0

شیر مادر در رشد سلول های عصبی و مغزی شیرخوار مؤثر است

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

شیر مادر در رشد سلول های عصبی و مغزی شیرخوار مؤثر است

شیر مادر در رشد سلول های عصبی و مغزی شیرخوار مؤثر است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شیر مادر دارای نوعی چربی به نام "دکا " است که در رشد سلول های عصبی و مغزی شیرخوار نقش مهمی را ایفا می کند. این چربی در شیر خشک وجود ندارد.
احمدرضا فرسار در گفت وگو با فارس در خصوص ترکیبات شیر مادر و مقایسه آن با شیر خشک اظهار داشت: شیر مادر نسبت به شیر خشک از ترکیبات بیشتری برخوردار است البته امروزه سعی می کنند تا از نظر ترکیبی، شیر خشک را که باید از آن به عنوان شیر مصنوعی یاد کرد، به شیر مادر نزدیک کنند اما در حال حاضر هنوز نتوانسته اند به صورت 100 درصد ترکیبات آن را به شیر مادر نزدیک کنند.
وی با بیان اینکه شیر خشک از شیر گاو تهیه می شود، گفت: باید به این نکته توجه داشت که گاو یک حیوان گیاهخوار است اما ما انسان ها هم گیاهخوار و هم گوشتخوار هستیم؛ دستگاه گوارش انسان با گاو یکی نیست و آنزیم گوارشی در دستگاه آناتومیک گاو با انسان متفاوت است؛ از این رو شیر گاو، تمام نیازهای گوساله را تأمین می کند و شیری که در سینه مادر وجود دارد نیز همه نیازهای کودک انسان را برآورده می کند یعنی شیر گاو متناسب با نیاز گوساله است البته سعی کرده اند برای ساخت شیر خشک، پروتئین شیر گاو را کم کنند تا برای هضم نوزاد آسان باشد.
عضو کمیته کشوری تغذیه با شیر مادر به دیگر تفاوت های شیر مادر با شیر خشک اشاره کرد و افزود: در شیر مادر، نوعی چربی به نام "دکا " وجود دارد که در رشد سلول های عصبی و مغزی شیرخوار نقش مهمی را ایفا می کند. این چربی در شیر خشک دیده نمی شود همچنین در شیر مادر، اسیدی به نام «آراشیدونیک» وجود دارد که آن هم در رشد سلول های عصبی و مغزی کودک تاثیرگذار است و از این رو سعی کرده اند این اسید را به صورت مصنوعی به شیرخشک ها اضافه کنند.
فرسار گفت: یکی دیگر از تفاوت های شیر مادر با شیرخشک این است که در شیر مادر مواد ایمنی بخش و هورمون هایی وجود دارد که در شیر خشک دیده نمی شود.

worldfood.ir

یاس

سه شنبه 17 اسفند 1389  3:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها