0

800 دامپزشك در استان كرمان فعال هستند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

800 دامپزشك در استان كرمان فعال هستند

800 دامپزشك در استان كرمان فعال هستند  
رئيس اداره طرح و برنامه اداره‌كل دامپزشكي شمال استان كرمان گفت: در استان كرمان 600 دامپزشك در بخش دولتي و 200 دامپزشك در بخش خصوصي مشغول فعاليت هستند.
به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان،‌ مينا قاضي‌زاده ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اينكه سال جاري ميلادي از سوي سازمان فائو و سازمان بهداشت حيوانات به عنوان سال دامپزشكي معرفي شده است، شعار اين سازمان در 250‌ سالگرد آن «دامپزشكي براي سلامت، غذا و سياره زمين» است.
وي با اشاره به اينكه 290 دانشكده دامپزشكي در 58 كشور جهان فعال است، بيان داشت: تاسيس سازمان‌هاي دامپزشكي با سه هدف تربيت دامپزشكان نظامي، ارتباط بين پزشكي و دامپزشكي و اخلاق و وجدان كاري است.
قاضي‌زاده افزود: تاكيد بيشتر شعار سال جاري بر اهميت و سلامت غذايي است و با توجه به اينكه دامپزشكان نقش مهمي در كشف بيماري‌هاي مشترك ميان انسان و دام مانند ديفتري، سل پوستي و ... دارند، اين بحث بيشتر بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي تصريح كرد: با توجه به نقش انكارناپذير دامپزشكان در بحران‌هاي جهاني مانند سيل و زلزله كه سبب شيوع بيماري‌هاي مختلف مي‌شوند، سال جاري ميلادي به عنوان سال دامپزشكي نامگذاري شده است.
قاضي‌زاده خاطرنشان كرد: در مراسم نامگذاري سال جاري ميلادي كه در فرانسه با شركت تمام موسسات بين‌المللي دامپزشكي برگزار شد، ريشه‌كني طاعون گاوي از سراسر دنيا جشن گرفته شد.
وي گفت: 25 تا 30 درصد توليد در اثر بيماري‌هاي دامي كاهش پيدا كرده است و اين نشان دهنده نقش مهم دامپزشكي با اقتصاد و صادرات است.
قاضي‌زاده اظهار داشت: دامپزشكي 250 سال در خدمت بشريت است و نه تنها به درمان حيوانات مي‌پردازد، بلكه مدافع سلامت بشر است.
وي بيان داشت: دامپزشكي نقش اساسي در افزايش امنيت غذايي، كنترل بيماري‌هاي مشترك ميان انسان و دام، نظارت بر كيفيت و سلامت مواد غذايي را دارد.
قاضي‌زاده با اشاره به اينكه 156 دامپزشك در فائو مستقر هستند، گفت: در استان كرمان 600 دامپزشك در بخش دولتي و 200 دامپزشك در بخش خصوصي مشغول فعاليت هستند و هر ساله 20 تا 30 نفر در اين رشته از دانشگاه كرمان فارغ‌التحصيل مي‌شوند و اين نشانه ظرفيت بالاي استان كرمان در اين زمينه است.
وي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه كرمان شهر آبزي‌پروري نيست، بنابراين در ارتباط با بيماري‌هاي آبزيان آمار بسيار كمي مشاهده مي‌شود، اما در بحث ريشه‌كني بيماري‌ها كار بسيار پيچيده و دشواري داريم كه تنها مي‌توان با پيشگيري در كنترل بيماري از شيوع آنها جلوگيري كرد.
قاضي‌زاده افزود: 15 شبكه دامپزشكي در جنوب استان كرمان مستقر شده و در بحث تب برفكي كنترل بسيار خوبي انجام گرفته و با توجه به آمار منتشر شده از دانشگاه علوم پزشكي كاهش چشمگيري در اين زمينه داشته‌ايم.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 18 اسفند 1389  7:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها