0

با خلاقیت وجودتان تماس حاصل کنید

 
monirehabdi
monirehabdi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 931
محل سکونت : مرکزي

با خلاقیت وجودتان تماس حاصل کنید

همه ما با خلاقیتی ژرف که در اعماق وجود ما است به‌دنیا می‌آئیم. تنی چند از بختیاران قادرند از همان کودکی به این هسته کانونی وصل شوند. مابقی ما سال‌های سال ـ غالباً به‌طور ناهشیار ـ در آرزوی تماس با آن به‌سر می‌بریم. بسیاری از ما با نفی و انکار وجودش زندگی‌مان را به انتها می‌رسانیم. یعنی با این باور زندگی می‌کنیم که خلاق نیستیم.
معمولاً حتی برای توجیه عدم خلاقیتمان توضیحاتی داریم. شاید خلاقیتمان به‌هنگام یکی از مصائب کودکی بند آمد. یا توسط انتقادی واقعی یا خیالی از جانب یکی از مربیان. شاید هم از فقدان تشویقی که دردمندانه به آن نیاز داشتیم.
مانند بسیاری از افراد، خودم هم با این باور بزرگ شدم که خلاق نیستم. دریافتم که این افکار در یکی از سطوح، مرا از تلاش برای خلاق‌بودن باز می‌دارد. این را نیز دریافتم که به زبان آوردن این‌که خلاق نیستم، نمی‌گذارد خلاق باشم.
از سوی دیگر می‌خواستم امکانات هنری را کشف کنم. در طول سال‌ها در کلاس‌های هنری و طراحی بسیار نام‌نویسی کرده بودم و امیداور بوده‌ام که طراحی و نقاشی بیاموزم. و بارها پس از چند جلسه، این کلاس‌ها را ترک کرده‌‌ام. زیرا احساس شرمساری می‌کردم که فقط خودم تنها نفری بودم که هیچ‌گاه نمی‌توانست طراحی کند، یا دست‌کم همیشه این‌گونه به‌نظرم می‌رسید. شاید خودتان هم همین‌کار را کرده باشید.
جولیا کامرون در کتاب اعجاب انگیزش راه هنرمند می‌گوید این‌کار مثل این است که کلاس فرانسه را به این دلیل که نتوانسته‌ایم فوری فرانسه صحبت کنیم کنار بگذاریم. اما این چیزی است که برای همه پیش می‌آید. بسیاری از ما بر این باوریم که اگر با استعداد ویژه‌ئی به این جهان گام ننهاده‌ایم، هیچ‌گاه قادر به پرورش آن استعداد نخواهیم بود.
یکی از منافع عمده روشنائی جان برایم توانائی تماس با وجه هنرمند وجودم بوده است. چند ماه پس از آغاز و تمرین مراقبه (meditation)، و تقریباً بی‌درنگ پس از تکمیل چند جلسه عفو و بخشایش جدی، توانستم دیگربار به نقاشی بپردازم.
چون از طریق تمرین مراقبه، بودن محض را آموخته بودم، احساس می‌کردم اشکالی ندارد که نقاشی ناشی باشم. همین روحیه کمکم کرد تا بدان‌جا که نقاشی ماهر شدم.
برای بسیاری از ما، توانائی تماس با خلاقیتمان زمانی پیش‌ می‌آید که آنقدر به خود فرصت داده باشیم که بتوانیم آرام بگیریم و متمرکز شویم. آموختنبودن محضو آموختن خلاقیت، در واقع دو روی یک سکه است. اکنون که زندگیتان را ساده ساخته‌اید و فرصت دارید، جستجوی رشد درونتان می‌تواند راه‌گشای هر دوی این‌ها باشد.
 

سه شنبه 17 اسفند 1389  10:13 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها