0

ثمره اعتراض‌هاي مردمي درعربستان

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

ثمره اعتراض‌هاي مردمي درعربستان

ثمره اعتراض‌هاي مردمي درعربستان چاپ ارسال به رفقا
۱۶ اسفند ۱۳۸۹
مسئولان عربستان روحاني شيعه اين كشور را در پي تظاهرات‌هاي گسترده در راستاي آزاد سازي وي آزاد كردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت الجزيره يك منبع شيعي كه خواست نامش فاش نشود گفت: مسئولان عربستان در منطقه الشرقيه بعد از ظهر يكشنبه توفيق العامر، يكي از روحانيون شيعه را آزاد كردند.

وي گفت:‌ اين آزاد سازي بعد از تظاهرات‌هاي مختلفي بود كه در روزهاي گذشته در منطقه الشرقيه برگزار شد و مردم خواستار آزاد سازي وي شدند.

اين مسئول شيعي اظهار داشت: تظاهر كنندگان عربستاني خواستار آزاد سازي العامر و 9 تن ديگر از شيعياني كه از سال 1996 به خاطر انفجاري كه موجب كشته شدن 19 سرباز آمريكايي شد در حبس به سر مي‌برند شدند.

سازمان‌هاي حقوقي از جمله ديدبان حقوق بشر در نيويورك اخيرا از مسئولان عربستاني به علت دستگيري العامر انتقاد كرده بودند.

در اين راستا فعالان در عربستان اعلام كردند كه نيروهاي امنيتي تعدادي از شيعيان را كه اخيرا نسبت به تبعيض عليه شيعيان تظاهرات كرده بودند دستگير كردند.

ابراهيم المقيطيب، رئيس جمعيت حقوق بشر اظهار داشت: مسئولان امنيتي عربستان 22 تن را در روز پنجشنبه و چهار تن ديگر را در روز جمعه دستگير كردند به اين ترتيب 26 تن كه در اعتراض‌ها شركت داشتند دستگير شدند.

اعتراض‌هاي شيعيان در عربستان در شهرك القطيف از شهرك‌هاي اصلي الشرقيه و شهرك العواميه در همجواري آن آغاز و تا شهرك الهفوف در روز جمعه ادامه يافت.

تظاهرات كنندگان خواستار آزادي زندانياني شده بودند كه بدون محاكمه در حبس بودند.

از سوي ديگر هيات علماي برجسته عربستان كه متشكل از 18 عضو است طي بيانيه‌اي برگزاري تظاهرات يا انتقاد و اعتراض و رفتن به خيابان‌ها و شعار دادن عليه مسئولان عربستان را حرام كردند.

اين هيات اعلام كرد: تظاهرات‌ها موجب ايجاد آشوب و تفرقه مي‌شود.

در اين بيانيه آمده است: هيات علماي برجسته عربستان تظاهرات در اين كشور را حرام اعلام كرده و معتقد است شيوه شرعي كه در جهت تحقق منافع مردم است با تظاهرات ارتباطي ندارد.

اين بيانيه بعد از ممنوع اعلام كردن تظاهرات از سوي وزارت كشور عربستان منتشر شد.

از سوي ديگر شهروندان عربستاني در پيامي به عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان از طريق فيس بوك از وي خواستند كه به تغييراتي در نظام سلطنتي بپردازد تا نظام سلطنتي نظامي قانوني شود و ميان سه قوه جدايي ايجاد كند. همچنين دست به اصلاحات اقتصادي و اجتماعي در زمينه مبارزه با فساد، بيكاري و فقر بزند و چشم اندازهاي جديد را به روي جوانان باز كند.

امضاء كنندگان اين پيام كه تعدادشان هفتاد تن بود اظهار داشتند: ما نمي‌خواهيم كه بيكاري، فساد مالي و اداري در كشور ادامه يابد. همچنين نمي پذيريم كه جوانان در توسعه كشور كنار گذاشته شوند و نسبت به اوضاع بي تفاوت باشند.

از سوي ديگر بيش از 17 هزار عربستاني از طريق فيس بوك با درخواست ادامه تظاهرات در ماه جاري ميلادي كه نخستين آن در روز جمعه آتي خواهد بود موافقت كردند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 16 اسفند 1389  11:47 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها