0

انتقاد نمايندگان انگليسي از عملكرد وزارت خارجه اين كشور در قبال ليبي

 
ghasemkalak
ghasemkalak
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 19668
محل سکونت : خراسان رضوي

انتقاد نمايندگان انگليسي از عملكرد وزارت خارجه اين كشور در قبال ليبي

انتقاد نمايندگان انگليسي از عملكرد وزارت خارجه اين كشور در قبال ليبي
لندن - در پي رسوايي هاي ناشي از اعزام مخفيانه يك 'هيات ديپلماتيك' متشكل از كماندوهاي ارتش انگليس به شرق ليبي، وزارت خارجه انگليس امروز از سوي نمايندگان احزاب مختلف اين كشور در پارلمان بشدت مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، 'ويليام هيگ' وزير خارجه انگليس عصر دوشنبه با حضور در مجلس عوام اين كشور گزارشي را درباره اقدامات وزارت خارجه در قبال بحران ليبي ارائه كرد و از برنامه اعزام مخفيانه گروهي از كماندوهاي ارتش انگليس به همراه چند ديپلمات اين كشور به شرق ليبي دفاع كرد.
يك گروه از كماندوهاي ارتش انگليس هفته گذشته به همراه يك ديپلمات اين كشور شبانه و با بالگرد در شرق بنغازي فرود آمدند ولي بلافاصله توسط مخالفان دولت ليبي بازداشت شدند.
بازداشت اين گروه كه به گفته وزير خارجه انگليس براي برقراري ارتباط با مخالفان قذافي به ليبي اعزام شده بودند، باعث شرمساري دولت انگليس شد و موجي از انتقادات را عليه عملكرد وزارت خارجه برانگيخت.
كماندوهاي بازداشت شده انگليسي كه تعدادشان از سوي رسانه هاي مختلف بين شش تا هشت نفر اعلام شده پس از چند روز رايزني مقامات دولت اين كشور با رهبران مخالفان در ليبي، سرانجام شب گذشته آزاد و با يك كشتي نظامي بندر بنغازي را ترك كردند.
وزير خارجه انگليس در سخنان امروز خود در مجلس عوام گفت: اين ماموريت به دليل سوءتفاهم جدي به وجود آمده ناتمام ماند و گروه اعزامي از ليبي خارج شد.
هيگ افزود: ما به تماس هاي خود با مخالفان دولت معمر قذافي در ليبي ادامه خواهيم داد و هيات هاي ديگري در زمان مناسب به آن كشور اعزام مي كنيم.
داگلاس الكساندر وزيرخارجه سايه از حزب مخالف كارگر، در جلسه امروز پارلمان، دولت را به ناكامي و خرابكاري هاي مكرر در زمينه نحوه تعامل با بحران ليبي متهم كرد و گفت: اعزام نيروهاي ويژه به شرق ليبي آن هم در تاريكي شب و با بالگرد هيچ توجيهي ندارد و باعث به وجود آمدن سوالات جدي درباره نحوه عملكرد وزارت خارجه در قبال بحران ليبي شده است.
وي به حالت طنز از وزيرخارجه پرسيد: اگر همسايه جديدي به محله شما بيايد، شما براي آشنايي و برقراري ارتباط با اين همسايه زنگ درشان را مي زنيد و يا اينكه شبانه از ديوار حياط شان بالا مي رويد؟
اين سوال داگلاس الكساندر از ويليام هيگ باعث خنده اكثر نمايندگان حاضر در صحن مجلس عوام شد.
برخي از نمايندگان پارلمان نيز در سخنان خود، اين عمليات را يك رسوايي براي سياست خارجي دولت انگليس خواندند و خواستار عذرخواهي و حتي استعفاي وزير خارجه شدند.
منزيس كمپبل از نمايندگان ارشد حزب ليبرال دموكرات گفت: به نظر مي رسد اين عمليات بصورت ناشيانه اي طراحي و بصورت شرم آوري اجرا شده است.
ويليام هيگ در پاسخ به انتقادات متعدد تاكيد كرد كه اين عمليات با اطلاع نخست وزير و با اجازه وي انجام شده و وزارت خارجه مسئوليت آن را برعهده مي گيرد.
اوليور مايلز از سفيران اسبق انگليس در ليبي نيز پيشتر در مصاحبه اي گفته بود: اين عمليات محرمانه اقدامي بسيار عجيب بود... ولي با اين حال من خوشحالم كه حداقل به جاي پاياني بسيار غم انگيز، پاياني مسخره داشت.

سه شنبه 17 اسفند 1389  12:18 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها