0

سرپرست گروه موسيقي «قمر»: موسيقي سنتي براي معرفي كار بيشتري نياز دارد

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

سرپرست گروه موسيقي «قمر»: موسيقي سنتي براي معرفي كار بيشتري نياز دارد

سرپرست گروه موسيقي «قمر» كه اين روزها در همدان برنامه دارند،گفت: هنرمند بايد با انديشه‌اي مستقل پيشرو مردم باشد نه دنباله‌رو.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در همدان، نويد دهقان، اظهار داشت: گروه قمر سال 1384 تشکيل شد و در اين مدت برنامه‌هاي بسياري داشته و سي‌دي‌هاي اين برنامه‌ها و کنسرت‌ها نيز منتشر شده است.

دهقان با تاکيد بر اينکه همواره سعي کرده‌ايم از با ثبات‌ترين گروه هاي موسيقي سنتي باشيم، بيان کرد: حدود 2 سال است که از نظر اعضاي گروه به ثبات رسيده‌ايم و آخرين برنامه منتشر شده با صداي سالار عقيلي با اقبال خوبي مواجه شده است.

وي در ادامه از سومين حضور اين گروه در همدان سخن گفت و افزود: همدان بعد از تهران دومين استاني است که گروه سه بار در آن حاضر شده است و به نظر مي رسد با توجه به اقبال عمومي که در شبهاي گذشته ديده‌ايم، مردم همدان به ما اعتماد پيدا کرده‌اند.

دهقان با بيان اينکه گروه تاکنون در خارج از کشور اجرا نداشته است، عنوان کرد: گروه براي اجرا در کشورهاي خارجي به حمايت و اعتبار مردم کشور خود ابتدا احتياج دارد و ما نيز در حال حاضر اعتبار خوبي کسب کرده و در کشور خود شناخته شده‌ايم که اميد است تا مدتي ديگر در خارج از کشور نيز اجرا داشته باشيم. برنامه‌هايي که تا امروز داشته‌ايم به ما يک بازخورد داده است.

دهقان همچنين تصريح کرد: هر هنرمند داراي ديدگاه بوده و قطعاً شرايط اجتماعي در هر فردي تاثيرگذار است اما بايد گفت موسيقي ما به شرايط سياسي ارتباط خاصي ندارد و در گذشته‌ نيز همين ديدگاه و دغدغه شعرهاي حماسي را داشته‌ايم.

سرپرست گروه قمر يادآور شد: ما دنباله‌روي گروه و انديشه خاصي نيستيم و با انديشه‌اي مستقل پيش مي‌رويم، هنرمند نبايد دنباله روي مردم بلکه بايد پيشرو باشد.

وي با اشاره به اينکه يک انديشه اجتماعي و هنري داريم، اذعان داشت: سعي نمي‌کنيم با گروه‌هاي ديگر تفاوت داشته باشيم چرا که تفاوت داشتن در يک مسئله ارزش نيست، ما سعي مي‌کنيم که هنر ما تاثيرگذار باشيم.

دهقان ادامه داد: يک هنرمند بايد 3 خصلت انديشنده، تحليل‌کنندگي و انتقال دهندگي خوبي باشد و در مورد هر بحثي خوب ببيند، تحليل کند و به آن بينديشد تا هنر تاثيرگذاري داشته باشد.

وي اضافه کرد: هنرمند بايد سعي کند واقعيت‌هايي را که مي‌بيند به حقيقت تبديل کند، به اين معني که واقعيت همان چيزي است که وجود دارد اما حقيقت آن چيزي است که بايد بشود ولي شايد نباشد. ما نيز تلاش مي‌کنيم تا واقعيت‌ها را به حقيقت تبديل کنيم.

سرپرست گروه قمر با بيان اينکه هر پديده‌اي نياز به تبليغات دارد، خاطرنشان ساخت: امروز موسيقي سنتي طرفدارهاي خاص خود را دارد، اما سبک‌هاي ديگر موسيقي نيز که فقط موسيقي در آنها ارزش دارد قطعاً طرفدار بيشتري دارد.

وي يادآور شد: موسيقي سنتي قابليت‌هاي بيشتري دارد اما به نظر مي‌رسد کار بيشتري براي معرفي نياز دارد.

دهقان افزود: در مورد جوان‌هايي صحبت مي‌کنيم که فرهنگشان را از دست داده‌اند و به خاطر شرايط امروز از فرهنگ ما چيزي باقي نمانده است. ما با تهاجم فرهنگي روبرو نيستيم بلکه با تهاجم بي فرهنگي روبرو شده‌ايم.

دهقان با تاکيد بر اينکه درصد کمي نسبت به فرهنگ و مملکت خود شناخت دارند، تصريح کرد: موسيقي سنتي با شعر عجين شده است و در شرايطي هستيم که تعداد محدودي از جوانان و افراد جامعه حتي حافظ را مي‌شناسند و آنگونه که بايد شعرهاي آن را مي خوانند.

دهقان افزود: يکي از دلايلي که ما حاضر مي‌شويم در شهرستان‌ها با هزينه‌اي سنگين اجرا داشته باشيم، اين است که حداقل فرهنگي که از ما باقي مانده است را از دست ندهيم.

وي با اشاره به شعر شفيعي کدکني مبني بر اينکه «بر درخت زنده بي برگي چه کم، واي بر احوال برگ بي درخت» تاکيد کرد: البته موسيقي سنتي هيچگاه کاملا از بين نمي‌رود و شايد کم رنگ شود اما هرگز از بين

نمي‌رود.

سرپرست گروه قمر همچنين اضافه کرد: ما موسيقي ديني نداريم اما موسيقي نيز همچون هنر هدفش تعالي انسان است و هم به سمت صفات نيکو است و اينگونه با دين ارتباط دارد.

وي از شرايط خوب همدان نيز تشکر کرد و اقامت و استقبال عمومي را نيز خوب ارزيابي کرد.

گروه موسيقي قمر با صداي سالار عقيلي يک شب ديگر براي اجرا در همدان مجوز گرفت و براي سه شنبه شب نيز اجرا دارد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

سه شنبه 17 اسفند 1389  10:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها