0

بتوني شدن 200 كيلومتر خطوط انتقال آب در گيلان

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

بتوني شدن 200 كيلومتر خطوط انتقال آب در گيلان

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان خبر داد:
بتوني شدن 200 كيلومتر خطوط انتقال آب در گيلان

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان گفت: 50 درصد از كانال‌هاي انتقال آب در گيلان به طول 200 كيلومتر بتوني شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، اردشير روحي عصر روز گذشته در جمع كارشناسان و دست اندركاران جشنواره ملي مصرف بهينه آب در بخش كشاورزي اظهار داشت: گيلان 238 هزار هكتار اراضي كشاورزي و 400 هزار بهره‌بردار دارد.


وي با بيان اينكه بايد از تمام ظرفيت‌هاي استان به خوبي استفاده كنيم، افزود: بايد پراكندگي در بخش اجرا را با برنامه‌ريزي صحيح برطرف كرده و فرهنگ‌سازي آب را در مردم عمومي كنيم.


رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان ادامه داد: بايد با برنامه‌ريزي درست در بخش آبخيزداري از پراكندگي ناهمگون باران در فصل‌هاي مختلف سال استفاده مطلوب كرد.


به گفته وي، برنامه‌ريزي مناسب زنجيره آب در بخش كشاورزي را تكميل مي‌كند.


روحي ادامه داد: مي‌توان با اجراي طرح آبخيزداري و احداث سد، علوفه‌كاري، درختكاري و غيره در اراضي شيب‌دار از هدر رفت آب جلوگيري كرد.


رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان حفظ و جذب آب را در استان بسيار مهم ارزيابي كرد و اظهار داشت: گيلان در اين چند سال اخير بحث احيا و بازسازي آب‌بندان‌ها را در استان جدي گرفت و موفق شد ذخاير آبي خوبي را ايجاد كند.


وي با اشاره به اينكه گيلان 12 هزار هكتار آبندان دارد، افزود: در دو مقطع آبگيري 600 ميليون مترمكعب آب استان را تامين مي‌كند و ظرفيت بسيار خوبي براي ذخيره آب محسوب مي‌شود.


روحي گفت: سه سد جديد در استان شايد بتواند 500 ميليون مترمكعب آب را در خود جاي دهند ولي آب‌بندان‌ها به دليل نزديكي به مزارع كشاورزي در انتقال به مزارع ميزان هدر رفت آب را ندارد.


وي فرهنگ‌سازي در بخش آب بسيار مهم است، تصريح كرد: ادغام ترويجي با پيشبرد زمان كمرنگ شده و اگر ترويج كار خود را به درستي انجام ندهد با مشكل مواجه مي‌شويم.


رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان خاطرنشان كرد: وزارت جهاد كشاورزي بايد به بخش ترويج توجه خاصي داشته باشد و اگر امروز آبياري تناوبي از افتخارات ما محسوب مي‌شود تنها توسط فعاليت‌هاي خوبي ترويجي اتفاق افتاده است.


وي با اشاره به شرايط سد سپيدرود، ادامه داد: سد سپيدرود 171 هزار هكتار از مزارع گيلان را آبياري مي‌كند و آب آن امروز به يك ميليارد و 100 مترمكعب رسيده است.


روحي بيان داشت: با توجه به اينكه ظرفيت آبگيري سد سپيدرود به دليل احداث سد در حوزه بالادست‌ محدود شده است بايد با ترويج و آموزش، فرهنگ مصرف بهينه آب و آبياري تناوبي را در استان گسترش دهيم.


وي با اشاره به اينكه در سال‌هاي گذشته براي تامين منابع آبي 10 درصد اعتبارات تملك دارايي استان به اين بخش اختصاص يافته است، افزود: اين حركت موجب شده تا وزارت جهاد كشاورزي نيز 10 ميليارد تومان براي احياي زيرساخت‌هاي كشاورزي استان اختصاص دهد.


روحي با بيان اينكه برنامه توزيع آب حجمي در گيلان آماده است، تصريح كرد: منتظر تصميم‌گيري و ابلاغ استان‌هاي مربوطه هستيم و امروز توجه به زيرساخت‌ها در استان به صورت خاص اهميت دارد.


وي افزود: از چند ماه گذشته گيلان با ترك تشريفات 50 ميليارد توماني، نزديك به 50 درصد انتقال آب را انجام داده يعني 200 كيلومتر از 400 كيلومتر كانال بتوني در استان انجام شده است.


رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان با اشاره به اينكه امنيت غذايي كشور به كشاورزي اختصاص دارد، اظهار داشت: به همين دليل بايد بهره‌وري اعتبارات از بخش دولتي از پنج درصد به 20 درصد افزايش يابد.


وي كشاورزي را از مشاغل انبيا خواند و خاطرنشان كرد: كشاورزي از كم‌خطرترين مشاغل كشور و از مهم‌ترين شغل‌هاست.

    حمید.bmp

 

 

دوشنبه 16 اسفند 1389  7:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها