0

نمايشگاه‌هاي بهاره در‌400 نقطه

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

نمايشگاه‌هاي بهاره در‌400 نقطه

نمايشگاه‌هاي بهاره در‌400 نقطه
جام جم آنلاين: نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم كالا براي ارائه مايحتاج عمومي مردم كه هر ساله در ايام پاياني سال برگزار مي‌شود امسال نيز در 5 نقطه تهران و 400 نقطه كشور در حال برگزاري است.

به گفته مسوولين وزارت بازرگاني كالاهاي عرضه‌شده در نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم در كميته‌اي با حضور نمايندگان بازرگاني استان‌ها، مجامع امور صنفي و اتحاديه‌هاي ذيربط از نظر كيفيت بررسي و قيمت‌گذاري شده است و غرفه‌داران موظف هستند ضمن رعايت قيمت‌هاي مصوب برچسب قيمت را روي كالاهاي مورد عرضه نصب كنند. نرخ كالاهاي عرضه شده در نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم كالاي بهاره 10 تا 20 درصد زيرقيمت بازار مصرف در نظر گرفته شده است.

تعداد بازديدكنندگان از اين نمايشگاه‌ها گاهي به حدي است كه براي پيدا كردن جاي پارك ماشين بايد مدتي را در خيابان‌هاي مجاور به گشت‌زني اختصاص دهيد و بعد از موفق شدن براي جاي پارك، آنچه تا رسيدن به در اصلي خودنمايي مي‌كند بساط دست‌فروش‌هاست كه با قيمت‌هاي پايين‌تر به بخشي از نياز بازديدكنندگان جواب مي‌دهند.

پوشاك، آجيل، مواد پروتئيني، مواد غذايي، كيف و كفش، ميوه و ساير اقلام مورد نياز مردم محصولاتي است كه در سطح نمايشگاه عرضه مي‌شود و هر سال قشر قابل‌توجهي از مردم كه بيشتر از اقشار كم‌درآمد و متوسط جامعه هستند را به خود جذب مي كند.

سالن پوشاك زنانه و مردانه، سالن كيف و كفش ،سالن منسوجات، سالن مواد غذايي و... از جمله سالن‌هايي هستند كه مردم با توجه به نياز خود در اين سالن‌ها تردد مي‌كنند. در بخش عرضه مواد غذايي هر كيلو گوشت تازه مرغ و گوشت منجمد مرغ 2 هزار و 900 تومان عرضه مي‌شود. اين در حالي است كه كف قيمت ‌گوشت مرغ در سطح شهر تهران 3 هزار و 200 تومان است.

اين اختلاف قيمت با سطح شهر در واقع يارانه‌اي است كه سازمان بازرگاني به توليدكنندگان مي‌دهد تا مرغ را ارزان‌تر عرضه كنند. همچنين هر كيلو گوشت منجمد 6 هزار و 800 تومان، هر كيلو گوشت گوسفندي شقه‌اي بدون دنبه 12 هزار و 500 تومان، گوشت گوسفندي سردست بدون دنبه هر كيلوگرم 10 هزار و 800 تومان، گوشت گوسفندي ران بدون دنبه هر كيلوگرم 14 هزار و 800 تومان و گوشت گوساله بدون دنبه هر كيلوگرم 9 هزار و 800 تومان عرضه مي‌شود.

نكته: دور بودن اين نمايشگاه‌ها از محل زندگي به‌طوري كه معمولا در حاشيه شهر واقع شده‌اند دستيابي را سخت‌تر مي‌كند و طي مسافت باعث اتلاف‌وقت مي‌شود

حلب 5 كيلويي روغن 9 هزار و 800 تومان، حلب 3 ليتري روغن مايع 6 هزار و 700 تومان و بسته يك كيلو و 800 گرمي روغن جامد 3 هزار و 700 تومان عرضه مي‌شود. همچنين قيمت آجيل مخلوط نيز بين 10 هزار و 500 تا 13 هزار و 500 تومان است كه قيمت نسبت به كيفيت‌ها متفاوت است. به گفته معاون بازرگاني داخلي سازمان بازرگاني استان تهران توزيع سيب، پرتقال و نارنگي و كيوي به دليل فاصله نمايشگاه بهاره با ايام نوروز و امكان خراب شدن سيب و پرتقال ميوه شب عيد از 25 اسفند عرضه مي‌شود و در زمان توزيع قيمت دقيق آن مشخص مي‌شود.

هجوم مردم به برخي غرفه‌ها از جمله پوشاك گاهي تا حدي است كه امكان انتخاب كالا بسيار دشوار است و نبود اتاق پرو مناسب گاهي باعث اتلاف وقت خريداران مي‌شود.

هر چند به منظور حمايت از توليدكنندگان داخلي مقرر شده تمامي كالاهاي عرضه شده توليد داخل باشد و غرفه‌داران موظف به فروش توليدات داخلي بوده و مجاز به عرضه كالاي خارجي نيستند، اما به گفته بازديدكنندگان عرضه جنس‌هاي چيني به اسم توليد داخل نيز در نمايشگاه مشهود است.

كيفيت و قيمت پوشاك ارائه شده در اين نمايشگاه به گفته برخي از خريداران مناسب است اما عده‌اي كه به روز بودن مدل لباس برايشان مهم است بر اين باورند كه نتوانستند كالاي موردنظر خود را خريداري كنند.

يكي از بازديدكنندگان مي‌گويد نمايشگاه‌هايي از اين دست به دليل فراهم كردن تمام نياز‌ها در يك مجموعه مي‌تواند كار خريداران را راحت كند اما دور بودن اين نمايشگاه‌ها از محل زندگي به طوري كه معمولا در حاشيه شهر واقع شده‌اند دستيابي را سخت‌تر مي‌كند و طي مسافت باعث اتلاف وقت مي‌شود.

يكي ديگر از بازديدكنندگان هم مي‌گويد به نظر مي‌رسد اين نمايشگاه‌ها بيشتر فرصتي است براي برخي از فروشندگان كه مي‌توانند جنس‌هاي مانده در انبارهاي خود را به پول نزديك كنند چون در بخش پوشاك بسياري از كالاهاي عرضه شده پاسخگوي برخي از سليقه‌ها نيست.

با وجود پاره‌اي از انتقادات، اما در مجموع ازدحام جمعيت و پلاستيك‌هاي حاوي جنس‌هاي خريداري شده در دست مردم نشان مي‌دهد كه استقبال خوبي از اين دست نمايشگاه‌ها مي‌شود و اميد مي‌رود برگزاري اين نمايشگاه‌ها هر سال با تاكيد بيشتر بر عرضه كالاهاي باكيفيت و توجه به سلايق مختلف و پيش‌بيني امكانات رفاهي بيشتر پربارتر برگزار شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 17 اسفند 1389  8:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها