0

مديركل انتقال خون: آذربايجان‌شرقي با كاهش ذخاير خوني روبه‌روست

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

مديركل انتقال خون: آذربايجان‌شرقي با كاهش ذخاير خوني روبه‌روست

مديركل منطقه‌اي آموزشي انتقال خون آذربايجان‌شرقي گفت: با توجه به آغاز سفرهاي نوروزي و افزايش مخاطرات جاده‌اي، اين اداره با كاهش ذخاير خوني در همه گروههاي خوني روبه‌رو است.

دکتر "محمدرضا خليلي"، در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه آذربايجان‌شرقي، با اشاره به افزايش مصرف خون و فرآورده‌هاي خوني در ايام نوروز، گفت: اين در حالي است که مردم در اين موقع از سال به‌دليل مشغله زياد از اهداء خون غافل مي‌شوند و در نتيجه تعادل بين اهداء و مصرف خون بر هم مي‌خورد.

او با بيان اينكه روزانه بطور متوسط 200 كيسه خون از مراجعه كنندگان اخذ و هر كيسه خون به سه فرآورده‌ خوني مختلف تبديل مي‌شود، گفت: روزانه بطور ميانگين 600 نفر از فرآورده‌هاي خوني توليد شده در اين مركز استفاده مي‌كنند.

دکتر خليلي با اشاره به اينكه استاندارد ذخيره‌ خوني جهت پاسخگويي به حوادث پيش‌بيني نشده بين 5 تا 7 روز است، گفت: در حال حاضر ذخيره‌ خوني استان در حداقل قرار دارد.

مديرکل انتقال خون آذربايجان‌شرقي، بيشترين مصرف‌کنندگان خون و فرآورده‌هاي خوني در ايام سال را به ترتيب بيماران تالاسمي، سرطاني و هموفيلي، نوزادان نارس و سوانح رانندگي و شغلي عنوان کرد و يادآور شد: در آستانه نوروز، مصدومان سوانح رانندگي سهم بيشتري از مصرف خون را به خود اختصاص مي‌دهند.

او از ارائه خدمات توسط انتقال خون آذربايجان‌شرقي در شهر تبريز در پايگاه مسجد کبود در طول تعطيلات نوروز خبر داد و افزود: در روزهاي غيرتعطيل تمام پايگاههاي استان باز بوده و نيز تيم‌هاي سيار خون‌گيري در سطح شهر تبريز مستقر خواهند شد.

دکتر خليلي تصريح کرد: پايگاه مسجد کبود در تعطيلات رسمي در شيفت‌هاي صبح و عصر آماده خونگيري از اهداکنندگان است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

جمعه 27 اسفند 1389  11:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها