0

اروپا خواهان آزادي روزنامه‌نگاران ترک

 
ghasemkalak
ghasemkalak
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 19668
محل سکونت : خراسان رضوي

اروپا خواهان آزادي روزنامه‌نگاران ترک

اروپا خواهان آزادي روزنامه‌نگاران ترک


اتحاديه اروپا ضمن ابراز تاسف نسبت به بازداشت شماري از روزنامه‌نگاران ترک، آزادي اين روزنامه‌نگاران را از دولت ترکيه خواستار شده است.
به نقل از پرس تي وي، بازداشت 10 روزنامه‌نگار ترک روز پنجشنبه به عنوان بخشي از عمليات بازرسي و تحقيق درباره يک شبکه مظنون به توطئه براي سرنگوني دولت اسلام‌گراي ترکيه، صورت گرفته است.
در همين حال، استفان فوله کميسر کميسيون امور توسعه و حسن‌هم‌جواري اتحاديه اروپا، با انتشار بيانيه‎اي،‌ آزادي 10 روزنامه‌نگاري که پنج‌شنبه (12 اسفند) از سوي دولت ترکيه بازداشت شده‌اند را خواستار شده است.
در ادامه بيانيه فوله آمده است، کميسيون اتحاديه اروپا با نگراني اقدام پليس کشور ترکيه مبني بر بازداشت 10 روزنامه‌نگار اين کشور را پي‌گيري مي‌کند.
فوله همچنين با تاکيد بر لزوم آزادي بيان و مطبوعات، اين امر را از ارکان اصلي يک حکومت مردم‌سالار نوين خوانده است که بايد در تمامي جوامع رعايت شوند.
گفتني است، 3 روزنامه‌نگار ترک ديگر نيز در هفته گذشته از سوي پليس اين کشور بازداشت شده‌اند.
همچنين، صدها نفر از اقشار مختلف ترکيه نظير افسران ارتش، دانشگاهيان، چهره‌ها و شخصيت‌هاي سياسي از سوي پليس اين کشور با هدف يافتن اطلاعاتي درباره اين توطئه تحت بازرسي قرار گرفته‌اند.
گزارش خبرنگار پرس تي‌وي از استانبول حاکي از آن است که بيش از هزار نفر از مردم اين شهر با برگزاري تظاهرات در خيابان‌هاي مرکزي شهر استانبول، ضمن سر دادن شعار "روزنامه‌نگاران را آزاد کنيد"، آزادي بيان و مطبوعات و همچنين آزادي روزنامه‌نگارن بازداشت شده را از دولت اين کشور خواستار شدند.
احمد شيک و نديم شنر دو تن از روزنامه‌نگاران بازداشت شده در جريان اين پرونده از سرشناس‌ترين روزنامه‌نگاران ترکيه به شمار مي‌آيند و در حقيقت، تحقيقات احمد شيک براي نخستين‌بار طرح توطئه ضد دولتي را آشکار ساخت.


 

دوشنبه 16 اسفند 1389  11:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها