0

فرماندار توکيو: ژاپن بايد به سلاح هسته‌يي دست يابد

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

فرماندار توکيو: ژاپن بايد به سلاح هسته‌يي دست يابد

فرماندار توکيو در گفت‌وگو با يک روزنامه انگليسي گفت که کشورش که از تنها حمله هسته‌يي در تاريخ بشر رنج برده است بايد تسليحات هسته‌يي بسازد تا با تهديد چين که به سرعت در حال قدرتمندتر شدن است، مقابله کند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شينتارو ايشيهارا، فرماندار توکيو در گفت‌وگو با روزنامه اينديپندنت گفت که ژاپن مي‌تواند در عرض يک سال سلاح هسته‌يي توليد کند تا پيامي قاطع را براي جهان بفرستد.

ايشيهارو گفت: همه دشمنان ما يعني چين، کره شمالي و روسيه و همه همسايگان نزديمکان سلاح هسته‌يي دارند. آيا کشور ديگري در جهان وضعيت مشابه ما را دارد؟ مردم درباره هزينه و چيزهاي ديگر حرف مي‌زنند، اما حقيقت اين است که قدرت چانه‌زني سياسي يعني تسليحات هسته‌يي. همه اعضاي (دايم) شوراي امنيت سازمان ملل تسليحات هسته‌يي دارند.

به گزارش اينديپندنت، اظهارات رييس دومين دفتر سياسي قدرتمند ژاپن در حالي بيان مي‌شود که نگراني‌ها درباره افزايش قدرت نظامي چين بالا گرفته است.

چين ماه ميلادي گذشته به طور رسمي از ژاپن به عنوان دومين کشور اقتصادي بزرگ جهان پيشي گرفت.

فرماندار توکيو گفت که يک ژاپن مسلح به سلاح هسته‌يي احترام روسيه را که در طول جنگ جهاني دوم چهار جزيره ژاپن را تصاحب کرد، به دست مي‌آورد.

ايشيهارو از کشور صلح‌دوستش خواست که محدوديت‌هاي اعمال‌شده بر توليد و فروش تسليحات را کنار بگذارد.

فرماندار توکيو گفت: ما بايد تسليحات پيشرفته توليد کنيم و در خارج از کشور بفروشيم. پيش از اين که آمريکا اين صنعت را تحت سلطه قرار دهد، ژاپن زماني بهترين تانک‌هاي جهان را توليد مي‌کرد. ما بايد اين را دوباره به

دست آوريم.

به گزارش اينديپندنت، ضوابط به اصطلاح "غيرهسته‌يي" ژاپن که در زمان نخست‌وزيري ايساکو ساتو در سال 1964 تا 1972 تنظيم شد، بعدها اين کشور را متعهد کرد که هرگز تسليحات هسته‌يي توليد نکند، در اختيار نداشته باشد و

اجازه ورود آن‌ها را به کشورش ندهد. اين ضوابط تا حدودي واکنشي به انزجار مردم از مرگ و مير بيش از 250 هزار نفر ژاپني که اکثرا غير نظامي بودند در طول حمله هسته‌يي آمريکا به هيروشيما و ناگازاکي در سال 1945 بود.

فرماندار ژاپن گفت که ساتو، که به خاطر مخالفت با برنامه هسته‌يي تسليحاتي در سال 1974 به جايزه صلح نوبل دست يافت به طور مخفيانه در تلاش بود حمايت آمريکا را از توليد يک بمب اتمي به دست آورد.

ايشيهارا گفت: اگر دولت ساتو در آن زمان به طور يکجانبه تسليحات هسته‌يي توليد کرده بود، براي مثال کره شمالي ده‌ها تن از شهروندان ما را نمي‌ربود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

سه شنبه 17 اسفند 1389  5:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها