0

درآمد ملي عربستان چگونه توسط خاندان سعودي تاراج مي‌شود

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

درآمد ملي عربستان چگونه توسط خاندان سعودي تاراج مي‌شود

به گزارش فارس، نگاهي به ثروت هنگفت حكومت عربستان كه حاصل فروش نفت و در حقيقت ثروت و درآمد ملي مردم اين كشور است و نگاهي به شيوه هزينه كردن آن، حقايق بيشتري از خاندان سعودي را نشان مي‌دهد و دليل نارضايتي گسترده در مردم اين كشور از خاندان حاكم را به روشني بيان مي‌كند.

رويترز در گزارشي اعلام كرد كه مبالغ تخصيص يافته به شاهزادگان و خاندان سعودي در سال 1996 دو ميليارد دلار بودجه اين كشور را از بين برد در حالي كه برخي از نزديكان ملك‌عبدالله بن عبدالعزير شاه سعودي سالانه 10 ميليارد دلار از درآمد كشور را خرج خود مي‌كنند.

بر اساس اين گزارش، در عربستان سعودي دو طرح بزرگ وجود دارد كه هيچ نظارتي و حسابرسي بر آن وجود ندارد. نخست طرح توسعه مسجدالحرام و دوم طرح صندوق ذخيره راهبردي است كه اين دو منبع درآمدي براي خانواده‌هاي بزرگ شماري از شاهزادگان سعودي است.

* درآمد فروش يك ميليون بشكه، براي پنج شاهزاده در هر روز؛

پيش از اين هم (به نقل از يك شاهزاده سعودي در سفارت آمريكا) فاش شده بود كه درآمد فروش يك ميليون بشكه نفت روزانه از حدود هشت ميليون بشكه نفت عربستان فقط به پنج يا شش شاهزاده سعودي مي‌رسد.

* پرداخت حقوق ماهيانه از بدو تولد به اعضاي خاندان پادشاهي از درآمد ملي كشور؛

در ادامه اين گزارش آمده است كه هر يك از اعضاي خاندان سعودي از بدو ولادت ماهيانه مبالغي دريافت مي‌كنند كه در سال 1996 كل هزينه آن دو ميليارد دلار برآورد شده است در حالي كه كل بودجه عربستان در سال 1996 بيش از 40 ميليارد دلار نبوده است.

پادشاه عربستان هفته گذشته پس از بازگشت از دوره به اصطلاح درمان و نقاهت خود كه در آمريكا و مراكش سپري كرد، دستور داد براي خاموش كردن مردم معترض مبلغ 37 ميليارد دلار براي راضي كردن مردم در بخش‌هاي مختلف هزينه شود. در حالي كه بنا بر اسناد منتشر شده كه تاريخ آن متعلق به سال 1996 است، بيشتر مبالغ تخصيص يافته در دو دهه گذشته فقط هزينه خاندان سعودي شده است.

در اين گزارش آمده است، اسنادي كه در اين خصوص وجود دارد، نشان مي‌دهد كه نه تنها هزينه كردن درآمد ملي عربستان براي خاندان سعودي، زيان هنگفت اقتصادي داشته بلكه انسجام اجتماعي را نيز از بين برده است.

علاوه بر حقوق‌هاي ماهيانه‌اي كه هر فرد عضو خاندان سعودي آن را دريافت مي‌كند، اسناد نشان ميد‌هد كه برخي افراد نيز خارج از بودجه تخصيص يافته براي اعضاي خاندان پادشاهي، مبالغ هنگفتي دريافت كرده‌اند.

در اين گزارش آمده است كه ملك عبدالله از سال 2007 كه بر مسند قدرت تكيه زد تلاش كرده است كه با ايجاد برخي تغييرات [كه هيچگاه انجام نشد] اندكي از موج نارضايتي مردم اين كشور را فروبخواباند ولي ناخرسندي از اختلاف‌هاي اقتصادي و فساد همچنان وجود دارد.

رويترز نوشت: در سندي كه مربوط به سفارت آمريكا در عربستان و متعلق به سال 1996 است، تصريح شده است كه «ثروت خاندان سعودي؛ اين همه از كجا آمده است».

در اين سند آمده است كه «شاهزادگان سعودي كه تعداد آنان به هزاران نفر مي‌رسد، به ثروت هنگفت و ميل شديد آنان براي خرج كردن و نابود كردن اين ثروت معروفند».

* حقوق ماهيانه، انگيزه‌اي براي زاد و ولد بيشتر در خاندان پادشاهي سعودي؛

رويترز نوشت: بزرگ‌ترين و رايج‌ترين شيوه رسمي توزيع ثروت در خاندان سعودي، پرداخت حقوق ماهيانه به تك تك اعضاي خاندان پادشاهي است. بر اساس آمار دفتر رفاه و خدمات خاندان پادشاهي، حقوق اين افراد از كمترين فرد كه كوچكترين عضو و فرعي‌ترين شاهزاده است از 800 دلار (نزديك به يك ميليون تومان) آغاز مي‌شود تا به 200 هزار و 270 هزار دلار (270 ميليون تومان) در هر ماه، به يكي از نوادگان عبدالعزير بن سعود مي‌رسد. ولي فرزندان نوه‌ها ماهيانه 13 هزار دلار (13 ميليون تومان) دريافت مي‌كنند و اين مبالغ جداي از هزينه‌هاي ازدواج و ساخت كاخ‌هاست.

بنا بر اين گزارش، اين ميزان پرداخت حقوق بر اساس بودجه سال 1996 كه حدود 40 ميليارد دلار بوده است، حدود 2 ميليارد دلار بوده است زيرا پرداخت اين حقوق از بدو تولد آغاز مي‌شود و اين يكي از انگيزه‌هاي خانواده‌هاي خاندان سعودي براي زاد و ولد بيشتر است.

* دو طرح محرمانه، منبع درآمد ملك عبدالله و برادران وي

رويترز در ادامه نوشت كه علاوه بر اين، بسياري از امرا و شاهزادگان به سراغ فعاليت‌هاي تجاري رفته‌اند و سالانه بيش از 10 ميليارد دلار خارج از مبالغ تعيين شده براي اين خاندان، تاراج مي‌كنند. علاوه بر اين دو طرح كاملا محرمانه بدين معنا كه به هيچ وجه تحت نظارت و حسابرسي قرار نمي‌گيرد طرح حرمين شريفين (مسجدالحرام) و طرح ذخيره راهبردي وابسته به وزارت دفاع است كه به مثابه دو منبع درآمد بزرگ براي «ملك عبدالله و تعدادي از برادران اوست».

* گرفتن وام از بانك‌ها و پس ندادن آن؛ راه درآمدي ديگر

در ادامه اين گزارش، با بيان اينكه برخي شاهزادگان از بانك‌هاي سعودي وام‌هاي كلان مي‌گيرند و پس نمي‌دهند و بانك‌ها نيز تمايلي به دادن وام به شاهزادگان ندارند، آمده است كه مدير يكي از بانك‌هاي سعودي خاندان پادشاهي عربستان را به چهار دسته تقسيم كرده است:ژ

- دسته نخست شامل بزرگاني كه از فرط ثروتمندي تاكنون مبلغي قرض نگرفته‌اند.
- دسته دوم شاهزادگاني كه به صورت مرتب وام مي‌گيرند.
- دسته سوم شامل هزاران شاهزاده است كه بانك به آنان وام نمي‌دهد.
- دسته چهارم افرادي كه درحقيقت عضو خاندان سعودي نيستند و اين مدير آنان را طفيلي مي‌خواند.


* مصادره زمين مردم؛ راه درآمدي ديگر براي شاهزادگان سعودي

رويترز نوشت: طرح شايع ديگري كه شاهزادگان براي درآمد خود پي گرفته‌اند، اقدام برخي از آنان به مصادره زمين‌هاي عموم مردم است. هدف از اين كار فروش اين زمين‌ها به دولت سعودي براي طرح‌هاي آينده است. تا نيمه‌هاي سال 1990 برنامه دولتي براي دادن زمين‌هاي عمومي از بين رفت و از همينجا اختلافات بر سر زمين‌هاي در اختيار دولت سعودي آغاز شد.

بنا بر اين گزارش، سندي بانكي در اين خصوص وجود دارد كه در آن يكي از اعضاي پرنفوذ خاندان سعودي به مقامات بانكي محلي دستور داده است تا سند يك ملك در مكه را به نام خاندان پادشاهي تغيير دهد در حالي كه بيش از صدسال بوده است كه اين ملك در امتلاك يك خانواده بوده است. مقامات بانكي گذشته از اين به ميزان تكبر و خودبيني ذكر شده در اين نامه نيز اشاره كرده‌ و آن را مشمئزكننده خوانده‌اند.

در اين گزارش آمده است كه بسياري از ثروتمندان و تاجران سعودي علت سرمايه‌گذاري خارجي خود را نگراني از مصادره شدن اموال آنان به نام اموال پادشاهي ذكر كرده‌اند.

* ثروتمندترين اعضاي خاندان سعودي

رويترز به نقل از مقامات سفارت آمريكا در رياض نوشت كه اين مقامات با بيان اينكه افراد خاندان سعودي در حيف و ميل كردن ثروت [مردم] بامهارت‌ترين افراد هستند، تاكيد كرده‌اند كه اين رويه ممكن است مشروعيت خاندان حاكم عربستان را بشدت خدشه‌دار كند.

ديپلمات‌هاي آمريكايي تصريح كرده‌اند با وجود اين حجم حيف و ميل ثروت، تنها اندكي از اعضاي خاندان سعودي هستند كه در طول ساليان، در نهايت داراي ثروتي واقعا هنگفت هستند و بيشتر افراد هنوز در حيف و ميل پول خود بامهارت‌ترين افراد هستند تا جايي كه اينان دريافت اين پول‌ها و حيف و ميل را حق طبيعي خود مي‌دانند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 16 اسفند 1389  7:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها