0

دارا: 200 كانون شعر و ادب در دانشگاه‌هاي كشور فعاليت مي‌كنند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

دارا: 200 كانون شعر و ادب در دانشگاه‌هاي كشور فعاليت مي‌كنند

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رقابت شاعرانه دانشجويان و طلاب در دانشگاه قم؛
دارا: 200 كانون شعر و ادب در دانشگاه‌هاي كشور فعاليت مي‌كنند

خبرگزاري فارس: مديركل امور فرهنگي وزارت علوم گفت: 200 كانون شعر و ادب در دانشگاه‌هاي كشور فعاليت مي‌كنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، جليل دارا مديركل فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به سابقه طولاني و جايگاه مهم شعر در تاريخ ادبيات ايران و افتخارآفريني ايرانيان در جنبه‌هاي مختلف، اظهار داشت: در كنار افتخارآفريني‌ها و وقايع مختلف ايران اسلامي در دوره‌هاي مختلف بايد توجه داشت كه بسياري از اين وقايع متاثر از اشعاري بودند كه در جهت تقويت آنان سروده شده بود.

وي با بيان اينكه ايران اسلامي بستري براي گسترش حضور شعراي به نام است، افزود: در نظام بين‌المللي هم، زبان فارسي و شعر و ادب از جايگاه خوبي برخوردار است و حوزه تمدن ايراني حوزه قابل توجهي به شمار مي‌آيد.

مذيركل فرهنگي وزارت علوم با بيان اينكه وظيفه ماست كه در حفظ و حراست از اين گنجينه با ارزش اهتمام داشته باشيم، گفت: جشنواره شعر و ادب كه در سطح دانشجويان و طلاب و به صورت ملي برگزار مي‌شود بستر خوبي فراهم مي‌كند تا به اين گوهر گرانبها در فضاي دانشگاهي نيز توجه بيشتري صورت گيرد.

وي با بيان اينكه تا كنون به صورت ملي و در سطح دانشگاهي چنين جشنواره‌اي برگزار نشده بود، افزود: با توجه به اينكه نسل جوان شاعر ما نسل پويا، فعال، متعهد و با اخلاقي است وظيفه داريم در عرصه دانشگاهي در جهت ترويج فرهنگ شعر و ادب تلاش بيشتري داشته باشيم.

مديركل امور فرهنگي وزارت علوم همچنين ادامه داد: يكي از وظايف جامعه دانشگاهي حفظ فرهنگ اصيل ايراني اسلامي و معرفي آن به ديگر فضاهاي فكري بين‌المللي است.

دارا با اشاره به اهداف برگزاري جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب اظهار داشت: ترويج فرهنگ شعر و ادب با تاكيد بر تكنيك‌هاي بومي، كمك به تربيت و پرورش نسل جديد شاعران و برقراري پيوند بين حوزه و دانشگاه از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره به شمار مي‌آيد.

مديركل امور فرهنگي وزارت علوم با بيان اينكه شعراي جوان دانشجو در فضاي امروز، اساتيد برجسته ما در آينده خواهند بود، افزود: در حال حاضر نزديك 200 كانون شعر و ادب در دانشگاه‌هاي سراسر كشور در حال فعاليت هستند كه اين كانون‌ها در فضاي دانشگاهي، جشنواره، شب شعر، نشست و برنامه‌هاي اينچنيني برگزار مي‌كنند؛ اما جاي جشنواره‌اي جهت تجميع نوآوري‌هاي دانشجويان و طلاب در سطح ملي در كشور خالي بود.

وي با اشاره به آغاز فراخوان اين جشنواره از مهرماه سال جاري يادآور شد: پايان مهلت ارسال آثار 5 اسفند بود كه به علت استقبال دانشجويان و طلاب اين تاريخ به مدت 5 روز نيز تمديد شد و تعداد آثار دريافتي تا پايان روز آخر به شش هزار اثر رسيد.

دارا با بيان اينكه حدود 700 شاعر جوان در اين جشنواره شركت كرده‌اند، اظهاركرد: از 20 شاعر برگزيده تقدير و كمك سفر حج عمره به آنان اهداء خواهد شد.

وي در ادامه با اشاره به توزيع كتاب‌ شعرهاي برگزيده با عنوان "فصل مشترك " در جشنواره افزود: اين جشنواره در 4 قالب كلاسيك، نو، ترانه و تصنيف و نوحه با موضوع آزاد و عدم محدوديت در ارسال آثار برگزار مي‌شود.
انتهاي پيام/ع

 
 
سه شنبه 17 اسفند 1389  9:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها