0

اگزما، نتیجه استفاده نادرست از مواد شوینده شیمیایی

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

اگزما، نتیجه استفاده نادرست از مواد شوینده شیمیایی

جامعه>سلامت -ایلنا نوشت:
در روزهای پایانی هر سال و مقارن با نظافت منازل، مواردی از مسمومیت با مواد شوینده به علت استفاده‌ نادرست از برخی فرآورده‌‌های پاک‌ کننده‌ خانگی، گزارش می‌شود که بیشترین مورد مربوط به مشکلات پوستی و مخاطی است.
آرزو دهقانی کارشناس اداره پیشگیری از حوادث اورژانس کشور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ مواد شوینده به علت خاصیت سوزانندگی خفیفی که دارند، در تماس طولانی با سطح پوست آن را تحریک کرده و حتی ممکن است منجر به زخم و بیماری‌های پوستی شود.
وی افزود: معمولاً در روزهای پایانی سال، مشکلات ناشی از تماس مستقیم پوست دست با مواد سفید کننده و پاک کننده و حتی تماس زیاد با آب و رطوبت به شدت افزایش می یابد که شایع‌ترین بیماری پوستی ناشی از تماس پوست دست با مواد شوینده و آب به مدت زیاد اگزما می باشد که با علائمی چون خارش، قرمزی و خشکی پوست و تاول های ریز همراه است.
دهقانی تصریح کرد: علائم بیماری اگزما اغلب در کف دست و روی نوک انگشتان ظاهر شده و ضایعه‌ای به شکل پیش بند تشکیل می شود که به اگزمای پیش‌بندی معروف است.
به گفته کارشناس اداره پیشگیری از حوادث، کار زیاد دست با آب و مرطوب بودن آن به مدت طولانی منجر به بیماری‌های قارچی پوست می شود و در صورت عدم درمان به موقع این نوع بیماری پوست ملتهب شده و ترک می خورد.
وی استفاده از دستکش برای نظافت را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عوارض استفاده مکرر از سفیدکننده‌ها، از بین رفتن چربی پوست در آن ناحیه و در نتیجه خارش، سوزش، زخم، ترشحات آبکی و چرکی است که در این حالت برای پیشگیری از بدتر شدن اختلالات پوستی و کاهش خشکی پوست، استفاده از کرم‌های حاوی اوره، گلیسیرین و وازلین توصیه می شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

چهارشنبه 18 اسفند 1389  2:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها