0

فداكاري بيش از حد

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

فداكاري بيش از حد

ما زماني مي توانيم واقعا انسان فداكار و مثمر ثمري براي ديگران باشيم،كه خود ،باشيم!!.

 

اگر شما مي خواهيد به ديگران روحيه بدهيد و يا اعتماد به نفس آنها را افزايش دهيد،بايد خودتان روحيه عالي داشته باشيد و داشتن روحيه عالي به توجه به خود نياز دارد. مفهوم فداكاري ،بيش از همه براي مادران، بد جا افتاده است. مادران اغلب به نيازها و عواطف خود بي توجهند. سلامتي،آرامش و استراحت خود را ناديده مي گيرند و همه چيز را براي فرزند خود،فدا مي كنند. جالب آنكه فكر مي كنند اگر اينگونه باشند مادر فداكارتر و بهتري هستند. مادري،در حين توجه به فرزندان و تربيت آنها،به نيازها و عواطف و سلامتي خود نيز توجه دارد. در نتيجه سالمتر،با روحيه تر و شادابتر است و طول عمر بيشتر و موثرتري را صرف توجه به فرزندان و مراقبت از آنها مي كند.

 

فداكاري براي دوستان و فداكاري در محيط كار،خدمت به ديگران و رفع نيازهاي ديگران،امري پسنديده و بسيار شايان ستايش است اما به شرط آنكه به خود لطمه نزنيد. تاپاسي از شب ،در محيط كار بودن،بيش از حد توان كار كردن،عدم توجه به وضعيت غذايي و استراحت و علايق خود،همه و همه رفتارهاي خودشكنانه است كه به زودي شما را خسته مي كند و از بين مي برد. شما با فداكاري نادرست و بيش از حد خود، افرادي ضعيف النفس و ضربه پذير را تربيت مي كنيد كه مسلما در جامعه دچار مشكل خواهند شد و اين،گناه شماست. حمايت بيش از حد از يك فرد،نه تنها خودشكني است،بلكه در واقع از بين بردن ديگران است. اگر مي خواهيد واقعا و به مفهوم درست كلمه،فداكار باشيد،بايد هم به نيازها و عواطف خود توجه كنيد و هم به ديگران.

 

تمرين7

 

از خود مراقبت كنيد كه بيش از اندازه،از ديگران حمايت نكنيد. فداكاري را در حد اعتدال و به مفهوم درست آن، انجام دهيد.يادتان باشد چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام است.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 17 اسفند 1389  3:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها