0

لزوم پوشش تصويري مسابقات قرآني از سوي شبكه قرآن

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

لزوم پوشش تصويري مسابقات قرآني از سوي شبكه قرآن

به گزارش خبرنگار قرآني فارس اعزامي به سي‌وسومين دوره مسابقات كشوري قرآن در استان يزد پس از اتمام اين مسابقات در آيين اختتاميه اين رقابت‌ها بيانيه هيئت داوران توسط استاد امير آقايي عضو اين هيئت و حافظ كل قرآن كريم قرائت شد.
متن اين بيانيه به شرح ذيل است:
بي‌شك يكي از مهمترين راههاي گسترش فرهنگ حيات‌بخش قرآن كريم و تبليغ و ترويج وديعه جاودانه پيامبر عالي‌مقام اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص)‌ برگزاري شايسته و باشكوه مسابقات قرآني در رشته‌ها و زمينه‌هاي مختلف در سطوح گوناگون و براي همه گروهها و اقشار جامعه اسلامي است.
در همين راستا مهمترين رقابت قرآني كشور در بخش‌هاي قرائت، حفظ و تفسير قرآن كريم همه ساله به همت سازمان اوقاف و امور خيريه برگزاري مي‌شود كه امسال شاهد برگزاري سي‌وسومين دوره آن به ميزباني شايسته استاندار محترم قرآني استان يزد جناب آقاي مهندس فلاح‌زاده و مديران دستگاههاي اجرايي و فرهنگي به ويژه مديريت محترم سازمان اوقاف و امور خيريه در دارالعباده ايران بوديم. بدون ترديد ميزباني استان يزد برگ زريني بر تاريخ برگزاري مسابقات به شمار مي‌رود كه اميد است مأجور عندالله باشند.
هيئت داوران اين دوره از مسابقات ضمن احترام به پيشگاه مقدس شهداي گرانقدر خيزش‌هاي اسلامي اخير منطقه خاورميانه و جنبش‌هاي آزاديبخش كشورهاي مسلمان كه بي‌ترديد الهام گرفته از آموزه‌هاي قرآني است و همچنين با درود و سلام بر شهيد معراج حضرت آيت‌الله صدوقي و 4 هزار شهيد اين خطه شهيدپرور نكاتي را تقديم مي‌دارد.
الف - ويژگي‌ها و تفاوت‌هاي اين دوره از مسابقات كه قاعدتاً ناشي از تلاش‌ها و رايزني‌هاي مديريت فعلي امور مسابقات اوقاف با اساتيد و خبرگان فن بوده است.
1- برگزاري بخش ويژه مسابقات حفظ به صورت دو مرحله‌اي مانند مسابقات بين‌المللي.
2- زمانبندي مطلوب و كارشناسي شده و برگزاري بخش قرائت و ترتيل در وقت عصر و شب كه سالها مورد درخواست متسابقين محترم بود.
3- حذف مرحله منطقه‌اي و گروه‌بندي استان‌ها و ايجاد بستر مناسب براي حضور قاريان استان‌هاي كشور به ويژه استان‌هايي كه شايد چند سالي بود فرصت حضور مستقيم در مرحله سراسري را پيدا نمي‌كردند.
4- افزايش برنامه‌هاي جنبي مسابقات از جمله:
- برگزاري محافل انس با قرآن در شهرهاي مختلف استان يزد با حضور قاريان ممتاز و گروههاي برگزيده مديحه‌سرايي براي اقشار مختلف.
- برگزاري كلاس‌ها و كارگاههاي آموزشي براي قاريان، مربيان و حافظان استان يزد.
- برگزاري نمايشگاههاي عرضه محصولات قرآني و فرهنگي.
- برگزاري همزمان مسابقات برادران و خواهران در بخش بزرگسالان و تلاش براي همسان‌سازي و همسطح‌سازي مسابقات خواهران و برادران.
5- برگزاري دوره‌هاي آموزشي ويژه نفرات برتر استان‌ها جهت حضور در مسابقات كشوري كه موجب ارتقاي سطح كيفي و فني قاريان و حافظان در اين دوره نسبت به سال‌هاي گذشته شده بود و شاهد رقابتي تنگاتنگ، پرشور و جذاب بوديم.
ب- نهادها و انتظارات:
1- تعيين تقويم دقيق ساليانه براي برگزاري مسابقات براي آمادگي و هماهنگي هرچه بهتر و شايسته‌تر ميزبانان، مجريان و متسابقين.
2- بازنگري صفحات رشته‌هاي ترتيل و قرائت و انجام پژوهش‌هاي علمي در اين رابطه.
3- تنوع بيشتر برنامه‌هاي جانبي مسابقات براي فضاسازي و گسترش فرهنگ انس با قرآن در استان ميزبان.
4- ايجاد انگيزه لازم براي حضور بيشتر مخاطبان و علاقه‌مندان با افزايش تعداد و كيفيت جوايز.
5- پوشش لازم تصويري اين رويداد مهم قرآني توسط شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني به ويژه سيماي قرآن از افتتاحيه تا حين اجراي مسابقات و نيز اختتاميه.
ضمن تشكر از اداره كل آموزش مسابقات قرآن سازمان اوقاف جهت طرح‌ريزي تغييرات كيفي انجام شده در مسابقات ضرورت دارد زمينه‌سازي بيشتري براي ايجاد تغييرات مطلوب و اساسي در شيوه برگزاري مسابقات قرائت با نگاه دقيق و عميق به نظرات اساسي و خبرگان اين فن و با توجه به ضرورت‌هاي فرهنگي در عصر حاضر به طور مستمر پيگيري شود.
در پايان ضمن سپاس فراوان از حضور مطلوب و با كيفيت متسابقين گرامي در رشته‌هاي مختلف بايد اذعان كرد كه بحمدالله هر ساله شاهد ارتقاي سطح جوانان برومند ميهن اسلامي هستيم لذا پر واضح است كه امر قضاوت و داوري از دشواري و حساسيت ويژه‌اي برخوردار باشد ولي مطمئناً ملاك قضاوت متسابقين عزيز و نور چشمان همه ما اجراي فعلي آنها در عرصه مسابقات بوده است نه سابقه و شخصيت آنها كه قطعاً همه عزيزان قاري، مرتل و حافظ به واسطه همنشيني و انس با قرآن كريم محبوب، دوست‌داشتني و متخلق به اخلاق قرآني بوده و هيئت محترم داوران به خدمتگزاري آنان افتخار مي‌كند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 16 اسفند 1389  11:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها