0

نگذاريم عمود خيمه انقلاب آسيب ببيند

hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 42154

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
جام جم آنلاين: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه ولايت فقيه عمود خيمه انقلاب است ، تصريح کرد: نبايد بگذاريم عمود خيمه انقلاب آسيب ببيند.

به گزارش مهر، آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني در سخنراني خود در نهمين اجلاس رسمي مجلس خبرگان در دوره چهارم با بيان اينکه در زمان انقلاب اسلام، تشيع و روحانيت پايه هاي اصلي حرکت بودند و ولايت فقيه به صورت غير رسمي و غير قانوني در امام (ره) متجلي بود، اظهار داشت: مردم در آن زمان به حکم ولايت عمل مي کردند و وقتي امام دستور شکستن حکم تقيه را داد آنهايي که در ميدان بودند به هر قيمتي که بود عمل کردند. همه امور در ظرف حضور مردم بود و اگر ما همه اينها را داشتيم اما مردم نبودند خيري به دست نمي آمد.

وي با بيان اينکه همه اين حرفها را ما در کتاب هاي فقه و اصول و کلام و اخلاق داشتيم، گفت: در لحظات شروع نهضت مردم با وسعت حضور پيدا کردند و در زمان لغو لايحه انجمن هاي ايالتي و ولايتي و تا 15 خرداد مردم در صحنه بودند ولي بعد خفقان ايجاد شد و مردم در ظاهر نبودند اما در باطن حضور داشتند و ما که در صحنه بوديم اين را احساس مي کرديم.

رئيس پيشين مجلس خبرگان رهبري اضافه كرد: اين امر باعث شد نيروهاي انقلابي احساس پشتوانه کافي داشته باشند و مردم نمي گذاشتند خانواده زندانيان احساس مشکل کنند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه آن زمان اسم اسلام و شيعه کافي بود تاکيد کرد: مردم در آن موقع بهشت را پشت سر اين اسم مي ديدند و اميد به زندگي کاملا اسلامي وانساني در اينجا داشتند.

وي با اشاره به حرکت اعتراضي مردم در کشورهاي منطقه اظهار داشت: در ايران پيش از انقلاب هم ما خفقان و استعمار را داشتيم و آمريکا واقعا در همه شئون ما حکومت مي کرد که در اين کشورها نيز اين امر مشاهده مي شود.

رئيس پيشين مجلس خبرگان رهبري با تاکيد بر اينکه مسئله اصلي که مردم را در صحنه نگه مي داشت مسئله اسلام بود، افزود:در آن زمان حوزه هاي علميه و مقداري هم دانشگاهها نقش زيادي در آگاهي بخشي به مردم داشتند اما امروز از تکنولوژي ديجيتال، سايت ها و اينترنت استفاده مي شود لذا منابع آگاهي رساني متنوع و گاهي هم منحرف کننده است و مردم دچار مشکلاتي مي شوند که ما دچارش نمي شديم و اگر مشکلي بود مشکل عملي بود نه مشکل فکري.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه ما افتخار پيشتازي در حرکت ضد استکباري و استبدادي و اجراي اسلام ناب را داريم، گفت: اين حرکت ثبت شده است و قطعا در وقايع اخير و در بيداري جهان اسلام بي تاثير نيست. حالا اينکه چقدر تاثير داشته، براي اينکه اغراق نکنيم بايد بگوييم حتما موثر بوده است.

وي افزود: بدون حضور عوامل ذکر شده اين انقلاب به وجود نمي آمد و براي حفظ آن هم بايد همه عوامل در صحنه باشند. البته اسلامي که من عرض مي کنم اسلام آن زمان نيست زيرا وعده هايي که به نام اسلام داديم مردم بايد ببينند که پياده مي شود و اگر احساس کنند که با شعار مي خواهيم کارمان را ادامه دهيم ممکن است انسجام مردمي از بين برود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با طرح اين سئوال که اسلام چيست؟ گفت: مقداري از آن عقايد است و الان مي بينيم که چقدر پريشان گويي، شيطان پرستي و عرفان هاي کاذب وجود دارد که براي حفاظت از عقايد اسلامي بايد کار بزرگي انجام شود. بخش ديگر اسلام مسئله احکام و مسجد است که در حال حاضر بد نيست البته بايد بيش از اين به مساجد توجه شود و نگذاريم مساجد از نسل جوان خالي شود.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه ما با نسل گذشته خيلي نمي توانيم مشکل داشته باشيم، تصريح کرد: بايد به فکر نسل خيلي جوانمان باشيم زيرا انقلاب ما با اين هدف نبود که يک دوره خودمان حکومت کنيم و تمام شود بلکه شعار اين بود که اين انقلاب به انقلاب حضرت مهدي (عج) وصل شود و شما مي دانيد که مشکلاتي در نسل جوان ايجاد شده بنابراين نبايد از نسل جوان غافل شويم.

وي افزود: اخلاق رکن اساسي اسلام است که داريم مي بينيم آسيب ديده است و ما شاهد تهمت زدن، فريب، شعار بي محتوا هستيم که همه اينها خلاف اسلام است و وقتي جامعه احساس کند اينها اسلام است تحقيقا ترديد پيش مي آيد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه الان خانواده آسيب پذير است، گفت: خيلي از خانواده ها بچه هايشان را حفظ کرده اند ولي خيلي ها هم مشکل دارند و مسئله دختران فراري مسئله اي جدي شده است و خيابان هاي ما آن جور که بايد باشد نيست.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه در اين خصوص نمي توان زياد بحث کرد، گفت: من فکر مي کنم اين امر يکي از کارهاي مهم کشور است که البته با زور و زندان رفتن حل نمي شود. البته در اسلام زور، حد و تعزير وجود دارد اما اينها بعد از آن است که مردم را تربيت کنيم و بعداز آن انسان هاي ياغي هستند که خلاف مي کنند و اگر اسلام باشد نياز به اين همه پليس و زندان نداريم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه يکي از کارهاي مهم اين است که مردم اسلام به معناي واقعي را در عمل ببينند و علاقه مند شوند، اظهار داشت: بايد در زمينه تربيت جامعه مداخلات جدي شود ولي نمي شود از مجازات هم صرف نظر کرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني اضافه کرد: در حال حاضر تشيع خوشبختانه وضعيت خوبي دارد و مردم هيچ گاه اهل بيت را فراموش نمي کنند .

وي با تاکيد بر اينکه ولايت فقيه رکن اصلي اين انقلاب بوده و امام (ره) با اين عنوان آن همه عظمت را ايجاد کرد، گفت: مردم با اصل ولايت فقيه مشکلي ندارند ولي متاسفانه خيلي از افراد و نهادها از رهبري زيادي خرج مي کنند و کارهايشان را به رهبري متکي مي کنند.

رئيس پيشين مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اينکه ما همه وظايف ذاتي داريم که بايد انجام دهيم، گفت: با الفاظ مسئله حل نمي شود و اين امر در گرو عمل است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: بر اساس همان مقامي که قانون اساسي براي رهبري در نظر گرفته است ايشان پدر همه هستند اما بعضي ها دوست دارند ايشان را در يک جريان محدود کنند.

وي افزود: رهبري مال همه است و ما از اين جهت هنوز دستمان پر است و اگر هم کسي دستي در آستين درآورد و وحدت ايجاد کند مقام رهبري است و ما مي توانيم به ايشان کمک کنيم اما ايشان بايد انجام دهند.

رئيس پيشين مجلس خبرگان رهبري با تاکيد بر اينکه مردم بستر اصلي هستند و حفظ شان بسيار مهم است، گفت:  تا به حال ما در اين زمينه کمبود نداشته ايم اما تفرقه جدي مي شود و ما بايد خيلي دقت کنيم که همه را منتظر نگه داريم.اختلاف هميشه هست و خوب هم هست اما نبايد اين اختلاف به اصول و ارکان برگردد و بايد مواظب باشيم اينها سر جاي خودش باشد و بحث ها بر سر تاکتيک باشد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: ما به عنوان خبرگان مهمترين وظيفه مان حفظ ولايت و شرايط ولايت است و اينکه نگذاريم چيزهايي به پاي ايشان نوشته شود. البته ايشان خودشان هوشيار هستند و نصيحت هايي مي کنند اما چند روز بعد مي بينيم برخلاف آن عمل مي شود.عمود خيمه را نگه داريد که اگر بقيه خيمه آسيب ببيند مي شود کاري کرد، ولي اگر بقيه خيمه آسيب ببيند مي شود کاري کرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد مجدد بر اينکه عوامل محدثه انقلاب همان عوامل مبقيه هستند، گفت: همه را بايد با هم حفظ کنيم و مي شود و ما عاجز نيستيم و مردم ما اينقدر صلاحيت دارند که همکاري کنند، اگر هم تفرقه اي است با راه هاي درست مي توان آن را هدايت کرد.

وي با بيان اينکه همراهي روحانيت به مراجع بسيار مهم است گفت: آنها بايد از شرايط کشور اقناع باشند و صريحا حمايت کنند و اگر هم حرفي دارند بايد حمايت کرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه شرايط امروز دانشگاهها با 30 سال پيش متفاوت است و ما امروز بيش از 3 ميليون دانشجو و بسياري استاد داريم، گفت: تقريبا همه خانواده ها با دانشگاه مرتبطند و روحانيت و دانشگاه نبايد خودرا در مقابل يکديگر ببينند. وحدت حوزه و دانشگاه آنقدر که بايد نيست و بايد بيشتر تقويت شود.

وي با بيان اينکه در زمان انقلاب يکي از اهداف مهم اين بود که در عصر غيبت حکومتي بر اساس تشيع و مکتب اهل بيت به وجود آيد گفت: ما معتقديم که اين مکتب مي تواند راهگشاي مردم باشد وارتباطات جهاني کار تبليغ ما را راحت تر کرده است اما بايد براي آن الگو داشته باشيم و نمي توان از جامعه اي که دچار بيکاري ،تورم و اختلافات است الگو بسازيم.

رئيس پيشين مجلس خبرگان رهبري اضافه کرد: انقلاب اسلامي ايران الگو شد اما نگذاشتند اين الگو به سرعت گسترش يابد و اگر الان ما الگوي واقعي اسلامي را در کشور ايجاد کنيم در دنيا کارساز است زيرا دنيا دچار بحران است و جايي مثل ايران با اين جغرافيا، ثروت، روحانيت، مردم و دانشگاههايش مي تواند الگو باشد. البته ما بايد نقصهايمان را کم کنيم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه در چند ماه اخير غوغاهايي به وجود آمده است و همه چيز را تحت تاثير خود قرار داده است، گفت: اين اختلافات خيلي ضرر دارد و  اگر از خانه ما آغاز شود سرايتش به جاهاي ديگر خيلي سريعتر است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به اينکه من از دو سه ماه پيش احساس کردم که براي رياست خبرگان ساماندهي هايي شده است، گفت: اين همان چيزي است که من مي خواستم منتهي با راه هاي قانوني؛ من دو سال پيش هم از آيت الله مهدوي خواستم که نامزد رياست خبرگان شود تا من هم کمکشان کنم که ايشان نپذيرفتند.

وي تاکيد کرد: عملکرد فراجناحي بايد از اين نهاد مقدس به بقيه جاها سرايت کند تا مردم دلشان خوش باشد که جايي هست که 80 مجتهد عادل و با صلاحيت که سرمايه اي هستند در آن جا وجود دارند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه تفرقه در اينجا بسيار مضر است، گفت: من از اين مسئله احساس خطر کردم وقتي ديدم مي توانم اين مسئله را حل کنم به آيت الله امامي کاشاني گفتم ايشان از طرف من پيش آيت الله مهدوي کني بروند تا ايشان نامزد شوند من هم از ايشان حمايت کنم تا شايد مسئله حل شود. ايشان اول گفته بودند سن و سال و کسالت مانع اين امر است و من هم گفتم اينها سابقه دارد و آيت الله مشکيني هم دخالتي در امور نمي کردند ولي جواب روشني از طرف ايشان نرسيد.

هاشمي با بيان اينکه من تا همين اواخر منتظر جواب ايشان بودم گفت: اخيرا دفتر ايشان اعلام کردند که ايشان تشريف مي آورند و اگر ايشان حاضر باشند مسئوليت را بپذيرند مطمئنا من نامزد نمي شوم براي اينکه رفع اختلاف شود و اين نهاد مقدس از ناحيه من آسيب نبيند و اگر کسي ديگر آمد باز من همراهي مي کنم که مسئله درست حل شود.

وي با تاکيد بر اينکه از پيش از انقلاب تاکنون براي تصدي هيچ پستي نامزد نشده است، گفت: در هر مقطعي يا تکليف شده يا فشارهايي بر آن وارد شده است و در انتخابات نهم هم شرايط را طوري ديدم که تصميم گرفتم در هيچ انتخاباتي شرکت نکنم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: براي انتخابات مجلس خبرگان فشار عجيبي بر روي من آمد و در موقع انتخابات خبرگان آقايان مهدوي کني و يزدي پيش من آمدند و اصرار کردند کانديد شوم ولي من گفتم که با آقا صحبت مي کنم و آقا اين مسئله را از طريق آقايان طوسي و روحاني منتقل کردند و گفتند که اين امر متعين و واجب است و من گفتم اگر شما واجب مي دانيد مقدمات واجب بر شما واجب است که ايشان گفتند که اين مقدمات را افتا مي کنم و کردم و من هم پذيرفتم چون ديگر امر بود .

وي افزود: در اين انتخابات هم بداخلاقي هاي زيادي را ديدم ولي مانند گذشته نبود و من در اين سن و سال چون همه مسائل سياسي را تجربه کرده ام بيشتر به دنبال اينم که يادداشت کنم و خاطراتم را بنويسم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تاکيد کرد: اگر لازم باشد تا نفس دارم در خدمت انقلاب مي مانم و از هيچ کاري دريغ نمي کنم و الان منتظرم آيت الله مهدوي رسما بگويند که آمادگي حضور در انتخابات را دارند و بعد از آن هم انتخابات را انجام دهيم.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 18 اسفند 1389  8:04 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها