0

افزايش قدرت داروهاي شيمي‌درماني در نابودي سلول‌هاي سرطاني با تركيب همزمان نانوذره پليمري

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

افزايش قدرت داروهاي شيمي‌درماني در نابودي سلول‌هاي سرطاني با تركيب همزمان نانوذره پليمري

محققان با رسانش همزمان دو داروي شيمي درماني مختلف با يك نانوذره موفق به افزايش توان اين داروها در از بين بردن سلول‌هاي سرطاني شدند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشكي تهران، روش استانداردي که امروزه براي درمان سرطان استفاده مي‌شود، ترکيب کردن داروهاي شيمي‌درماني مختلف به‌ منظور حمله به تومورها از چند مسير است. محققان دريافته‌اند که اگر رسانش دو داروي شيمي‌درماني مختلف به ‌طور همزمان توسط يک نانوذره صورت گيرد، اين داروها اثر هم‌افزايي روي هم داشته و توانايي هر دو دارو در کشتن سلول‌هاي سرطاني افزايش مي‌يابد.

در يکي از اين تحقيقات، گروهي از پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن دو داروي بسيار قوي و سمي سرطان (سيس‌پلاتين و دوگزوروبيسين) را در يک نانوذره پليمري ترکيب كرده و نشان دادند که در اين حالت قدرت اين داروها در کشتن سلول‌هاي سرطاني افزايش مي‌يابد. به‌علاوه، استفاده از اين نانوذره پليمري مقدار داروي مورد نياز براي کشتن تومورها را کاهش داده و در نتيجه اثرات جانبي نامطلوب اين داروها نيز کم مي‌شود.

سونبين گوين و توماس اُهالوران رهبري اين پژوهش را بر عهده داشته‌اند که نتايج آن در مجله Journal of American Chemical Society منتشر شده است.

در اين مطالعه محققان مي‌خواستند مزيت‌هاي احتمالي رسانش دو دارو توسط يک نانوذره را نسبت به حالتي که از نانوذرات مجزا استفاده مي‌شود و همچنين نسبت به زماني که داروها بدون نانوذره به‌کار مي‌روند، بررسي كنند. اين نانوذرات که محققان آن‌ها را نانوبين (nanobin) مي‌نامند، از طريق کپسوله کردن يک ليپوزوم درون يک قفس پليمري که در مقابل تغييرات pH عکس‌العمل نشان مي‌دهد، توليد مي‌شوند. در اين حالت سيس‌پلاتين درون هسته ليپوزومي و دوگزوروبيسين درون قفس پليمري به‌دام مي‌افتد.

اين پژوهشگران در آزمايش‌هاي اوليه دريافتند که نسبت 5 به 1 سيس‌پلاتين به دوگزوروبيسين موثرترين نسبت براي درمان سرطان تخمدان با استفاده از اين نانوذرات است. زماني که همين نسبت از داروها به شکل نانوذرات مجزا استفاده مي‌شود، نه تنها اثر درماني آن‌ها بسيار ضعيف‌تر است، بلکه اين داروها با يکديگر تداخل مي‌كنند. کپسوله کردن اين دو دارو درون يک نانوذره منفرد موجب مي‌شود که اين داروها به‌طور همزمان به محيط ميان‌سلولي وارد شوند که احتمالاً همين امر موجب ايجاد اثر هم‌افزايي مي‌شود.

به‌طور همزمان آميجي و ژنفنگ دوآن، دو تن از محققان دانشگاه نورث ايسترن نشان داده‌اند که نانوذره پليمري ديگري نيز مي‌تواند دو داروي ضدسرطان مختلف را به‌طور همزمان به تومور رسانده و تومورهايي را که به درمان مقاوم شده‌اند، از بين ببرد. در اين تحقيق يک نانوذره پليمري زيست‌سازگار سنتز شده است که مي‌تواند پاکليتکسل و لونيدامين را به دام بيندازد.

اين نانوذره، گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال(EGFR) را که بر روي تومورهاي بسيار قوي به مقدار زياد بيان مي‌شود، هدف مي‌گيرد. توانايي کشتن سلول‌هاي سرطاني توسط اين نانوذره نيز بسيار بالاتر از زماني است که دو داروي ذکر شده به شکل نانوذرات مجزا استفاده مي‌شوند.

جزئيات اين تحقيق در مجله Angewandte Chemie International Edition به چاپ رسيده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

سه شنبه 17 اسفند 1389  9:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها