0

*در بودجه رديف‌هاي مستقلي براي دانشگاه‌ها ديده شده است

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

*در بودجه رديف‌هاي مستقلي براي دانشگاه‌ها ديده شده است

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خصوص استقلال دانشگاه‌ها در امر بودجه گفت: بحث تمركز و عدم تمركز به مشاركت دادن دستگاه‌ها در حوزه تصميم گيري و تصميم سازي برمي‌گردد، بنابراين به هر اندازه دانشگاه‌ها بالندگي خود را در عمل نشان دهند، استحقاق مشاركت بيشتر در اين زمينه‌ها هستند.

طيبه صفايي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به تنظيم بودجه در راستاي تحقق سند چشم انداز 20 ساله كشور و برنامه پنجم توسعه عنوان كرد: در حال حاضر مجلس شوراي اسلامي درصدد تخصيص بودجه براي برنامه پنجم توسعه جهت هموارتر كردن مسير تحقق سياست‌هاي كلي مقام معظم رهبري است.

وي با اشاره به سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در امر آموزش، تحقيقات و فناوري گفت: يكي از اين سياست‌ها تحقق امور در نظام آموزش و پژوهش است كه دولت و مجلس درصدد عملياتي كردن بودجه آن هستند.

صفايي افزود: افزايش بودجه تحقيق و پژوهش به سه درصد توليد ناخالص داخلي تا پايان برنامه پنجم توسعه، دستيابي به جايگاه دوم علمي و فناوري در منطقه و تثبيت آن، ارتباط موثر دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي با صنعت، توانمندسازي بخش غير دولتي براي مشاركت بيشتر در توليد علم و دستيابي به فناوري‌هاي پيشرفته از جمله سياست‌هاي مقام معظم رهبري به شمار مي‌آيد.

وي با بيان اين‌كه برنامه پنجم توسعه با اين سياست‌ها توسط دولت و مجلس مورد بررسي قرار گرفت، اظهار كرد: انتظار مي‌رود بودجه پيشنهادي نيز بتواند مسير تحقق برنامه‌ها را عملياتي و اجرايي كند.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس افزود: نگاه و چشم انداز مجلس به بحث بودجه در حوزه آموزش و تحقيقات اين گونه است و تلاش مي‌كنيم تا برنامه‌هاي تصويب شده با بودجه متناسب آن عملياتي شود.

صفايي با بيان اين‌كه در بودجه رديف‌هاي مستقلي براي دانشگاه‌ها ديده شده است، تصريح كرد: مجلس نيز تمام تلاش خود را در مستقل و حرفه‌اي نشان دادن دانشگاه‌ها انجام مي‌دهد.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا استقلال دانشگاه‌ها به مديريت يكپارچه وزارت علوم صدمه‌اي وارد نمي‌كند، تصريح كرد: زماني كه دانشگاه‌ها از بالندگي لازم برخوردار باشند بر مديريت يكپارچه بيشتر تاكيد مي‌شود.

نماينده مردم تهران در خانه ملت با بيان اين‌كه دانشگاه‌ها مي‌توانند وزارت علوم را در راستاي سياست‌ها و اهداف وزارتخانه بيشتر ياري دهند، اظهاركرد: ما معتقديم استقلال دانشگاه‌ها بايد تحت پوشش سيستم كلان وزارت علوم قرار گيرد.

وي با بيان اين‌كه بايد به دانشگاه‌ها به عنوان خرده سيستم نگريسته شود، افزود: استقلال دانشگاه‌ها نبايد باعث از هم پاشيدگي وزارت خانه شود؛ بلكه بايد نوعي هم افزايي را در پي داشته باشد.

صفايي با بيان اين‌كه تمامي اختيارات دولت و وزارتخانه به دانشگاه‌ها داده نمي‌شود، تصريح كرد: بودجه در برخي حوزه‌ها مانند بخش عمراني به صورت متمركز اختصاص مي‌يابد و هميشه مستقل نيست.

وي خاطرنشان كرد: بنابراين استقلال دانشگاه‌ها از بعد عملكرد سليقه‌اي و قائل به شخص مطرح نيست، بلكه استقلال از بعد آزادي تصميم گيري و كاهش بروكراسي مدنظر است.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خصوص بودجه فرهنگي دانشگاه‌ها، اظهاركرد: معتقديم در حوزه فرهنگ بايد بودجه لازم اختصاص يابد و مسئولين نيز اولا ترين دغدغه فرهنگ را داشته باشند.

وي با بيان اين‌كه در سياست‌هاي مقام معظم رهبري موارد حساس و ويژه‌اي تاكيد شده است كه نيازمند يك بسيج همگاني و حركت توام با باور همه مسئولين است، افزود: تنها مشكل فرهنگي وجود ندارد؛ بلكه ما با مشكلاتي مانند مشكل ساختاري نيز مواجه هستيم، همان‌طور كه سيستم‌هاي دانشگاهي ما در حوزه فرهنگي متولي خاصي ندارند تا ساختار ويژه‌اي براي آنان تعريف شده باشد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 16 اسفند 1389  9:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها