0

شيخ صدوق

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

شيخ صدوق

شيخ صدوق (متوفاى 381 ق .)

زادگاه  | نسب و نژاد  | ميلاد محمد  | دوران كودكى و نوجوانى  | دوران تحصيل  | اقامت در رى  | عصر حديث  | سفرهاى علمى  | مقام علمى  | فقيه اماميه  | صدوق در نگاه ديگران  | صداقت در گفتار و روايت  | آثار صدوق  | كتاب من لا يحضره الفقيه  | كمال الدين و تمام النعمه  | معانى الاخبار | عيون اخبار الرضا (عليه السلام)  | خصال  | امالى ( مجالس )  | علل الشرايع  | گور گمشده يا مدينه العلم | شاگردان صدوق  | غروب خورشيد

زادگاه
محمد بن على بن بابويه (1) معروف به (( شيخ صدوق )) در حدود سال 306 ق . در شهر (( قم )) متولد شد. (( قم )) كه در مركز ايران و 135 كيلومترى جنوب تهران قرار دارد شهرى است آشنا و از ديرباز به شهر دانش و اجتهاد شهرت داشته است .
نام (( قم )) هميشه با تاريخ و فرهنگ تشيع همراه بوده و اهل آن از روزگار قديم در گرايش به اسلام و عشق به پيشوايان دين پيشگام بوده اند.
شهرى كه دامان خود، عالمان ، محدثان و اسلام شناسان بزرگ و كم نظيرى را پرورش داده است . پايگاهى كه مركز علوم اسلامى چون حديث ، تفسير، فقه و تاريخ بوده و اكنون نيز به صورت دانشگاه بزرگ تعاليم اسلامى و مكتب تشيع در آمده است .
تلاش عالمان اين ديار در انتشار علوم اهل بيت پيامبر عليهم السلام تا حدى بوده كه در دوران اختناق خلفاى اموى و عباسى افراد بر جسته اى از اين شهر به حضور امامان عليهم السلام شتافتند و آموزشها ديدند و به نشر افكار آن بزرگواران در شهرهاى مختلف پرداختند .
از مقابر موجود در اين سر زمين به سابقه درخشان علمى و فرهنگى آن پى مى بريم . به نقل از مورخان ، در حدود هفتصد تن از محدثان بزرگ و روايت شناسان در اين منطقه دفن شده اند و چه بسيار از بزرگانى كه زادگاه و رشد علمى آنان همين شهر بوده است .
سر آمد همه آن دانشمندان و حديث شناسان شخصيت بزرگوارى است به نام (( شيخ صدوق )) كه در اين نوشته در پى بررسى زندگى سراسر افتخار او هستيم .


نسب و نژاد
يكى از معروف ترين خاندانهاى بزرگ كه بيش از سيصد سال در مركز ايران دانشمندان نامور از آن برخاسته اند خاندان (( بابويه )) است كه (( صدوق )) بزرگترين شخصيت اين خاندان به شمار مى رود .
(( بابويه )) جد اعلاى صدوق است . اولين كسى كه از اين خاندان لقب (( ابن بابويه )) گرفت پدر صدوق يعنى (( على بن حسين بن موسى بن بابويه )) است .
(( ابن بابويه )) خود از دانشمندان بنام شيعه بوده و بيش از يكصد كتاب در موضوعات مختلف نگاشته است . وى پيشواى شيعه در قم و اطراف آن در زمان خود بوده و در عصر امام حسن عكسرى عليه السلام و غيبت صغراى حضرت ولى عصر ( عج ) و در عهد نيابت خاصه (( حسين بن روح )) مى ريسته است .
ابن عالم بزرگ وارسته و پارسا در قم مغازه اى داشت كه در كنار كارهاى علمى بخشى از وقت خود را به كسب و كار مى پرداخت و با درآمد آن مخارج زندگى خويش را تاءمين مى كرد. اما در حقيقت او دانشمندى سترگ بود كه نه تنها در مجامع علمى آن روز از مقام و منزلت علمى بالايى برخوردار بود هم اكنون نيز مورد احترام دانش پژوهان و اساتيد بزرگ علوى اسلامى است .


ميلاد محمد
ساليانى آنچه روح پدر را آزرده مى ساخت نداشتن فرزند بود، گر چه پناجه بهار از عمر او مى گذشت و رو به پيرى مى رفت هرگز از رحمت الهى نا اميد نبود و بارها از خداى خويش درخواست كرده بود تا فرزندى به او عطا كند، اما از گره كار مطلع نبود.
روزى بر آن شد تا نامه اى به امام و پيشواى خود حضرت مهدى ( عج ) بنويسد و از ايشان بخواهد تا برايش دعا كند. به دنبال فرصتى مناسب و فردى مطئن بود تا به واسطه او نامه ارسال كند تا آنكه زمانى كاروانى از قم به عراق مى رفت . در بين آن كاروان يكى از دوستانش به نام (( ابو جعفر )) (2) را يافت كه مى توانست نامه وى را به مقصد برساند.
او نامه اى به محضر پيشواى خود ولى عصر ( عج ) نوشت و به وى سپرد تا در عراق به (( حسين بن روح )) (3) بدهد و از او بخواهد كه اين نامه را به حضرت برساند.
ابوجعفر مى گويد من نامه او را به نماينده مهدى موعود (عج ) رساندم و پس از سه روز به من خبر داد كه حضرت براى (( اين بابويه )) دعا كرد و در آينده نزديك خداوند به او فرزندى خواهد داد كه منشاء بركات زيادى خواهد شد. (4) شيخ طوسى در كتاب غيبت ، درباره تولد (( صدوق )) چنين نگاشته است :
((بسيار از بزرگان قم نقل كرده اند كه على بن حسين بن بابويه با دختر عموى خود ازدواج كرد ولى از وى صاحب فرزند نشد. نامه اى به شيخ ابوالقاسم حسين بن روح نوشت كه از حضرت ولى عصر (عج ) بخواهد تا براى او دعا كند كه خداوند به او فرزند عطا فرمايد از حضرت جواب آمد كه از اين همسر صاحب فرزند نمى شوى ولى بزودى با كنيزى ديلمى (5) ازدواج خواهى كرد كه خداوند از او دو فرزند فقيه به تو خواهد داد. (6)
شيخ صدوق خود نيز ماجراى دعاى حضرت ولى عصر ( عج ) و ولادت خود را در كتاب (( اكمال الدين )) آورده است و در ادامه نوشته است كه هر گاه (( ابو جعفر محمد بن على اسود )) مرا مى ديد كه براى آموختن حديث و علوم اهل بيت عليهم السلام با اشتياق تمام به درس اساتيد مى رفتم ، مى فرمود: اين ميل و اشتياق به علم آموزى كه تو دارى جاى تعجب نيست ، زيرا تو به دعاى امام زمان متولد شده اى .
به هر تقدير اين بشارت به (( بابن بابويه )) رسيد و پس از مدتى در پى ازدواج با كنيزى ديلمى خداوند (( محمد )) را به او عطا فرمود كه در آن سنين مايه اميد و چشم روشنى پدر گشت و سپس پسر ديگرى به او داد و نامش را (( حسين )) نهاد.
(( حسين بن على بن بابويه )) نيز از دانشمندان و پس از پدر و برادرش (( محمد )) بزرگترين و معروف ترين شخصيت خاندان (( بابويه )) است .


دوران كودكى و نوجوانى
زمانى كه خداوند (( محمد )) را به (( على )) داد پدر دوران جوانى خود را پشت سر گذاشته و مسائل دينى و آداب اسلامى را در مكتب عالمان و محدثان آن روزگار فرا گرفته بود و در آن زمان او يكى از شخصيتهاى بزرگ عالم اسلامى و رئيس طايفه شيعه در قم به شمار مى رفت و شايد حكمت و خواست الهى بر اين بود كه (( محمد )) در آن هنگام به خانواده پدر پاى نهد تا (( تجربه )) و (( انتظار )) بستر پرورش صحيح اين كودك را بگستراند و اين نهال نو پا در مرزعه (( ادب )) و (( دانش )) دينى بارور شود، و بدين سبب بود كه مادر او را به خوبى رشد داد و پدر به نيكى آن را شكوفاند.


دوران تحصيل
(( محمد )) در سنين كودكى فراگيرى دانش دينى را نزد پدر آغاز كرد و تحصيلات ابتدايى و رشد اوليه او در علوم ، در شهر قم ، كه آن روز، محضر دانشمندان و محدثان بود، به انجام رسيد.
با جديت تمام و سعى پيگير به فراگيرى علم و معرفت همت گماشت . روزى نمى گذشت كه بر اندوخته هاى علمى او افزوده نگردد. عمده مطالب را از پدر خود (( على بن بابويه )) آموخت و افزون بر آن در مجالس و محافل درسى بزرگان علم و ادب حاضر مى شد. پس از آنكه به مرتبه بالايى از تحصيل رسيد براى درك محضر اساتيد بزرگ و حديث شناسان آن دوران سفرهاى علمى خود را آغاز كرد و شايد بتوان گفت :يكى از عوامل موثر در موفقيت وى اساتيد بسيار زيادى است كه ديده و از خرمن علوم آنها خوشه ها برگرفته است . از همين رو نمى توان به طور كامل اساتيد او را شمارش كرد. دانشمند محقق شيخ عبدالرحيم ربانى شيرازى رحمه الله در پيشگفتار كتاب شريف (( معانى الاخبار )) كه شرح زندگانى وى را نگاشته ، 252 تن از اساتيد صدوق را نام برده است . (7)
از جمله بزرگانى كه (( صدوق )) در قم از محضر آنها بهره برد مى توان از محمد بن حسن بن وليد، احمد بن على بن ابراهيم قمى ، محمد بن يحيى بن عطار اشعرى قمى ، حسن بن ادريس قمى و حمزه بن محمد علوى ياد كرد.
در بخش مسافرتهاى اين دانشمندان سخت كوش و پر تلاش به اسامى برخى از كسانى كه وى در طى سالهاى متمادى در شهرها و نقاط مختلف جهان از آنها بهره علمى گرفته يا حديث شنيده است اشاره خواهيم كرد .


اقامت در رى
يكى از حوادث مهم دوران زندگى شيخ صدوق روى كار آمدن سلسله ايرانى نژاد و شيعى مذهب آل بويه بود كه ميان سالهاى 322 ـ 448 هجرى قمرى بر بخش بزرگى از ايران و عراق و جزيره تا مرزهاى شمالى شام فرمان راندند .
هجرت شيخ صدوق از قم به رى و اقامت در آنجا نيز به خواست يكى از حاكمان اين سلسله ، (( لكن الدوله ديلمى )) بوده است .
سابقه تاريخى اين سلسله به نقل دائره المعارف بزرگ اسلامى چنين است :
(( در ميان سده سوم قمرى سلطه ديرينه دستگاه خلافت عباسى با جنبشهاى استقلال طلبانه اى در قلمرو خود روبرو شد كه به سهم خويش به ضعف تدريجى نفوذ سياسى خلفا انجاميد. اين جنبشها در ميان ايرانيان كه از پيش فرصتى مى جستند تا خود را از بند ستم عباسيان برهانند، با ظهور دولت صفاريان و سامانيان و زياريان به اوج خود رسيد، در اوائل سده چهارم قمرى ديلميان (8) كه هيچ گاه به اطاعت خلفا گردن ننهادند جنبشهاى ديگرى در شمال ايران آغاز كردند آنگاه كه (( ماكان بن كاكى )) و (( اسفار بن شيرويه )) و (( مرادويج زيارى )) هر يك لشكرى بسيجى اند و از ديلم خروج كردند على و حسن ، پسران ابو شجاع بويه ـ ماهيگر ديلمى ـ به ماكان كه فرمانبردار سامانيان بود پيوستند على خود از پيش در خدمت (( نصر بن احمد سامانى )) مى زيست . سپس كه مرادويج بر گرگان و طبرستان چيره شد اينان با جلب نظر ماكان ، به مراويج پيوستند. او آن دور ا گرامى داشت و على را به حكومت كرج گمارد، اما خيلى زود پيشيمان شد. على به پايمردى حسين بن محميد ملقب به (( عميد )) كه او را از مضمون نامه مراويج مبين بر جلوگيرى از رفتن على به كرج و فرمان باز گشت او آگاه ساخته بود، به سرعت وارد كرج شد و رشته كارها را به دست گرفت و با تصرف دژهاى اطراف ، نيرويى يافت كه مايه بيمناكى مرادويج شد. افزون بر آن ، مردانى كه مرادويج براى دستگيرى على به كرج فرستاد به او پيوستند و نيرويش فزون تر شد. او هم قصد تصرف اصفهان كرد، اگر چه در آغاز سپاه (( محمد بن ياقوت )) را در هم شكست و بر اصفهان چيرگى يافت ، با هجوم وشمگير برادر مرادويج واپس نشست .
او چندى بعد (( ارجان )) و (( نوبند جان )) را تسخير كرد و برادرش حسن را به تصرف كازرون فرستاد. حسن كازرون را گشود و مال بسيار گرد آورد و سپس لشكر محمد بن ياقوت را كه دوباره امارت اصفهان يافته و به مقابله با پسران (( بويه )) آمده بود، در هم شكست و به نزد على بازگشت . گر چه على سال بعد به همراهى برادرانش حسن و احمد بر شيراز چيره شد و دولت مستقل خود را در آنجا پس افكند، مورخان ، فتح ارجان را آغاز پايه گذارى دولت (( آل بويه )) دانسته اند. (9)
علامه شوشترى ماجراى هجرت شيخ صدوق از قم به رى را اين گونه نگاشته است :
ركن الدوله (10) به منظور ترويج مذهب حق ، التماس قدوم شيخ به دار الخلافه نموده ، خدمت شيخ اجازت فرموده ، سلطان در مجلس اول سوالى چند كه در تحقيق مذهب حق به خاطر داشت بر شيخ عرض نمود ـ چنانچه سابقا در احوال شيخ تفصيل يافته ـ و جواب صواب استفاده فرموده ، شيخ را تعظيم و تكريم تمام نمود و جوايز و اقطاع مقرر فرمود. (11)
به نظر مى رسد علت اصلى اين دعوت و عزمت ، خلاءيى بوده كه از هجرت شيخ كلينى از رى به بغداد و سپس رحلت او پيش آمده بوده است . در حقيقت وجود شيخ صدوق در رى مى توانست منشاء بركات فراوان باشد، و آن بزرگوار نيز با توجه به اهميت موضوع دعوت ركن الدوله را پذيرفت و زادگاه خويش را رها كرد و عازم رى گشت .
بحثهاى بسيارى كه (( صدوق )) در مدت اقامت خود در (( رى )) در موضوعات مختلف اسلامى به ويژه در دو موضوع مهم امامت و غيبت حضرت ولى عصر (عج ) با رهبران مذاهبى مختلف انجام داد شاهد خوبى بر اين مدعاست . حاصل آن گفتگوها كه برخى نيز در حضور ركن الدوله بود كتابهاى ارزشمندى است كه از آن فقيه نامى باقى مانده است .


عصر حديث
عصر صدوق را بايد (( عصر حديث )) ناميد. دوره اى كه با حركت علمى (( كلينى )) آغاز شد و با تلاشهاى پيگير و بى وقفه (( صدوق )) ادامه يافت . شيخ كلينى كه او نيز از (( كلين )) به (( رى )) هجرت كرد و در آنجا كتاب (( كافى )) اولى كتاب از مجموعه چهارگانه روائى شيعه ـ را نگاشت ، با اين حركت علمى جديد، مكتب حديث نگارى اهل بيت عليهم السلام را پى نهاد كه ديگران از جمله شيخ صدوق ، بناى مستحكم ضبط و نشر حديث را بر آن بنياد نهادند.
صدوق براى ادامه راهى كه كلينى در آن قدم نهاده بود سفرهاى علمى خود را آغاز كرد، كه اين بخش زندگى او را مى توان فصل جديدى ناميد.


سفرهاى علمى
با مطالعه و دقت در اين بخش از زندگانى (( صدوق )) در مى يابيم كه عشق به جمع آورى احاديث در وجود او موج مى زده و حفظ و حراست از سخنان پيشوايان دينى و نشر و توزيع آنها را سر لوحه كار خود قرار داده بود و براى رسيدن به اين هدف ، از بلخ و بخارا تا كوفه و بغداد و از آنجا تا مكه و مدينه سفر كرده و به تمام مراكز اسلامى آن زمان ـ اعم از شيعه و سنى ـ سر زده است و چه بسيار كه در اين سفرها با مشكلات فراوانى مواجه گشته ولى همه را به جان خريد و غم غربت را تحمل كرده و با كوله بارى از احاديث پيامبر و اهل بيت عليهم السلام از سفر باز گشته است .
او به هر شهرى وارد مى شد به دنبال نخبگان مى گشت و از دانش آنان بهره مى گرفت و نيز علاقه مندان علوم دينى را از منبع سرشار اندوخته هاى خود سيراب مى كرد.
در ماه رجب سال 352 ق . به قصد زيارت امام رضا عليه السلام به مشهد رفت و سپس به رى بازگشت .
در ماه شعبان همان سال سفرى به نيشابور كرد كه از مهمترين شهرهاى خطه خراسان در آن روزگار بوده است . در آن شهر اهالى آنجا گرداگرد او را گرفتند و وى با بحثهاى روشنگرانه خود تشتت فكرى عجيبى كه نسبت به غيبت مهدى موعود ( عج ) در ميان آنها رواج داشت ، از بين برد.
او خود شرح اين واقعه را در كتاب (( اكمال الدين )) آورده است . علاوه بر آن از عده اى از بزرگان آن ديار حديث شنيده و نقل كرده است از جمله : (( حسين بن احمد بيهقى ))، (( ابوالطيب حسين بن احمد )) و (( عبدالله بن محمد بن عبدالوهاب )).
در مرو نيز از گروهى ديگر از محدثان حديث شنيده و نقل كرده است . از جمله : (( محمد بن على شاه فقيه )) و (( ابو يوسف ، رافع بن عبدالله بن عبدالوهاب بن عبدالملك )) .
او سپس به بغداد مسافرت كرد و در همان سال از عده اى ديگر از بزرگان بغداد نيز حديث شنيد از جمله : (( حسين بن يحيى علوى ))، (( ابراهيم بن هارون )) و (( على بن ثابت (( واليبى )).
در سال 354 وارد كوفه شد و از مشايخ آنجا استماع حديث كرد. از جمله : ((محمد بن بكران نقاش ))، (( احمد بن ابراهيم بن هارون ))، ((حسن بن محمد بن سعيد هاشمى ))، (( على بن عيسى ))، (( حسن بن محمد بن محمد مسكونى )) و (( يحيى بن زيد بن عباس بن وليد )). در آن سال براى زيارت بيت الله الحرام و انجام مناسك حج عازم حجاز شد و در بين راه در همدان از (( قاسم بن محمد بن احمدى عبدويه )) و (( فضل بن فضل بن عباس كندى )) و (( محمد بن فضل بن زيديده جلاب )) حديث شنيده و نقل كرده است .
پس از اعمال حج در راه بازگشت از سفر، بين راه مكه در منطقه فيد از (( احمد بن ابى جعفر بيهقى )) روايت دريافت كرد .
بار ديگر در سال 355 به بغداد وارد شد و شايد اين امر پس از بازگشت از زيارت خانه خدا بوده است .
از كتاب (( المجالس )) صدوق بر مى آيد كه دوبار ديگر به زيارت مشهد رفته است ، يك بار در سال 367 كه در آنجا بر (( سيد ابى البركات على بن حسين حسينى )) و (( ابى بكر محمد بن على )) حديث خواند و قبل از محرم سال 368 به رى بازگشت . بار ديگر آنگاه كه قصد سفر به ماوراء النهر داشت در بين راه از مشهد به بلخ مسافرت كرد و از بزرگان آن ديار بهره گرفت . از جمله : (( حسين بن محمد اشنانى رازى ))، (( حسين بن احمد استرآبادى ))، حسن بن على بن محمد بن على بن عمر و العطار ))، (( حاكم ابو حامد احمد بن حسين )) و (( عبيدالله بن احمد فقيه )).
و در ايلاق نيز نزد (( محمد بن عمرو بن على بن عبدالله بصرى )) و (( محمد بن حسن بن ابراهيم كرخى )) و غير اينها حديث شنيد و در همين روستا بود كه (( شريف الدين ابو عبدالله محمد بن حسين )) (12) معروف بن (( نعمت )) از او خواست تا كتاب (( من لا يحضره الفقيه )) را بنگارد كه شرح آن را در بخش تاءليفات او خواهيم آورد. از آنجا عازم سرخس شد و آنگاه به سمرقند و فراعنه رفت . (13) در پى سفر به گرگان نيز از (( ابى الحسن محمد بن قاسم استرآبادى )) استماع حديث كرده است . (14)


مقام علمى
رفته رفته به مباركى دعاى حضرت ولى عصر ( عج ) بركت وجود شيخ صدوق فراگير و شهرتش عالمگير شد و تمام دانشوران ، زبان به مدح و ثناى او گشودند و در برابر عظمت و گستردگى دانش او خضوع كردند. پس از سفر به بغداد هشرت علمى او آنچنان دانشمندان آن ديار را تحت تاءثير قرار داده بود كه تمام آنها را مجذوب خود كرد و از شعاع وجودى خود بهره مند ساخت .
شيخ صدوق را نمى توان ، تنها يك محدث يا فقيه يا اصولى ناميد بلكه با نظر به گوناگونى تاءليفات او و سخنان عالمان دينى در حق وى ، پى به دامنه دانش بيكران او خواهيم برد.
عمر رضا كحاله (( از عالمان اهل سنت )) در حق او نوشته است :
(( محمد بن على بن الحسين ... شيعى ( ابوجعفر ) مفسر، فقيه ، اصولى ، محدث ، حافظ، آشناى به رجال ،... ( بوده است ) )). (15)
بيشترين فرصت و زحمت وى صرف جمع ، آورى و تدوين و تبويب و نشر احاديث و نگارش كتب مختلف شد. و اين امر جز با تسلط او بر آن رشته هاى علمى تحقق نخواهد يافت .
تبويب و تدوين حديث با توجه به موقعيت زمانى (( صدوق )) و نبود يا كمبود امكانات نگارشى و تحقيقى در آن عصر، حاكى از تلاش طاقت فرساى او است . امروزه انجام چنين امر بزرگ با وجود امكانات زياد حتى از توان يك گروه علمى هم خارج است .
صدوق با كار ابتكارى خود در تنظيم آثار معصومين ( علهيم السلام ) چشمه سارى را جارى ساخت كه نسلهاى آينده توانستند از جويبار روان و زلال آن نيازهاى علمى و دينى بشريت را مرتفع سازند.


فقيه اماميه
برخى از كسانى كه زندگانى فقيهان را نگاشته اند (( صدوق )) را از قلم انداخته ، و او را در زمره فقهاى نامدار شيعه نياورده اند ! حال آنكه صدوق در بسيار از كتابهاى خود از جمه كتاب معروف (( من لا يحضره الفقيه )) ( يكى از كتابهاى چهارگانه اصلى شيعه ) روايات را بر اساس مبانى فقهى خود تنظيم كرده و در مقدمه آن نيز نوشته است : (( آنچه در اين كتاب آوده ام به آن فتوا مى دهم . )) (16) يعنى مطابق نظريات وى در احكام است . همچنين كتاب معروف (( المقنع )) وى در شمار كتب اوليه فقهى عالم تشيع قرار دارد و كاملا جنبه فتوايى دارد و ساير فقها در قرون و اصعار پس از وى به همين كتاب به مثابه نظريه هاى فقهى وى استناد كرده اند، بعلاوه بسيارى از رجال نويسان او را در زمره فقيهان آورده اند. (17) دانشمند كم نظير شيعه ، شيخ طوسى رحمه الله در كتاب (( الفهرست )) اين گونه از صدوق ياد مى كند: (( بزرگ ما و فقيه ما و آبروى شيعيان خراسان ... . )) (18)


صدوق در نگاه ديگران
بزرگى شخصيت صدوق آنچنان است كه دانشمندان معروف اسلامى ـ اعم از شيعه و سنى ـ هر جا به نام وى رسيده اند، زبان به مدح او گشوده و او را به بزرگى ياد كرده و با لقبهاى بلند و عبارتهاى پر معنا نام برده اند. برخى از تعبيرها كه در كلام آن بزرگان مشاهده مى شود انسان را به تعجب وا مى دارد و خضوع آدمى را در مقابل والايى شخصيت وى دو چندان مى كند.
شيخ طوسى در كتاب (( الفهرست )) مى نويسد: ((... صدوق ، بزرگوار و حافظ احاديث ، ناقد اخبار و نسبت به رجال دانا بود. در بين دانشمندان قم شخصيتى به قدرت حافظه و زيادى دانش او يافت نشده است . )) (19)
محمد بن ادريس نيز در كتاب (( سرائر )) آورده است :
(( دانشمندان بزگروار و مورد اطمينان ، متخصص اخبار، ناقد آثار، عالم به رجال و حافظ بزرگ حديث بود، و او استاد پيشواى ما شيخ مفيد محمد بن محمد بن عمان است . (20)
نجاشى ، رجالى معروف نوشته است .
(( صدوق ، بزرگ و فقيه ما، چهره معروف شيعيان در خراسان بود. در سال 355 در سنين جوانى به بغداد سفر كرد و بزرگان آنجا در محضر او استفاده بردند. )) (21)
سيد بن طاووس نيز او را اين گونه توصيف كرده است :
(( شيخ ابو جعفر محمد بن على بن بايويه ، كسى كه دانش و درستكارى او مورد اتفاق و در گفتار مورد اطمينان كامل است . )) (22)
و شيخ اسد الله شوشترى در كتاب (( مقابس الانوار )) آورده است :
(( صدوق ، رئيس محدثين ، زنده كننده اساس دين ، دارنده فضايل و مكارم ، او و برادرش به دعاى امام عسكرى و ولى عصر عليهما السلام به دنيا آمده اند. )) (23)
علامه مامقانى در كتاب شريف تنقيح المقال نگاشته است :
(( محمد بن على بن بايويه ، عموم مردم از فقاهت او و فقها از احاديث او بهره جسته اند و دانشمندان متخصص از او ياد كرده و بر او درود فرستاده اند. )) (24)
مرحوم سيد حسن صدر نيز در معرفى وى مى نويسد:
(( محمد بن على بن حسين ، بيش از 300 كتاب تاءليف كرد و همانند او در ميان دانشمندان اسلامى وجود ندارد. )) (25)
اين توصيفها اختصاص به دانشمندان شيعه مذهب ندارد، بلكه عالمان اهل سنت نيز زبان به مدح او گشوده اند كه در اين مختصر تنها به يك نمونه از آن اشاره مى كنيم .
خيرالدين زر كلى در كتاب معروف (( الاعلام )) مى نويسد:
(( محمد بن على بن حسين ،معروف به (( شيخ صدوق )) مانند او در بين علماى قم يافت نشده است . در رى اقامت داشت و در منطقه شرق و خراسان مقام والايى داشت . در شهر رى بدرود حيات گفت و در همانجا به خاك سپرده شد و حدود 300 كتاب تاءليف كرده است . )) (26)


صداقت در گفتار و روايت
از مسائلى كه در علم رجال مطرح است و سبب پذيرش حديث محدثان خواده بود تصريح دانشمندان اين رشته علمى به وثاقت و اطمينان و صداقت راوى است . اين در حالى است كه در كلام عالمان رجالى كمتر سخن از وثاقت شيخ صدوق به ميان آمده است . مرحوم شيخ حر عاملى از محدثان بزرگ شيعه و مولف كتاب شريف وسائل الشيعه در اين باره مى نويسد:
(( عالمان بزرگ رجال نويس ، آن گونه ايشان را مورد ستايش قرار داده اند كه كمتر از توثيق نيست و آنگاه كه فردى چنان شهرت داشته باشد كه حال او بر هيچ كس پوشيده نباشد نيازى به توثيق ندارد. عالمان دينى چنان اعتمادى بر شيخ صدوق داشته اند كه تعبير به اينكه (( ايشان مورد وثوق و اطمينان است )) توهين به اوست . (27)
محقق بحرانى گويد:
(( گروهى از اصحاب را ديده ام كه مراسيل (28) صدوق را صحيح مى دانند و مى گويند مراسيل صدوق كمتر از مراسيل ابن ابى عمير نيست ، و از جمله آنها كه مراسيل او را صحيح مى دانند داماد در مختلف و شهيد در شرح ارشاد و سيد داماد در حواشى فقيه است . )) (29)
علامه مامقانى ( رجالى معروف ) در تنقيح المقال مى نويسد:
(( خدشه و تاءمل در وثاقت و عدالت و بزرگى اين مرد، مانند تاءمل در نور خورشيد فروزان است . حضرت حجت ( عج ) در حق وى فرموده است : (( ان الله سبحانه ينفع به )) يعنى خداى سبحان به وسيله او به مردم بهره مى رساند. و اين خود توثيق و تعديل اوست . (30)
برخى نيز روشنى وثاقت او را مانند وثاقت سلمان و ابوذر دانسته اند. (31)


آثار صدوق
پرداختن به نوشته هاى صدوق خود كتاب مستقلى را مى طلبد و بجاست كه (( كتابنامه صدوق )) نگارش يابد و نوشته هاى اين دانشمند گرانمايه به جامعه علمى اسلامى شناسانده شود. .شيخ طوسى رحمه الله در كتاب (( الفهرست )) نوشته است : وى ( صدوق ) نزديك به سيصد كتاب تاءليف كرده است . )) (32)
نجاشى در كتاب (( رجال )) خود كه بعد از فهرست شيخ نوشته شده ، 198 كتاب صدوق را نام برده است . (33)
اين در حالى است كه اهميت صدوق به زيادى تاءليفات وى نيست ، بلكه به سودمندى كار اوست . نظم و تدوينى كه وى در احاديث معصومين عليهم السلام به وجود آورده است تا عصر او سابقه نداشته و اين نيز حكايت از تسلط بسيار عميق وى بر روايات دارد.
در اين نوشته مختصر به معرفى اجمالى برخى از آثار صدوق مى پردازيم .


كتاب من لا يحضره الفقيه
مشهورترين و بزرگترين كتاب صدوق ـ پس از مدينه العلم ـ همين كتاب است كه يكى از (( كتب اربعه )) روايى شيعه به شمار مى رود.
اين كتاب در بردارنده نزديك به شش هزار حديث مى باشد كه بر اساس موضوعات مختلف فقهى تدوين شده است .
سبب نگارش اين كتاب حكايتى زيبا و شنيدنى دارد كه وى خود آن حكايت را در مقدمه كتاب آورده است .
ايشان در آنجا ضمن ذكر آن حكايت چنين نوشته :
(( من نخواستم مانند ساير مصنفان رواياتى را كه در هر موضوع رسيده است ثبت كنم بلكه در اين كتاب رواياتى را آورده ام كه بر اساس آن فتوا مى دهم و آنها را صحيح مى دانم و معتقد به صحت آنها مى باشم و ميان من و پروردگار حجت است . ))
مرحوم مامقانى به نقل از علامه طباطبايى ( بحر العلوم ) مى نويسد:
(( برخى از اصحاب روايات كتاب (( الفقيه )) را بر ساير كتب اربعه به چند دليل ترجيح مى دادند:
* برخوردارى مولف از حافظه اى قوى كه سبب ضبط بهتر روايات مى باشد.
* استوارى وى در نقل روايات .
* متاءخر بودن كتاب (( من لا يحضره الفقه )) از (( كافى )).
* صدوق صحت آنچه بر او در اين كتاب آورده ، خود ضمانت كرده است .
* هدفش تنها نقل روايت نبوده بلكه به اظهار خود، مطابق آنچه نقل كرده فتوا داده است . (34)


كمال الدين و تمام النعمه
صدوق اين كتاب را در اواخر عمرش تاءليف كرده است . در آن عصر از طرف فرقه اسماعليه كه نفوذ بسيار داشتند و از وى فرقه زيديه و طرفداران جعفر كذاب و پيروان زيادى از اهل تسنن ايرادهايى به فرقه اماميه وارد مى شد و آنان بدين وسيله اذهان مردم را مشوب مى كردند. از اين نظر شيخ صدوق ـ رضوان الله عليه ـ كتاب (( كمال الدين )) را تاءليف كرد. او در اول اين كتاب اشكالات مخالفين را نقل مى كند و به آنها پاسخ مى دهد و به خوبى از عقيده اماميه دفاع كرده ، به طور تفصيل درباره قائم آل محمد ( عج ) بحث مى كند. (35)
با اينكه اين كتاب حدود 90 سال پس از غيبت كبراى حضرت ولى عصر ( عج ) نگاشته شده ، از مباحث آن معلوم مى شود در آن زمان كه هنوز مدت چندانى از اين مساءله نگذشته بود، عده اى از اهل كفر و نفاق نسبت به ماجراى غيبت ترديد كرده ، بر شيعيان خرده مى گرفتند. همچنانكه ، خود شيخ صدوق نيز بارها به اين نكته اشاره كرده است .


معانى الاخبار
يكى ديگر از آثار ارزشمند صدوق كتاب معانى الاخبار حاوى رواياتى است كه موارد ابهام و مشكل احاديث و آيات قرآن را توضيح داده است .


عيون اخبار الرضا (عليه السلام)
اين كتاب را براى صاحب بن عباد، وزير دانشمند و دين پرو آل بويه نگذاشته و به وى اهدا كرده است و در آن ، رواياتى كه از امام هشتم عليه السلام نقل شده گرد آمده است .


خصال
اين كتاب كه در بر دارنده نكات اخلاقى ـ علمى ، تاريخى و فقهى و پندهاى درس آموز مى باشد بر اساس سلسله اعداد ترتيب يافته كه اين تدوين و تنظيم نيز بر زيبايى و شيوايى و ارزش كار وى در اين اثر افزوده است . او در هر باب رواياتى كه مطابق همان عدد نكته يا مطلبى را در بر دارد آورده است .


امالى ( مجالس )
مجموعه درسها و سخنرانيهاى شيخ صدوق در اين اثر گرد آمده است . مطالب آن را شاگردان او تحرير كرده اند.


علل الشرايع
اين كتاب ، همچنانكه از نامش پيداست حاوى علتها و فلسفه احكام مى باشد، مولف تمام احاديثى كه به علل و فلسفه احكام اشاره شده ، در يك مجموعه به همين نام نگاشته است ، و شايد اولين كتاب در موضوع خود مى باشد.
برخى ديگر از آثار وى بدين قرارند:
ـ ثواب الاعمال
ـ عقاب الاعمال
ـ المقنع
ـ الاوائل
ـ الاواخر
ـ المناهى
ـ التوحيد
ـ دعائم الاسلام
ـ اثبات الوصيه
ـ المصابيح
ـ التاريخ
ـ المواعظ
ـ التقيه
ـ الناسخ و المنسوخ
ـ ابطال العلو و التقصير
ـ السر المكتوم الى الوقت المعلوم
ـ مصباح المصلى
ـ مصادقه الاخوان
ـ الهديه فى الاصول و الفقه
ـ المواعظ و الحكم
ـ تعداد زيادى كتاب در فضيلت برخى اعمال و بعضى از ماهها
ـ تعداد يزادى رساله در موضوعات مختلف فقهى و غير آن
ـ چندين كتاب در فضايل پيامبر و امامان و برخى از اصحاب
ـ كتابهاى متعدد در بيان زهد پيامبر و امامان عليهم السلام
ـ و چندين كتاب در پاسخ به سوالهاى مردمى .


گوهر گمشده يا مدينه العلم
مهمترين كتاب شيخ صدوق كه خود نيز از آن ياد كرده و تا زمان پدر شيخ بهايى مورد استفاده عالمان دينى بوده كتاب (( مدينه العلم )) است كه مفقود گشته و با كمال تاءسف به دست ما نرسيده است .
بنا بن نوشته ابن شهر آشوب در كتاب معالم العلماء كتاب مدينه العلم ده مجلد و من لا يحضره الفقيه چهار مجلد است و از اين نوشتن معلوم مى شود كه مدينه العلم بيش از دو برابر من لا يحضره الفقيه بوده است . (36)
شيخ طوسى ، شيخ منتخب الدين ديگران از اين كتاب به عنوان يكى از مهمترين تاءليفات صدوق ياد كرده اند و بسيارى از بزرگان دين از كتاب مدينه العلم روايت نقل كرده اند. (37)
صاحب روضات الجنات مى نويسد:
(( بعد از زمان علامه و شهيدين ، ديگر هيچ اثرى از كتاب مدينه العلم ديده و شنيده نشده است ولى بنا به نوشته برخى ديگر ،معتقدند اين كتاب تا عصر پدر شيخ بهايى نيز موجود بوده و ايشان نسخه اى از آن را داشته است . )) (38)
شيخ حسين بن عبدالصمد حارثى ( پدر شيخ بهاءالدين عاملى ) در كتاب درايه اش نوشته است : (( پايه ها و اصول معتبر حديث ما پنج كتاب است :كافى ، مدينه العلم ، من لا يحضره الفقيه ، تهذيب و استبصار. ))
علامه مجلسى و پس از وى سيد محمد باقر جيلانى ( سيد شفتى ) تلاشها و اموال زيادى صرف يافتن اين كتاب كردند ولى اثرى از آن به دست نياوردند.


شاگردان صدوق
شيخ صدوق به خوبى دريافته بود كه بهترين شيوه براى حفظ و حراست از سخنان پيشوايان دين كه در هر زمان ممكن است مورد تعرض و دستبرد خائنان قرار گيرد ـ علاوه بر حفظ و تدوين و نگارش آنها ـ انتقال به سينه دلسوخته گان مكتب اهل بيت عليه السلام مى باشد. از همين رو هر گاه حديثى از كسى مى شنيد كه به خاطر مى سپرد، با قلم مى نوشت و با زبان به ديگران مى آموخت و اين امر سبب شد تا كمتر عالمى در آن عصر باشد كه شيخ صدوق از او بهره نگرفته و كمتر طالب دانش كه او را عطايى از علوم وحى و عصمت نبخشيده باشد. در تمام شهرهايى كه او سفر كرده است جمع زيادى از دانشمندان از خرمن دانش او خوشه ها بر گرفته و بهرهاى فراوان برده اند كه عدد شاگردان وى را متجاوز از صدها تن نوشته اند. از ميان شاگردان وى كه سر آمد همه آنهاست مى توان دانشمندان بلند آوازه شيعه ، محمد بن محمد بن نعمان ، معروف به (( شيخ مفيد )) را نام برد كه بحق مرازنده اين لقب بود و خدمت بسيارى به دين و ديانت كرد و آثار به جاى مانده از وى حكايت از وسعت معلومات او دارد.
بجز شيخ مفيد، از جمله شاگردان صدوق ، مى توان اين بزرگان را نيز نام برد:
برادر وى ، حسين بن على بن بابويه قمى
هارون بن موسى تعلكبرى
حسين بن عبيدالله غضائرى
حسين بن احمد بن عباسى نجاشى
علم الهدى ، سيد مرتضى
سيد ابوالبركات على بن حسين جوزى حسينى حلى


غروب خورشيد
شيخ صدوق رحمه الله سر انجام پس از عمرى تلاش و تحقيق در سنگر علم و فرهنگ اسلامى ، در سال 381. ق در سال 75 سالگى دعوت پروردگار خويش را لبيك گفت و در جوار رحمت بى منتهاى او جاى گرفت .
وفات او در شهر (( رى )) اتفاق افتاد و با اين حادثه عظيم و تاءسف بار، غبار غم سراسر عالم تشيع را فرا گرفت و عاشقانه مكتب اهل بيت عليه السلام در ميان اندوه و اشك ، پيكر مطهر وى را تشييع كردند و در نزديكى مرقد حضرت عبدالعظيم حسنى (( در شهر رى )) به خاك سپردند. آن محل اكنون نيز با نام (( ابن بابويه )) زيارتگاه مسلمانان است . گر چه در طول تاريخ همواره آرامگاهش مورد احترام شيعيان بوده ولى با حادثه اى كه در حدود يكصد و هشتاد و پنج سال پيش اتفاق افتاد، عظمت و اعتبار صدوق در نزد زائران حرمش بيشتر معلوم شد و ارادت آنان نسبت به وى دو چندان گشت ، كه شرح آن واقعه مطابق نقل روضات الجنات و ديگر كتب تاريخى بدين گونه است .
(( در سال 1338 هجرى قمرى ، باران زيادى باريد كه بر اثر آن اطراف مزار شريف شيخ صدوق فروكش كرد و شكافى در كنار آن پديد آمد. مومنان در پى اصلاح بر آمدند. هنگام خاكبردارى به سردابى كه جسد شيخ در آن مدفون بود، رسيدند. وقيت كه به سرداب وارد شدند، جسد را سالم يافتند. آثار رنگ حنا هنوز بر ناخنهاى وى باقى بود، اين خبر در سطح تهران پيچيد تا آنكه سلطان وقت (( فتحعلى شاه قاجار )) نيز از آن مطلع گشت . دستور داد تا سرداب را نپوشانند كه خواهان ديدن جسد است . شاه همراهان در محل حاضر شدند و جمعى از علما و سران قوم به سرداب وارد شدند و همگى جسد را سالم مشاهده كردند. سپس دستور دادند تا سرداب را بپوشانند و بناى ساخته شده بر قبر را تجديد كردند. (39)
صاحب كتاب (( روضات الجنات )) اين حكايت را از برخى كسانى كه جسد را ديده و شاهد اين ماجرا بوده اند، شنيده و نقل كرده است .
خدايش رحمت كند و در بهترين جايگاه بهشت جاى دهد.
و الحمد لله اولا و آخرا1-محمد بن على بن حسين بن موسى بن بابويه كه به اختصار (( محمد بن على بن بابويه )) گفته مى شود.
2-ابوجعفر محمد بن على الاسود.
3-سومين نماينده ولى عصر ( عج ) كه پيامهاى حضرت را به مردم مى رساند. و نيازهاى امت را نيز به مهدى موعود منتقل مى كرد.
4-تنقيح المقال ، ج 3، ص 154.
5-ديلم نام طايفه اى بوده كه در شمال ايران مى زيسته اند و مدتى بر قسمتهاى عمده ايران حكمرانى داشتند و به آنها ديلميان مى گويند.
6-الغيبه ، ص 188.
7-معانى الاخبار، ص 37.
8-آل بويه را از آن سبب كه مدت مديدى در ديلمان گيلان اقامت داشته (( ديالمه )) نيز مى ناميدند.
9-دائره المعارف بزرگ اسلامى ، ج 1، ص 629.
10-ركن الدوله ،لقب حسن فرزند ابو شجاع ديلمى است .
11-مجالس المومنين ، قاضى نور الله شوشترى ، ج 2، ص 325.
12-از نوادگان حضرت موسى بن جعفر عليه السلام .
13-مقدمه بحار الانوار، چاپ بيروت ، ص 69.
14-حاشيه شرح لمعه ( 10 جلدى ) ج 9، ص 267.
15-معجم المولفين ، عمر رضا كحاله ، ج 11، ص 3.
16-من لا يحضره الفقيه ، ج 1، ص 3.
17-رك : صدوق در نگاه ديگران .
18-الفهرست ، ص 304.
19-الفهرست ، شيخ طوسى ، منشور الشريف الرضى ، قم ، ص 157.
20-مفاخر اسلام ، ج 3، ص 177، مقدمه معانى الاخبار، ص 9 به نقل از سفينه البحار، ج 2، ص 22.
21-شرح لمعه ، كلانتر، ج 9، ص 265، ده جلدى چاپ بيروت .
22-همان .
23-همان .
24-تنقيح المقال ، ج 3، ص 154، چاپ نجف .
25-تاءسيس الشيعه لعلوم الاسلام ، ص 262، منشورات اعلمى .
26-الاعلام ، خيرالدين زر كلى ، ج 6، ص 274، چاپ بيروت .
27-الفوائد الطوسيه ، ص 7.
28-رواياتى كه نام راوى در آنها ذكر نشده يا با حذف تنى چند از آنان ، سخنى به معصوم عليه السلام نسبت داده شده است .
29-مقدمه معانى الاخبار ص 14. روضات الجنات ، ج 6، ص 133.
30-تنقيح المقال ، ج 3، ص 154.
31-شرح لمعه ، كلانتر، ج 9، ص 265.
32-الفهرست ، ص 204.
33-رجال النجاشى ، ص 389 ـ 392.
34-تنقيح المقال ، ج 3، ص 155.
35-هزاره شيخ طوسى ، ص 522.
36-معالم العلماء، ص 112.
37-الذريعه الى تصانيف الشيعه ، ج 20، ص 252.
38-روضات الجنات ، ج 6، ص 136.
39-روضات الجنات ، ج 6، ص 140.


محمد حسين فلاح زاده

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 17 اسفند 1389  12:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها