0

/ خبرهاي هنري /

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

/ خبرهاي هنري /

نمايشنامه‌خواني «خشکسالي و دروغ» نوشته محمد يعقوبي که از 9 اسفند ماه در سالن «هنر و تجربه» فرهنگسراي «ارسباران» در حال اجر ا است، تا به امروز ميزبان بيش از 130 تماشاگر بوده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گروه تئاتر «سوشيانت» که تجربيات متفاوتي در زمينه اجراهاي نمايشنامه‌خواني و صحنه‌اي دارد، اين بار با استفاده از شيوه‌اي متفاوت با نام «اجراخواني» تلاش کرده است تا اين متن نمايشي را با نگاهي متفاوت اجرا کند.

به گفته عوامل اجرايي اين برنامه،«اجراخواني» روشي است که با ترکيب قواعد نمايشنامه‌خواني کلاسيک و استفاده از بازي‌هاي مينياتوري سعي در ارائه هر چه بهتر مفاهيم متن نمايشي به تماشاگران دارد.

 

نمايش‌نامه «خشکسالي و دروغ» که تا 19 اسفند ماه هر شب ساعت 17 در فرهنگسراي ارسباران اجرا مي‌شود توسط شهريار زنجبيلي‌فرد کارگرداني شده و همچنين اجراخوانان اين نمايش عبارتند از: بت شبع ايرواني زاد ، محمد شهباز تهراني ، ساناز زماني و امين موحدي‌پور

دستياري کارگرداني اين نمايش بر عهده علي سلطاني‌زاده و اجراي نور و موسيقي را نيز محمد اصغري بر عهده دارد. همچنين طراحي پوستر، بروشور و عکاسي نيز توسط نازنين سلطاني‌زاده انجام مي‌شود.

هماهنگي،برنامه ريزي و روابط عمومي اين نمايش به عهده محمدرضا ايمانيان است. براي رزرو بليط بايد با شماره تلفن 09367093763 و يا وبلاگ گروه تئاتر «سوشيانت» به نشاني soshiyant-group.blogfa.com مراجعه شود.

محمد يعقوبي سال گذشته اين نمايش را در تالار «چهارسو» مجموعه تئاترشهر اجرا كرد كه اين نمايش مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

**************

نگاتيو‌هاي فيلم سينمايي «مادر پائيزي» (سيروس رنجبر) به دليل مطلوب نبودن کيفت کپي‌هاي ديجيتال و عدم همکاري‌هاي مناسب، از لابراتوار صدا و سيما به استوديو بديع منتقل شد.

بنا به همين گزارش، تهيه کننده و کارگردان اين فيلم ضمن تاييد مطلب فوق و اشاره به اينکه براي به تصوير کشيدن زيبايي‌هاي ايران و همچنين ارايه يک نسخه قابل قبول براي پخش در مجامع بين‌المللي، همکاري با لابراتواري که داراي کيفيت بالايي باشد براي گروه توليد حائز اهميت بود تصريح کرد: به همين دليل با توجه به جديد بودن تجهيزات لابراتوار صدا و سيما و کيفيت بالاي ظهور و چاپ نگاتيو (به دليل استفاده از داروهاي وارداتي با کيفيت خوب) و بنا به سفارش برخي از همکاران سابق خود در تلويزيون، پس از مذاکره‌هاي مقدماتي و قول مساعدت‌هاي لازم از سوي مسئولان لابراتوار، همکاري خود را آغاز کرديم. ولي در ادامه به دليل ضعف فني پرسنل و عدم آشنايي کافي با دستگاه‌هاي مربوطه و نبودن استانداردهاي لازم در خروجي کار و کپي‌هاي ديجيتال مجبور شديم نگاتيوها را از لابراتوار صدا و سيما خارج و به استوديو خصوصي بديع منتقل کنيم تا بتوانيم بخشي از تاخيرهاي به عمل آمده را در روند توليد به نوعي جبران کنيم.

سيروس رنجبر که از نحوه عملکرد لابرائوار صدا و سيما ناخرسند به نظر مي‌رسيد با توضيح اينکه در بخش ظهور نگاتيو‌ها هيچ مشکلي نبوده و تنها مشکل مربوط به عدم هماهنگي ميان صدا و تصوير (نارسينگ بودن) بر روي نسخته ديجيتال است ادامه داد: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي به عمل آمده قرار بود تدوين فيلم به طور همزمان انجام شود ولي تا کنون بنا به دلايلي که ذکر شد اين مهم محقق نشده و تا هفته آينده كه استوديو بديع حلقه ديجيتال را به گروه تحويل مي‌دهد تقريبا يك ماه از مرحله تدوين عقب افتاديم.

رنجبر همچنين درباره پيگيري دلايل آن و نتايج حاصله ادامه داد: در پي درخواستهاي مکرر مبني بر ارائه توضيحات از سوي مسئولان مربوطه ، متاسفانه به جاي ارايه جواب قانع کننده درباره سهل‌انگاري صورت گرفته و تلاش براي رفع آن از کارمندان خود دفاع کرده و در خصوص حساسيت گروه فيلم برداري نيز طي واکنشي فرمودند که خيلي از کارگردان‌هاي خوب فيلم‌هايشان را به اين محل تحويل مي‌دهند و مثل شما حساسيت نشان نمي‌دهند.

وي با اشاره به اينکه تلويزيون بضاعت ارائه خدمات استاندارد را دارد ولي بدليل اينكه يک سيستم دولتي است براي انجام كار با كيفيت بالا هيچ کارشناسي صورت نمي‌گيرد و وقتي پروژه‌هاي بخش خصوصي وارد سيستم توليد مي‌شود كار متصديان زياد مي‌شود، اين درحالي است که هيچ درآمد زايي براي دست‌اندکاران لابراتوار ندارد افزود: به دليل اينكه هزينه لابراتوار صدا و سيما نسبت به ساير لابراتوارها ارزانتر است، اكثر پروژه‌هايي كه بودجه كمتري دارند به اين لابراتوار مراجعه مي‌كنند. غافل از اينکه خدمات و سرويس دهي نيز به همان اندازه تقليل مي‌يابد.

سيروس رنجبر تاکيد کرد: يکي از نکات مهمي که در بخش خصوصي به آن پرداخته مي‌شود اين است كه مهندس مربوطه همزمان با ظهور نگاتيو با مدير فيلم بردار در تماس بوده و چگونگي سير ظهور را مرحله به مرحله در ميان مي‌گذارد. در حالي که متاسفانه در تلويزيون بعد از يك هفته كه نتيجه كار را پي‌گير مي‌شديم جواب قانع كننده‌اي دريافت نمي‌كرديم.

کارگردان فيلم آواي جبرئيل ادامه داد: در حال حاضر با توجه به عملکرد چند ساله گروه فيلم و سريال تلويزيون در خصوص تهيه برخي از سريال‌هاي پر هزينه به شکل 35 ميلي‌متري اين سوال پيش مي‌آيد که وقتي سريالي قرار نيست در سينماها به نمايش درآيد چه ضرورتي دارد تا به صورت 35 ميلي متري فيلم‌برداري شده سپس در لابراتوار و تدوين به ديجيتال تبديل شود، در صورتي كه در همان مرحله ابتدايي نيز مي‌توان به شكل ويدئويي تصويربرداري كنند.

کارگردان مادر پائيزي در پايان گفت: كشورما به لحاظ استعداد، امكانات و اشتياق از پتانسيل خيلي خوبي برخوردار است ولي در عمل با ضعف هاي زيادي روبرو هستيم که همين امر منجر به كند شدن حركت رو به جلو مي‌شود. به همين دليل اميدواريم مسئولان محترم كشور تمهيداتي را لحاظ كنند كه از تمام قدرت و استعدادهاي نهفته در جامعه بتوان به نحو احسن استفاده كرده و كشورمان را به پويايي و پيشرفت در همه حوزه ها از جمله فرهنگ سوق دهيم.

***************

سايت رسمي فيلم سينمايي «پايان‌نامه» به آدرس اينترنتي PayannamehFilm.ir راه‌اندازي شد.

 

بنابراين گزارش مخاطبان در اين سايت ضمن پيگيري اخبار و حواشي مربوط به اين فيلم مي‌توانند مطالب و نظرات خود را براي نمايش ارائه نمايند.

***********

نمايشگاه عكس گروهي با مشاركت حوزه هنري استان تهران با عنوان "تفاهم رنگ و نور" در جهت حمايت از كودكان كار برگزار مي شود.

اين نمايشگاه شامل يكصد و ده اثر عكاسي است كه موضوع تمامي عكس ها مفهومي بوده و تقابل رنگ و نور را به تصويرمي كشد.

بنا براين گزارش ، "تفاهم رنگ و نور "حاصل تلاش گروهي از دانشجويان رشته گرافيك و عكاسي به سرپرستي استاد حميدرضا زينالي است كه عكس ها به روش نويني در عكاسي طراحي شده است .

گفتني است ، نمايشگاه "تفاهم رنگ و نور" در جهت حمايت از كودكان كار برگزار مي شود كه علاقه مندان مي توانند براي بازديد اين نمايشگاه 23و24 اسفند به مجموعه فرهنگي هنري آزادي واقع در ميدان آزادي زيربرج آزادي مراجعه كنند.

بنا بر اين گزارش، افتتاحيه نمايشگاه 22اسفند ساعت 18 الي 20 و در روز هاي 23و24 اسفند از ساعت 9 الي 18 پذيرايي بازديد عموم خواهد بود.

 

**************

حوزه هنري استان هاي تهران، البرز، مرکزي، قم، اراک، خوزستان، يزد و همدان با 45فيلم مستند و کوتاه داستاني در چهارمين جشنواره بين المللي فيلم شهر، حضور دارند.

حوزه هنري با 45 فيلم در اين رويداد هنري حضور دارد، که 17 فيلم متعلق به حوزه هنري استان تهران است.

فيلم هاي 15دقيقه در آب گرم بجوشانيد - شيما حيدري، شنبه دوست داشتني - الهام آقاسربي، شليک - مريم پيربند، دختر و درخت - بهاره روحاني، بهشت - امير محمد زاده وسلمان خورشيدي، آرمنده - رحمانه رباني غريبي، لباس ايراني - کاوه قهرماني، بن بست - شهرام ميراب اقدم، تجربه هاي غليظ تاريخي - بهروز انوار، حسگرها - مهدي جوزاني و اورميناي بنفش ساخته آرش رفيعي، عناوين فيلم هاي کوتاه ارايه شده حوزه هنري به دبيرخانه جشنواره فيلم شهر را تشکيل مي دهد.

بر اساس اعلام دبيرخانه جشنواره ، فيلم هاي مستند آن شب باراني - سلمان خورشيدي، امير محمد زاده، آوازهاي سرزمين دريا - و پازل - علي اکبر فرشباف، دو خط آخر - منيره نرگسي هنر زاده، سيگار و بستني - ليلا خليل زاده وسقوط - محمد رضا حنفي آثاري هستند که از سوي حوزه هنري تهران در جشنواره فيلم شهر حضور دارند.

همچنين فيلم هاي سيگنال موجود نيست- ايمان سلکي، و ديگر هيچ - علي رضا سماني، من هستم - زهرا قباني، اولين روز پاييزي و مهاجم - نصيبه تمسکي، بيدار- محمدعلي خبير، پرندگان بال هاي خود را ترميم مي کنند - زهره شعباني، درکنارهم - اقبال امين خاکي، نام تقاطع - سيد محمد حسيني و اهميت کريم بودن - محمد امين اسدي زاده از سوي حوزه هنري استان البرز به جشنواره ارايه شده است.

حوزه هنري استان مرکزي نيز با 8 فيلم کوتاه شامل: تعويق- سهراب جعفري، سرزمين مادري - علي اصغر يوسفي، فرفره آيت - محمد رضا مجيدي، کوچه هاي انتظار - حميد رضا مجيدي، بهانه بهشت - سينا دلشادي، ردپاي آب - مهزيار رخصتي، ثانيه تا مرگ100 - احمد فرهمنديان، فقط چند دقيقه- مجيد يزداني در اين رويداد هنري شرکت کرده است.

حوزه هنري استان قم همچنين با فيلم هاي ، بعضي ها عسليش و دوست دارند - اسماعيل ميرزايي، ليوان شيشه اي آب - رضا نوروزي گوهر، خط و خطا - روح الله داودي و قفس و بيداري ساخته جواد عبدي در جشنواره چهارم فيلم شهر حضور دارد.

براساس اين گزارش، فيلم هاي مستند فقط کمي نور - سيد حامد نوري از اراک، تهران 995 - عارش کوردستاني از خوزستان، همچون حافظ - مسعود استانداري از استان يزد، ساده چون شبنم - هاشم علياني مقدم از حوزه هنري همدان نيز از جمله آثاري هستند که به جشنواره فيلم شهر ارسال شده است.

چهارمين جشنواره بين المللي فيلم شهر با رويکرد "شهري انساني براي انسان شهري"، از 24 تا 29 ارديبهشت ماه سال آينده در تهران برگزار مي شود. علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به وب سايت رسمي جشنواره به آدرس www.urbanfilmfest.ir مراجعه کنند.

*******

بانک ملي ايران حمايت مالي خود از " يادمان استاد محمد نوري " را اعلام داشت .

استاد محمد نوري با مديريت مهران فرهادي و رهبري ارکستر دکتر محمد سرير روزهاي 18 الي 20 اسفند در تالار وحدت تهران بر گزار خواهد شد.

پس از اعلام حمايت هاي معنوي ارگان هاي مختلف از اين حرکت فرهنگي بانک ملي ايران هم در جهت اهداف عاليه و فرهنگي اش حمايت مالي خود در اين امر مهم را اعلام داشت داشت ، لازم به ذکر است موسسه ويدئويي تصوير دنياي هنر نيز يکي ديگر ازحاميان اين مراسم خواهد بود .

***********

نمايشگاه نماهاي برجسته آثار حسن نقيبيان از 14 الي20 اسفند ماه در فرهنگسراي ملل برگزار مي شود.

 

تعداد 20 اثر از نماهاو فضاهاي روستايي ايران در سبکها و تکنيکهاي مختلف از فضاهاي بومي و محلي با اجرايي زيبا و هنرمندانه، در قالب تابلوهاي برجسته، در نگارخانه شماره2 به نمايش گذاشته مي‌شود.

 

در اين نمايشگاه فضاهاي بومي و سنتي روستايي ايران به نحو زيبا و هنرمندانه اي به تصوير کشيده شده است.

 

علاقه مندان مي‌توانند همه روزه از ساعت 9 الي 19 به آدرس بزرگراه آيت ا... صدر بلوار قيطريه بوستان قيطريه فرهنگسراي ملل مراجعه و يا براي کسب اطلاعات بيشتر با تلفن 22671718 تماس حاصل کنند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 16 اسفند 1389  11:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها