0

سلام بافندگان به دارهاي قالي

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

سلام بافندگان به دارهاي قالي

آرزوي بيمه قاليبافان محقق شد
سلام بافندگان به دارهاي قالي
جام جم آنلاين: سرانجام پس از تعلل سه ساله دولت، مرحله پاياني بهره مندي قاليبافان و حرفه‌هاي مرتبط از بيمه کامل تامين اجتماعي عملياتي شد تا ضمن رفع موانع بيمه قاليبافان و تحقق آرزوي ديرينه اين قشر زمينه بازگشت بافندگان قالي به سر کار فراهم شود.

به گزارش مهر از تبريز، بالاخره زمستان امسال پيگيري نمايندگان مجلس و تشکل هاي صنفي قاليبافان آذربايجان شرقي نتيجه داد و هم اکنون مفاد قانون «بيمه هاي اجتماعي قاليبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنايع دستي شناسه دار» با همکاري تامين اجتماعي و سازمان فني و حرفه اي به عنوان نخستين استان کشور درحال اجراست.

محمدحسين فرهنگي نماينده تبريز در مجلس و طراح قانون بيمه قاليبافان، ضمن تشريح سير تصويب اين قانون به خبرنگار مهر گفت: قاليبافان و ساير فعالان حرفه هاي مرتبط با فرش دستباف آذربايجان شرقي در صورت فعاليت در يکي از 20 شغل مرتبط مانند نخ ريسي، نخ تابي، رنگ فروشي، رنگرزي، طراحي، چله کشي، گره زني، رفوگري، چله کشي، پرداخت زني، قاليشويي، تابلوبافي، فرش فروشي و صادرات که ذيل تبصره قانون مزبور مشخص گرديده، بيمه مي شوند.

وي گفت: متقاضيان با دارا بودن گواهينامه مهارت از سازمان آموزش فني و حرفه اي مي توانند نسبت به بيمه کردن خود اقدام نموده و از مزاياي کامل اين قانون نظير خدمات درماني،از کارافتادگي، بازنشستگي و مستمري بگيري برخوردار شوند.

اين عضو هيئت رئيسه مجلس مجلس گفت: در اجراي اين قانون 20 درصد حق بيمه قاليبافان را دولت مي پردازد و هفت درصد نيز سهم بيمه شده است.

فرهنگي، با بيان اينکه فقدان بيمه تامين اجتماعي يکي از آرزوهاي قلبي قاليبافان و صنوف مرتبط بود گفت: زماني مي توان به ابعاد اين موضوع پي برد که بدانيم در سطح کشور هشت ميليون نفر و در آذربايجان شرقي 500 هزار نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم از هنر صنعت فرش ارتزاق مي کنند.

نماينده تبريز در پاسخ به سوالي مبني بر چگونگي حصول اطمينان از تداوم اشتغال بيمه شدگان، به بازرسي هاي دوره اي توسط سازمان بازرگاني و تشکل هاي فرش اشاره و تاکيد کرد: پس از بيمه متقاضي و انجام بازرسي هاي نوبتي در صورت رها کردن شغل قاليبافي توسط بافنده، اسامي اين افراد جهت اقدام براي لغو قرارداد بيمه به اداره کل تامين اجتماعي گزارش داده خواهد شد.

عضو هيئت رئيسه مجلس اضافه کرد:لازم است از همه نمايندگان و به ويژه نمايندگان آذربايجان شرقي در مجلس و نيز دولت قدرداني ويژه اي شود زيرا اگر دولت زيربار هزينه اجراي اين قانون نمي رفت احتمال داشت بيمه قاليبافان به سرنوشت برخي قوانين ديگر که هرگز نتيجه اي نداشته اند، مبتلا شود.

کاهش شديد شغل هاي کاذب؛ دستاورد قانون بيمه قاليبافان

«با اجراي قانون بيمه قاليبافان، شور و شعف فراواني بين بافندگان قالي آذربايجان ايجاد شده و اغلب آنان که به مشاغل کاذب روي آورده بودند، به شغل اصلي خود بازگشته اند». اينها را اسماعيل چمني، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز مي گويد و معتقد است که اين قانون فصل جديدي براي رونق بازار هنرصنعت فرش گشوده شده است.

وي اظهار داشت: پيش از اين، بيمه قاليبافي ناقص بود و لذا قاليبافان به دليل اينکه آينده‌اي براي خود تصور نمي‌کردند به مشاغل کاذب روي آورده بودند اما اجرايي شدن قانون بيمه قاليبافان با مزاياي کامل، آنان را نسبت به آينده اميدوار کرده است.

وي ارتقاي ضريب اجتماعي و امنيتي جامعه را يکي ديگر از دستاوردهاي اجراي قانون بيمه قاليبافان ذکر و خاطرنشان کرد: با نامساعد شدن وضعيت بازار فرش طي سال هاي گذشته، قاليبافان که اغلب از قشر مشتضعف بودند به حاشيه شهرهاي بزرگ مهاجرت کرده بودند که با بهبود وضعيت موجود، مي توان به کاهش حاشيه نشيني و در نتيجه ارتقاي ضريب اجتماعي و امنيتي شهرها نيز اميدوار بود.

چمني با اشاره به نقش مهم هنرصنعت فرش در رونق صادرات کشورمان يادآور شد: هم اکنون فرش کشورمان با در اختيار داشتن 35 تا 40 درصد از سهم بازارهاي جهاني به عنوان سفير فرهنگي ايران به 105 کشور دنيا صادر مي شود که هيچ حرفه اي به غير از نفت چنين ميزان صادرات را ندارد.

وي با تاکيد براينکه فرش هاي توليد چين و پاکستان قابل رقابت با فرش هاي بافت ايران نيستند، اضافه کرد: با توجه به کيفيت، ظرافت و زيبايي فرش هاي ايران به ويژه فرش هاي توليد تبريز و آذربايجان 35 تا 40 درصد از بازار جهاني فرش متعلق به فرش دستباف ايراني است.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز افزود: در هشت ماه نخست امسال ايران 360 ميلون دلار صادرات داشته که اين آمار غير از صادرات چمداني است و پيش بيني مي شود اين رقم تا پايان سال به 500 ميليون دلار برسد.

برخورداري 500هزار قاليباف آذربايجان از مزاياي بيمه تا پايان سال بعد

چمني، با بيان اينکه تا کنون 30 هزار نفر از قاليبافان آذربايجان شرقي با مراجعه به اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز اقدام به انعقاد قرارداد بيمه تامين اجتماعي کرده اند، افزود: پيش بيني مي شود تا پايان سال بعد همه 500 هزار قاليباف و شاغل در صنوف مرتبط در آذربايجان شرقي از مزاياي بيمه برخوردار شوند.

در همين حال، رئيس مرکز ملي فرش ايران نيز با تاکيد بر اينکه بيمه قالي‌بافان، ضرورتي براي شاغلان اين هنر ملي است، پيش بيني کرد تا پايان امسال 160 هزار نفر از قاليبافان تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي قرار گيرند.

فيصل مرداسي گفت: در طرح بيمه ابتدا اولويت با مشمولان بيمه خدمات درماني است و به مرور کليه فعالان اين بخش بيمه مي شوند.‌در روزهاي گذشته نرم‌افزار اجرايي بيمه‌هاي تامين اجتماعي قاليبافان و حرفه‌هاي مرتبط با فرش دستباف در همه شعب سازمان تامين اجتماعي سراسر کشور نصب و مورد بهره‌برداري قرار گرفته است.

وي افزود:‌ صدور کارت مهارت قاليبافان روال طبيعي خود را طي مي‌کند و هم اکنون بسياري از قاليبافان موفق به دريافت کارت مهارت شده‌اند.‌ قالي‌بافاني که کارت مهارت خود را از سازمان فني حرفه‌اي دريافت کرده‌اند مي‌توانند با مراجعه به ادارات تامين اجتماعي تحت پوشش اين بيمه قرار گيرند.

حل مشکل قاليبافان ؛ زمينه ساز رفع مشکل بيکاري جامعه

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز از بيکاري به عنوان مهم ترين معضل فعلي کشورمان ياد و خاطرنشان کرد:اجراي قانون بيمه قاليبافان که سرآغاز حل و فصل همه مشکلات قاليبافان است مي تواند زمينه اي براي رفع مشکل بيکاري جامعه نيز باشد.

اسماعيل چمني تاکيد کرد:بيمه قاليبافان علاوه بر حل وفصل عمده ترين مشکل بافندگان فرش و شاغلان صنايع مرتبط، به بهبود وضعيت اشتغال زايي کشور نيز کمک خواهد کرد.

وي با بيان اينکه در قبال پنج ميليون تومان يک فرصت شغلي جديد ايجاد مي شود، گفت: مي توان اين رقم را براي اشتغال زايي در يک واحد توليدي بکار برد که البته کالاي توليدشده هرگز ياراي رقابت با هنرصنعت فرش را نخواهد داشت اما صرف اين رقم در زمينه فرش، نه تنها صادرات کشور را رونق خواهد بخشيد بلکه مسايلي از قبيل ترافيک و اياب و ذهاب و بسياري از مشکلات ديگر را از بين مي برد.

چمني، در بخش ديگري از اين گفتگو اشتغال هشت ميليون شهروند کشورمان به هنرصنعت فرش را يادآور شد و پيشنهاد تشکيل کميسيون و يا فراکسيون فرش در مجلس را ارائه کرد.

وي خاطرنشان کرد: با تشکيل اين کميسيون و يا فراکسيون، مشکلات بافندگان و شاغلان در صنوف مرتبط اين هنرصنعت به سرعت حل و فصل خواهد شد.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز همچنين با بيان اينکه دريافت تسهيلات از سوي قاليبافان اغلب با بي مهري و يا سختگيري نظام بانکي همراه مي شود، ايجاد موسسه مالي و يا بانک قالي را راهگشاي اين مشکلات خواند.

چمني، با ضروري خواندن تشکيل صندوق ضمانت و حمايت از قاليبافان، به مراجعه روزانه دو هزار نفر به اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز اشاره کرد و خواستار افزايش اختيارات قانوني تشکل هاي صنفي براي خدمت رساني بهتر به قاليبافان شد.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان قالي تبريز تاکيد کرد:در بخش دولتي نيز ارتقاي مرکز ملي فرش به سازمان ملي فرش ضرورتي اجتناب ناپذير به نظر مي رسد.

چمني همچنين پيشنهاد داد:بانک مرکزي در قالب آيين نامه اي الزام آور تمام بانک ها را مکلف کند تا بخشي از جوايز برندگان حساب هاي بانکي را به فرش که جزو صنايع ماندگار سنتي است، اختصاص دهند.

رفع مشکل بيمه قاليبافان علاوه بر اينکه شور و نشاط مضاعفي بين بافندگان قالي و شاغلان در صنوف مرتبط اين هنرصنعت در آذربايجان شرقي ايجاد کرده است آنان را نسبت به حل و فصل ديگر مشکلاتشان از جمله اختصاص يارانه به بخش هاي مختلف توليد و فرآوري، جلوگيري از واردات مواد اوليه نامناسب، سختگيري نظام بانکي در ارائه تسهيلات و موانع موجود بر سر راه تجارت و صادرات فرش اميدوار کرده است.

هموار کردن فرازونشيب هاي فراوان بر سرراه قاليبافان به ويژه بافندگان قالي آذربايجان که زمينه ساز رونق و احياي بيش از گذشته بازار فرش ايران به شمار مي آيد، همت فعالان اين هنرصنعت و نيز احساس مسئوليت متوليان فرش را مي طلبد؛ امري که تحقق آن نظير عملياتي کردن بيمه تامين اجتماعي، هرگز دور از دسترس نيست.

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 17 اسفند 1389  10:04 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها