0

دنياي اقتصاد: «درباره مدل اقتصادي مسكن مهر»

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

دنياي اقتصاد: «درباره مدل اقتصادي مسكن مهر»

دنياي اقتصاد: «درباره مدل اقتصادي مسكن مهر»

«درباره مدل اقتصادي مسكن مهر» سرمقاله امروز روزنامه دنياي اقتصاد به قلم مهدي نصرتي است كه در آن مي خوانيد:

تلاش‌هاي ارزنده‌اي توسط دولت و مجموعه وزارت مسكن در خصوص معضل مسكن صورت گرفته‌است. تلاش‌هاي وزارت مسكن درخصوص مسكن مهر معطوف به عرضه انبوه با قيمت مناسب و فناوري‌هاي نوين و ايمن است كه در جاي خود بسيار ارزشمند است؛ به ويژه استفاده از مشاركت سرمايه‌گذاران خارجي و استفاده از توان فني، مديريتي و مالي آنها نكته‌اي مثبت و اميدبخش است.

در اين خصوص طبق اخبار منتشر شده،‌ ساخت مسكن با قيمت‌هاي مناسب به همراه فناوري‌هاي روز دنيا و بعضا همراه با كليه تجهيزات رفاهي در دستور كار قرار دارد كه خبر خوب و مسرت بخشي مي‌تواند باشد.

طبق اصول اوليه اقتصاد، عرضه بيشتر به كاهش قيمت در يك بازار رقابتي منجر خواهد شد و مي‌توانيم در آينده منتظر گشايش در موضوع مسكن در كل كشور باشيم. اما شواهد نشان مي‌دهد كه تاكنون نتايج مورد انتظار سياست‌گذاران مسكن مهر به طور كامل تحقق پيدا نكرده‌است. يكي از ابهامات جدي اين است كه شهرك‌هايي كه به اين ترتيب ايجاد مي‌شوند آيا قابليت سكونت را خواهند داشت يا خير؟ مسكن به معني صرفا يك چهارديواري كه نقش سرپناه را ايفا كند، نيست.

يوتيليتي‌ها (شامل آب و برق و گاز)، زيرساخت‌هاي اجتماعي(آموزش و بهداشت)، امنيت، حمل و نقل مناسب، امكانات و خدمات تفريحي، فضاي سبز، آب و هواي مناسب و... همه جزو عواملي هستند كه تعيين مي‌كنند آيا يك شهرك خاص قابل سكونت خواهد بود و آيا در آينده نزديك موارد ذكر شده قابل دسترسي است يا خير؟ در مدل كنوني، ساخت واحدهاي مسكوني توسط سرمايه‌گذاران و پيمانكاران خصوصي انجام مي‌شود؛ اما چه تضميني براي ارائه مناسب خدمات شهري وجود دارد؟

اما اين مشكل از كجا ناشي شده است؟ از ديدگاه اقتصادي،‌ مشكل در طراحي مدل اقتصادي و سرمايه‌گذاري مسكن مهر است؛ زيرا دولت براي جذاب شدن سرمايه‌گذاري در مسكن مهر،‌ به سرمايه‌گذاران خصوصي و خارجي تضمين داده‌است كه واحدهاي احداث شده را خريداري خواهد كرد.

اين تضمين دولتي هرچند در اين مرحله موجب جذابيت اين طرح‌ها مي‌شود، اما خود مي‌تواند نقطه شروع و سنگ بناي نامناسبي براي عدم موفقيت اين قبيل طرح‌ها تلقي شود. زيرا وقتي صحبت از سرمايه‌گذاري خصوصي يا خارجي مي‌شود به اين معني است كه بخشي از ريسك‌هاي تجاري توسط سرمايه‌گذاران تقبل شود و در واقع يكي از مزاياي اصلي سرمايه‌گذاري خارجي و بخش خصوصي همين است.

سرمايه‌گذار خصوصي اگر احتمال دهد يك پروژه، سرانجام خوبي نخواهد داشت از ابتدا وارد سرمايه‌گذاري نمي‌شود. در مقابل بخش دولتي معمولا در همه جاي دنيا نگراني در مورد ريسك‌هاي تجاري ندارد و براي همين است كه در هيچ كجاي دنيا دولت‌ها تاجران خوبي نيستند.

شايد در نگاه اوليه نگراني سرمايه‌گذاران خارجي/خصوصي در مورد فروش رفتن اين واحدها، بي‌مورد به نظر برسد. زيرا قيمت تمام شده و فناوري نوين از يك طرف و جمعيت جوان و نياز بالاي زوج‌هاي جوان به مسكن و ارائه اعتبارات دولتي توسط بانك مسكن از طرف ديگر مي‌تواند خود تضميني براي بازار فروش باشد. اما وقتي سرمايه‌گذار خارجي/خصوصي وارد گود مي‌شود بحق مي‌داند كه منظور از مسكن تنها يك سرپناه نيست.

اگر بررسي‌هاي علمي و اقتصادي سرمايه‌گذار وي را به اين نتيجه برساند كه خدمات شهري نيز ارائه خواهد شد قاعدتا به اين نتيجه مي‌رسد كه حتما تقاضاي خوبي براي اين واحدهاي مسكوني وجود خواهد داشت و لذا وارد سرمايه‌گذاري مي‌شود اما وقتي دولت به سرمايه‌گذاران تضمين مي‌دهد كه واحدهاي ساخته شده را خريداري خواهد كرد ، ارائه به موقع و باكيفيت خدمات شهري با ابهام و ترديد جدي مواجه مي‌شود. هر قدر هم كه مجموعه دولت براي اين موضوع برنامه و بودجه اختصاص داده باشد مي‌دانيم كه نمي‌توان كار را به اميد دولت رها كرد نه در ايران نه در هيچ جاي ديگر.

اين وضعيت ترديدهاي جدي را در مورد كارآيي و سرانجام مناسب اين پروژه‌ها پيش‌روي قرار مي‌دهد. يك راه‌حل اقتصادي اين موضوع اين است كه بخشي از ريسك‌هاي تجاري (ريسك فروش واحدها) به بخش خصوصي منتقل شود.

طبيعتا بخش خصوصي در ابتدا زير بار نمي‌رود و موضوع را منوط به تضمين ارائه خدمات شهري خواهد كرد كه خود به عنوان يك نيروي اجباري مي‌تواند نگراني در مورد ارائه خدمات شهري را برطرف كند، البته در ارائه اين خدمات نيز بخش خصوصي بايد مشاركت داده شود.

اين موضوع خود ادبيات گسترده‌اي دارد و تحت عنوان مشاركت دولتي-خصوصي (PPP) شناخته مي‌شود كه در اين مقاله مجال پرداختن به آن نيست. البته يك راه‌حل ذهني نيز وجود دارد: اين كه مسوولان محترم مجبور شوند در اين واحدها اقامت كنند و بدين ترتيب در اسرع وقت خدمات لازم را فراهم كنند! 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 16 اسفند 1389  8:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها