0

قيمت انواع هواپيماهای شخصی در ايران

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

قيمت انواع هواپيماهای شخصی در ايران

قيمت انواع هواپيماهای شخصی در ايران چاپ ارسال به رفقا
۱۶ اسفند ۱۳۸۹
نايب رئيس اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران از تاسيس چند شركت به منظور توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور خبر داد.

يعقوب انتصاري در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ي برنامه‌ي توسعه‌ي استفاده از هواپيماهاي شخصي در ايران توضيح داد: تاكنون چندين شركت با سهم 59 درصد دولتي و 41 درصد خصوصي تاسيس شده تا به صورت تخصصي روي برنامه‌ي توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور و ساخت هواپيماهاي دو تا 19 نفره كار كنند.

وي افزود: اين شركتها همچنين روي تدوين قوانين و فرهنگ‌سازي در حوزه‌ي هوانوردي عمومي و مواردي مانند ايرتاكسي، گردشگري هوايي، ايجاد كلوپهاي هوانوردي در كلاس‌هاي فوق سبك، اسپورت و سبك نيز كار خواهند كرد.

* * ساخت 3500 فروند هواپيماي كوچك ظرف پنج سال

انتصاري با اشاره به اين‌كه در ابتدا چند پايگاه به صورت آزمايشي براي توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور در نظر گرفته شده كه در نوروز امسال عملياتي مي‌شوند، اظهار كرد: بايد ظرف پنج سال سه هزار و 500 فروند هواپيماي كوچك در كلاس‌هاي دو تا 19 نفره در ايران به صورت داخلي‌سازي يا با مشاركت خارجي ساخته شود. همچنين بخشي از اين نياز را نيز مي‌توان از خارج خريداري كرد. در اين بين شركت‌هاي خصوصي مي‌توانند با مشاركت شركت‌هاي خارجي اقدام به ساخت اين نوع هواپيماها كنند.

او با تاكيد بر اين‌كه براي توسعه‌ استفاده از هواپيماهاي شخصي در كشور بايد زيرساختهاي مختلفي فراهم شوند، عنوان كرد: همچنين قرار است شركتهاي ليزينگ براي خريد قسطي هواپيماهاي شخصي در كشور تاسيس شوند. ايجاد زيرساختهايي مانند فرودگاه‌ها و بانك‌ها به سرمايه‌گذاري دولتي و خصوصي با هم نياز دارد.

وي يادآوري كرد: دولت دو سال قبل تصميم به توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور گرفت و بايد فرهنگ‌ هوانوردي عمومي در كشور گسترش يابد. هم‌اكنون وزارت دفاع و سازمان صنايع هوايي به صورت تخصصي در اين حوزه كار مي‌كنند.

* * چند و چون قيمت هواپيماهاي شخصي

نائب رئيس اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران درباره‌ي قيمت هواپيماهاي شخصي توضيح داد: قيمت هواپيماهاي دو نفره حدود 90 ميليون تومان، ‌هواپيماهاي چهار نفره بين 250 تا 300 ميليون تومان، هواپيماهاي 6 تا 8 نفره بين 700 تا 800 ميليون تومان و هواپيماهاي 12 تا 19 نفره بين 1.5 تا 4 ميليارد تومان است كه اينها هم‌سطح قيمت‌هاي جهاني هستند.

او خاطرنشان كرد: همچنين بخشهاي تعمير، نگهداري و خدمات پس از فروش نيز بايد در كشور ايجاد شوند. از سوي ديگر با توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور بسياري از فرودگاههاي غيرفعال كشور فعال شده و فعاليت‌ آنها توجيه اقتصادي پيدا مي‌كند. اشتغال‌زايي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و توسعه‌ي ساير صنايع نيز از دستاوردهاي توسعه‌ي حوزه‌ي هوانوردي عمومي در كشور است.

* * الگوي خاصي نداريم

انتصاري درباره‌ي تجربه‌ كشورهاي ديگر در حوزه‌ي هوانوردي عمومي توضيح داد: كشورهاي مختلفي مانند كانادا در حوزه‌ي هوانوردي عمومي پيشرفت كرده‌اند. البته ايران الگوي خاصي در زمينه‌ي توسعه هوانوردي عمومي ندارد، بلكه از تجربه همه كشورها از جمله برزيل و كانادا استفاده مي‌كند. متاسفانه كشورمان در حوزه‌ي هوانوردي عمومي جزو كشورهاي جهان چهارم محسوب مي‌شود. يعني ما حتي از كشورهاي توسعه نيافته هم عقب‌تريم.

* * شروع كار با پولدارها

او در پاسخ به اين سوال كه آيا به نظر شما حوزه‌ي هوانوري عمومي بيشتر مربوط به پولدارها نيست؟ گفت: البته توسعه‌ي هوانوردي عمومي و استفاده از هواپيماهاي شخصي در ايران با ورود افراد پولدار به اين حوزه آغاز مي‌شود، اما در ادامه تمام تلاش‌ بر اين است كه بخش عمده‌ي مردم بتوانند از مزاياي اين بخش بهره‌مند شوند.

وي تصريح كرد: توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور باعث فعال شدن شركتهاي دانش بنيان مي‌شود. صنعت هوانوردي به گونه‌اي است كه حتي افراد بي‌سواد هم به آن علاقمند هستند، اما اين صنعت پرريسك و در عين حال با دقت بسيار بالا است. نبايد اين صنعت را با خودروسازي مقايسه كرد، چرا كه صنعت خودروسازي سالانه بيش از يك ميليون دستگاه محصول توليد مي‌كند، اما صنعت هوايي قرار است طي پنج سال پنج هزار فروند محصول با فناوري بالا توليد كند؛ بنابراين بايد نحوه‌ي برخورد دولت با اين دو صنعت با هم متفاوت باشد و براي صنعت هوايي معافيت‌هاي مختلف در نظر گرفته شود.

نايب رئيس اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران گفت: چين در نمايشگاه هوايي امسال بيش از 60 ميليون دلار به بخش خصوصي خود كمك بلاعوض كرد تا در حوزه‌ي هوانوردي عمومي فعاليت كنند. توان ساخت ما در هوانوردي عمومي از چين هم بالاتر است.

* * اين يك رويا نيست!

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا به نظر شما گسترش استفاده از هواپيماي شخصي در ايران در حد يك رويا مي‌ماند يا خير؟ اظهار كرد:‌ توسعه هوانوردي عمومي و استفاده از هواپيماهاي شخصي در ايران يك رويا نيست، بلكه قابل تحقق است و پشت آن هم اراده‌اي وجود دارد. دولت بايد پاي گفته خود بايستد و اميدواريم اين تصميم دولت عملي شود و سازمان صنايع هوايي آن‌را اجرا كند تا تعداد زيادي از متخصصان و نيروهاي كاري در حوزه‌ي صنعت هوايي فعالتر شوند. اين پروژه‌ي عظيم براي قشر دانشگاهي و صنعتگران اميدواري زيادي ايجاد كرده و اگر عملي نشود و صرفا به جنبه اقتصادي آن توجه شود اين كار شروع نمي‌شود و باعث ايجاد سرخوردگي در بين فعالان صنعت هوايي مي‌شود، زيرا در همه‌ي دنيا توسعه هوانوردي عمومي ابتدا توسط دولت انجام شده، زيرا اين كار پرريسك است و دولت بايد زيرساختهاي آن‌را فراهم كند.

وي تاكيد كرد: توسعه‌ي هوانوردي عمومي باعث توسعه‌ي بسياري از صنايع ديگر هم مي‌شود و در كشور ما در بخش غيرنظامي تاثيرات زيادي مي‌گذارد و جايگاه ايران را در دنيا بالا مي‌برد. حتي در حوزه‌ي نظامي اين صنعت با استقلال ما سروكار دارد و مجلس هم بايد با قانونگذاري به آن كمك كند. ساير وزارتخانه‌ها و نهادهاي ديگر هم بايد به توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور كمك كنند.

* * اجراي آزمايشي طرح در دو فرودگاه پيام و اروميه

نايب رئيس اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران خبر داد: نوروز امسال به صورت آزمايشي استفاده از هواپيماهاي شخصي در دو فرودگاه پيام تهران و اروميه آغاز مي‌شود. توسعه‌ي هوانوردي عمومي در كشور و استفاده از هواپيماهاي شخصي برنامه‌اي پنج ساله بوده كه بايد تا سال 1395 به نتيجه برسد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 16 اسفند 1389  11:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها