0

مسوول سازمان بسيج سازندگي خبر داد: تدوين راهبرد ده‌ساله حركت‌هاي جهادي

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

مسوول سازمان بسيج سازندگي خبر داد: تدوين راهبرد ده‌ساله حركت‌هاي جهادي

مسوول سازمان بسيج سازندگي از آغاز تدوين راهبرد ده‌ساله حركت‌هاي جهادي طي هفته‌هاي گذشته خبر داد و گفت: بنا داريم تا پيش از پايان تابستان سال آينده كار تدوين اين منظومه فكري را به اتمام برسانيم.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار مجيد خراساني صبح امروز در يك نشست خبري با اشاره به برگزاري هم‌انديشي پيشكسوتان و صاحب‌نظران عرصه بسيج سازندگي در ابتداي اسفند امسال اظهار كرد: در اين هم‌انديشي كار تدوين راهبرد ده‌ساله حركت‌هاي جهادي را در قالب طرح "منظومه فكري حركت‌هاي جهادي" آغاز كرديم.

وي همچنين به تاثيرات برپايي اردوهاي جهادي هجرت در مناطق محروم اشاره كرد و افزود: با توجه به اينكه در ابتداي دهه پيشرفت و عدالت قرار داريم، حركت‌هاي جهادي مي‌تواند گره و ارتباط بين عدالت و پيشرفت را عملياتي كند.

مسوول سازمان بسيج سازندگي با بيان اين‌كه حتي در شرايط فتنه نيز تعداد زيادي از جوانان ما در قالب اردوهاي جهادي، كار سازندگي را در مناطق محروم پيگيري كرده و مي‌كنند، گفت: استقبال زياد نسل جوان از حضور در مناطق محروم را داراي پيام مي‌دانم. زماني كه در 25 بهمن كمتر از 100 يا 200 نفر در شهر چند ميليوني تهران به خيابان‌ها آمدند، صدها نفر از جوانان در مناطق محروم مشغول كار سازندگي بودند و بدين وسيله پيام خود را در جهت حفظ آرمان‌هاي نظام اعلام كردند.

خراساني با تاكيد بر اينكه با استفاده از تجربيات حركت‌هاي جهادي مي‌توانيم الگوي موفق يك مديريت انقلابي را به كشورهاي ديگر ارائه كنيم ، تصريح كرد: يكي از بهترين راههاي تربيت مديران آينده ، حضور نسل جوان در اردوهاي جهادي است. در سطوح اجرايي كشور افرادي كه تحول‌گرا هستند حتما از افرادي هستند كه در كارهاي جهادي اول انقلاب نقش و حضور داشتند.

وي با بيان اينكه يكي از اهداف ما در بسيج، فرهنگ‌سازي در حوزه‌هاي سازندگي كشور است و رسانه‌ها يكي از تاثيرگذارترين نهادها در ترويج اين فرهنگ هستند اظهار كرد: در سال جاري ، با توجه به استقبال پرشور جوانان در اردوهاي بسيج سازندگي به اين نتيجه رسيديم كه نيازمند به برپايي يك هم‌انديشي هستيم و براي تدوين راهبردهاي حركت‌هاي جهادي بايد از افكار و نظرات صاحب‌نظران و پيشكسوتان اين عرصه بهره‌مند شويم.

مسوول سازمان بسيج سازندگي با اعلام اين خبر كه طي يك سال گذشته حدود 1300 گروه جهادي به مناطق محروم كشور عزيمت كرده‌اند، افزود: با توجه به اين استقبال پرشور، در ابتداي اسفندماه سال جاري يك هم‌انديشي در بشاگرد برگزار كرديم كه طي آن از 313 نفر از نخبگان حركت‌هاي جهادي دعوت شد و اين افراد طي سه روز و در 18 كارگروه تخصصي، كار تدوين راهبردهاي حركت‌هاي جهادي را آغاز كردند . البته پيشتر اين كار در قالب طرح منظومه فكري حركت‌هاي جهادي با انجام كارهاي مطالعاتي در اين عرصه آغاز شده بود و در هم‌انديشي اخير به طور دقيق‌تر بررسي شد.

خراساني با اشاره به اينكه در هم‌انديشي اخير اجماعي بر سر اين مساله وجود داشت كه يكي از راههاي كارآمدسازي نظام ، تقويت حركت‌هاي جهادي است، اضافه كرد: بر اين اساس ، در هم‌انديشي اخيرتاكيد شد كه امروزه وجود يك سازمان فراگير در كشور ضروري است تا كساني كه مي‌خواهند حركت‌هاي جهادي را به ويژه در ده سال آتي تجربه كنند، بتوانند به اين مركز مراجعه كنند.

وي از راه‌اندازي وافتتاح "مركز راهبردي مطالعات و هدايت حركت‌هاي جهادي" خبر داد و اظهار كرد: بلافاصله پس از برپايي هم‌انديشي اخير، مركز راهبردي مطالعات و هدايت حركت‌هاي جهادي با مشاركت بسيج دانشجويي و بسيج سازندگي تشكيل شد كه تدوين سياست‌ها و خط‌مشي‌هاي كلي مطالعاتي و هدايتي حركت‌هاي جهادي از جمله اهداف اين مركز محسوب مي شود.

مسوول سازمان بسيج سازندگي، تدوين راهبرد حركت‌هاي جهادي در تحقق الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، تدوين راهبرد حركت‌هاي جهادي در كارآمدسازي نظام و ترويج ، تعميق و گسترش حركت‌هاي جهادي را از جمله اهداف اين مركز برشمرد و گفت: هدايت، سازماندهي و پشتيباني از حركت‌هاي جهادي و گروه‌هاي داوطلب مردمي و حمايت از نخبگان و پيشكسوتان جهادگر، كمك به راه‌اندازي حركت‌هاي جهادي جهان اسلام و ارائه اين الگو به ساير كشورها و نيز كمك به راه‌اندازي حركت‌هاي جهادي طلاب ، فارغ‌التحصيلان، دانش‌آموزان ، هيات‌ها و محلات از ديگر اهداف راه‌اندازي مركز مطالعات راهبردي و هدايت حركت‌هاي جهادي سازمان بسيج سازندگي است.

خراساني توسعه فعاليت‌هاي جهادي در بين طلاب، مبلغين و دانش‌آموزان را از جمله دستاوردهاي هم‌انديشي اخير سازمان بسيج سازندگي و اولويت‌هاي اين سازمان عنوان كرد وافزود: با توجه به ضرورت گسترش حركت‌هاي جهادي در بين اقشار مختلف، با نظر مثبت سردار نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفين قرار شده است كه تمام اعضاي بسيج دوره‌اي از فعاليت خود را به حركت‌هاي جهادي اختصاص دهند.

وي با بيان اينكه يكي از دستاوردهاي هم انديشي اخير، برنامه‌ريزي براي گسترش برنامه‌هاي جهادي در خارج از كشور بود اظهار كرد: در هم‌انديشي اخير بر سر تدوين برنامه‌هاي جهادي براي حضور در خارج از كشور جهت خدمت‌رساني به نتيجه رسيديم و مي‌توانيم در سال‌هاي آينده ميزبان برخي از جوانان خارجي باشيم و متقابلا جوانان دانشجو و طلبه ما مي‌توانند در كشورهاي علاقمند به برپايي اين حركت‌هاي جهادي حضور پيدا كنند. ما بر اين مساله تاكيد ويژه اي داريم تا حركت‌هاي جهادي از سال آينده در خارج از كشور نيز نمود داشته باشد.

خراساني با تاكيد بر اينكه گام اول براي ترويج فرهنگ اردوهاي جهادي، معرفي الگو به كشورهاي ديگر است خاطرنشان كرد: در هم‌انديشي اخير كه در بشاگرد برگزار شد در بين نخبگان حاضر، مهماناني از برخي از كشورهاي خارجي داشتيم و امروز نيز در خوزستان يك گروه از جهادگردان اروپايي كار خود را آغاز كرده‌اند.

مسوول سازمان بسيج سازندگي درادامه به برنامه‌هاي اين سازمان براي برپايي اردوهاي جهادي نوروز 1390 اشاره كرد و گفت: اردوهاي جهادي نوروز 90 از نيمه دوم اسفند سال جاري تا پايان ايام نوروز ادامه خواهد داشت كه طي آن بيش از 10 هزار دانشجو در عرصه‌هاي مختلف اردوهاي جهادي حضور خواهند داشت و مشاركت بيش از 200 دانشگاه از سراسر كشور را شاهد خواهيم بود.

وي با بيان اينكه طي اين مدت بيش از 200 هزار نفر روز كار تخصصي در عرصه‌هاي مختلف انجام خواهد شد افزود: اردوهاي جهادي ويژه نوروز 1390 در 23 استان كشور انجام خواهد شد و براي نمونه 80 گروه جهادي و خدمت‌رساني متشكل از 60 گروه دانشجويي و 20 گروه فارغ‌التحصيلان در مناطق محروم استان خوزستان حضور پيدا مي‌كنند و به 11 شهر اين استان خدمت‌رساني خواهند كرد.

خراساني در پايان به برگزاري اولين جشنواره فرهنگي هجرت با هدف نشان دادن دستاوردهاي مختلف اردوهاي جهادي اشاره كرد و گفت: هفدهم ارديبهشت سال آينده يعني در سالروز تاسيس بسيج سازندگي به فرمان مقام معظم رهبري، برگزيدگان و برندگان اولين جشنواره فرهنگي هجرت معرفي مي‌شوند. تا كنون بيش از 20 هزار عكس و حدود چهار و 500 اثر اعم از فيلم مستند،خاطره و آثار طنز به اين جشنواره ارائه شده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

چهارشنبه 18 اسفند 1389  12:08 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها