0

اندازه‌گيري زيست‌نشانگرهاي سرطان با نانوحسگرها

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

اندازه‌گيري زيست‌نشانگرهاي سرطان با نانوحسگرها

 گروهي از پژوهشگران دانشگاه يل با استفاده از نانوحسگرها توانستند براي اولين بار زيست‌نشانگرهاي سرطان را در خون اندازه‌گيري كنند.

يافته‌هاي اين پژوهشگران مي‌تواند راه تست زيست‌نشانگرهاي سرطان و ساير بيماري‌ها را براي پزشكان به طور رويايي ساده كند.
اين گروه به رهبري مارك ريد و تارك فهمي از حسگرهاي نانوسيمي براي آشكارسازي و تعيين غلظت دو زيست‌نشانگر ويژه براي سرطان پروستات و سرطان سينه استفاده كرد.
مارك ريد گفت: نانوحسگرها در طول دهه گذشته مورد استفاده بوده‌اند ولي فقط در چيدمان‌هاي آزمايشگاهي كنترل شده كار مي‌كردند. اين اولين بار است كه ما توانسته‌ايم از آنها براي خون، كه يك محلول پيچيده شامل پروتئين‌ها، يون‌ها و ساير چيزهاي موثر در آشكارسازي است، استفاده كنيم.
خون تصفيه مي‌شود و به سمت نانوحسگرهاي روي تراشه كه قادر به آشكارسازي و تعيين غلظت زيست‌نشانگرهاي سرطان هستند، هدايت مي‌شود.
براي فائق آمدن بر چالش آشكارسازي خون، اين محققان افزاره ويژه‌اي ساخته‌اند كه مانند يك صافي عمل مي‌كند و زيست‌نشانگرها را كه در اين مورد پادژن‌هاي مختص سرطان سينه و پروستات هستند روي يك تراشه جذب مي‌كند و باقيمانده خون را مي‌شويد. تجمع پادژن‌ها بر روي تراشه اجازه آشكارسازي غلظت‌هاي بسيار كوچك، از مرتبه پيكوگرم بر ميلي ليتر، را با دقت 10 درصد مي‌دهد.
تاكنون، روش‌هاي آشكارسازي تنها قادر به تعيين بودن يا نبودن يك زيست‌نشانگر معين در خون بودند، براي همين به غلظت‌هاي به اندازه كافي بالايي نياز بود تا افزاره بتواند تخمين‌هاي مطمئني از حضور آن ارائه دهد.
علاوه بر اين، نيروي انساني زيادي براي انجام تست‌هاي موجود لازم بود و روزها طول مي‌كشيد. در عوض، روش جديد قادر به تعيين غلظت زيست‌نشانگرها در عرض چند دقيقه است. اين محققان نتايج خود را در مجله‌ Nature Nanotechnology منتشر كرده‌اند.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : [email protected]

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 10 بهمن 1388  9:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها