0

روستاهای برزرود*روستای کمجان*

 
nashenas
nashenas
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 97
محل سکونت : البرز

روستاهای برزرود*روستای کمجان*

درباره روستا :
روستای کمجان در شمال غربی کوهستان کرکس واقع است و یکی از روستاهای حوزه برزرود به شمار می رود.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 2500 متر و برای رفتن به این روستا از یک جاده فرعی که در محلی به نام هنجن از جاده اصلی کاشان-نطنز منشعب می شود می توان استفاده کرد و فاصله آن تا جاده اصلی حدود 15 کیلومتر می باشد.
این روستا در بین روستاهای همجوار بیشترین مساحت را دارد.از شرق به روستای یارند و روستای تکنه و از غرب به روستای برز و طوه،از شمال به روستای وش و از جنوب به روستای سه مشرف است.
این روستا دارای مزرعه های زیادی است که هر کدام برای کشت محصولات خاصی بوده است ،مثل دشت کمجان،دشت باقوس،دشت کروند که بزرگترین مزرعه در منطقه می باشد و تحفه نطنز از آنجاست،دشت سینه ،دشت سور ،دشت در ،دشت سردستان ،دشت نقله و مراتع زیاد نیز دارد که هرکدام نام خاص خود را دارد.
تاریخچه:
روستای کمجان بر اساس شجره نامه امامزاده ایوب که مقبره آن در وسط روستا قرار دارد دولت آباد نام داشته که به علت جنگی که بین اهالی روستا به حمایت از امامزاده ایوب و دشمنان ان امامزاده در میگیرد به کمجان معروف می شود.
دلیل این مسئله آن است که پس از شهادت آن بزرگوار و بدلیل شهادت همه مردان این روستا در حمایت از امام چون کسی وجود نداشته که جنازه ها را دفن کند ، دشمنان از زن ها و بچه ها که باقی مانده بودند می پرسند چرا جنازه هایتان را دفن نمی کنید.در جواب میگویند:کو جان که جنازه های شهدا را دفن کنیم ! مگر جانی مانده؟ و از آن پس این روستا به کمجان معروف شد (برگرفته شده از شجره نامه امامزاده ایوب)
جمعیت روستا در قدیم به 200 تا 350 خانوار می رسید اما اکنون به دلایل مختلف ساکنین ترک دیار کردند و در شهرها ساکن شده اند و هم اکنون 100 خانوار در تابستان و 50 خانوار در زمستان جمعیت دارد.
اقتصاد مردم این روستا از طریق کشاورزی تامین می شده زیرا باغات ومزارع حاصل خیزی دارد و در قدیم پارچه بافی نیز می کرده اند و تا سالها قبل آثار کارگاهها در تمام منارل موجود بود.موضوعی که بسیار حائز اهمیت است ،این است که در قدیم مردم این روستا فلز استخراج می کرده اند که سرباره ای حاصل از ذوب فلز در مزرعه کروند و تا تنگه ای به نام پیناوند پراکنده است.
علاقه مندان می توانند با مراجعه به روستا به دشت کروند رفته و در منطقه ای به نام پل روماسوم که محل ذوب فلز بوده است را مشاهده نمایند.
در این روستا منطقه ای وجود دارد به نام دره پیناوند که از مطالبی که سینه به سینه نقل شده است گویا روستا ابتدا در آنجا قرار داشته و داستانهای زیادی در زمینه مدفون بودن گنج در آن دره و آثار زندگی که تا سالها قبل لوله های سفالی که برای آب از آنها استفاده می شده قابل رویت بود که بر اثر جاری شدن سیل اکنون آثاری وجود ندارد.
در کنار این دره بر روی تخته سنگی صاف و سیاه شعارهای اسلامی با علامت ستاره داوود حک گردیده و به گفته ریش سفیدان سنگ نوشته دیگری وجود داشته که سیل آنرا با خود برده است و آدرس محل دفن گنج را می داده، به این مضمون:(ننن لانه ، لون لانه ، لا در بن تنگه گنج خاکه) یعنی این دره نه آن دره نه دره دربن تنگه گنج خاکه!

چشم انداز شب در کمجان
 

منبع : سایت روستای کمجان

www.barzrood.com

تنها مقصود ما در زندگی عشق ورزیدن به یکدیگر است اگر از عهده این مهم بر نمی آییم حداقل بکوشیم تا یکدیکر را نیازاریم...

دوشنبه 16 اسفند 1389  10:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها