آيةا... سيد محمد تقي خوانساري (رحمةا....)
از جمله بزرگان كه به مسجد مقد{س جمكران خيلي علاقه فراواني داشتند، حضرت آيةا... العظمي آقاي سيدمحمدتقي خوانساري (رحمةا...) متوفاي 1372 ه. ق بودندكه با مرحوم حضرت آيةا... العظمي آقاي اراكي پياده به مسجد شريف جمكران مي رفتند.
آيةا... جعفر سبحاني (دام ظله)
امام مي فرمودند: «در دوران جواني، ما پنجشنبه و جمعه اي بر ما نگذشت مگر اينكه با دوستان جلسه انسي تشكيل دهيم و به خارج از قم و بيشتر به سوي جمكران برويم.
در فصل برف و باران در خود حجره به برنامه انسي مشغول مي شديم و هنگامي كه صداي مؤذن به گوش مي رسيد، همگي به نماز مي ايستاديم».
آيةا... مكارم شيرازي (دام ظله)
جاذبه نيرومند معنوي مسجد مقدس جمكران به اضافه قضاي حوائج و حل مشكلات فراواني كه مردم از عبادت در آن و توسل به حضرت مهدي (ارواحنا فداه) ديده اند، سبب شده كه روز به روز بر شكوه دامنه آن افزوده شود و خيل مشتاقان از سراسر اين كشور پهناور اسلامي، بلكه از خارج از كشور در مواقع مختلف به سوي آن بشتابند و از اين چشمه كوثر و منبع خير و بركت هر كدام به مقدار استعداد خود بهره گيرند. علماي بزرگ همواره براي اين مسجد احترام خاصي قائل بوده اند و در آن راز و نياز فراوان داشته اند و هم اكنون نيز مورد توجه علما و فضلا و مراجع بزرگ است. هر كس در فضاي ملكوتي آن قرار مي گيرد، احساس روحانيتي عجيب و جاذبه معنوي فوق العاده مي كند.
آيةا... صافي گلپايگاني (دام ظله)
حقير از طفوليت كه در خدمت مرحوم آيةا... والد (اعلي ا... مقامه) به قم مشرف مي شدم و به سعادت تشرف به مسجد مقدس جمكران نايل مي گشتم، آن مرحوم كه مصدر خدماتي به آن حضرت شده بودند و توجهاتي مشاهده كرده بودند، اصرار داشتند كه با پاي پياده به مسجد مشرف شوند و به فيض نماز و عبادت در آن مكان مبارك نائل مي گشتند.
آيةا... مجتهدي تهراني (دام ظله)
مسجد شريف جمكران كه از يك هزار سال پيش به دستور امام زمان (عج) به وسيله شيخ حسن بن مثله جمكراني ساخته شده، از اول تأسيس مسجد تا به امروز معجزات و كرامات زيادي ديده و شنيده شده، همين طوري كه مرحوم نوري در نجم الثاقب نوشته علماء اعلام و آيات عظام چه در زمان گذشته و چه در زمان ما علاقه زيادي به اين مسجد داشته و دارند. حقير هم بارها پياده با رفقا و دوستان مشرف شده ام كه يك بار هم 18 نفر از طلاب علوم ديني و سربازان امام زمان(عج)، شب تا صبح با چراغ زيتوني مشغول دعا بوديم.
آيةا... فاضل لنكراني (دام ظله)
در دوران طلبگي من خيلي به مسجد جمكران مي رفتم، شايد بيشتر از پانصد مرتبه باشد وكرامات زيادي در اين مسجد مقدس ديده و شنيده ام.
هر وقت براي حضرت آيةا... العظمي بروجردي مشكل پيش مي آمد، مرحوم پدرم كه خود از عاشقان امام زمان(عج) بود و علاقه زيادي به مسجد جمكران داشت، به محضر آقا (آيةا... العظمي بروجردي) عرض مي كردند، يك قرباني براي مسجد جمكران بفرستيد تا رفع مشكل شود.
آيةا... مصباح يزدي (دامت بركاته)
در سالهاي نخستين ورود ما به قم (1332 1331) اگر شب جمعه اي مي خواستيم به مسجد جمكران برويم وسيله نقليه نبود و هركس مي خواست، پياده مي رفت. بعد از چند سال يك ماشين جيپ آن هم بدون در و پيكر مي آمد مقابل قبرستان نو مي ايستاد و يك ساعت طول مي كشيد كه مسافر پيدا كند و حركت كند. آنجا (مسجد مقدس جمكران) هم كه مي رفتيم نه برق بود و نه چراغي و كم و بيش شمار زائران به ده تا پانزده تن مي رسيد. اما امروز مي بينيد از گوشه و كنار و حتي دورترين نقاط كشور عاشقان و زائران بي شماري به اين مركز عشق و انتظار گسيل مي شوند.

منبع: روزنامه قدس

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

جمعه 27 اسفند 1389  4:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها