0

گلوله، پاسخ مشت هاي گره‌كرده دانشجويان ضد جنگ آمريكايي

 
ghasemkalak
ghasemkalak
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 19668
محل سکونت : خراسان رضوي

گلوله، پاسخ مشت هاي گره‌كرده دانشجويان ضد جنگ آمريكايي

 

نگاهي به تاريخ نقض حقوق‌ بشر در آمريكا-1
گلوله، پاسخ مشت هاي گره‌كرده دانشجويان ضد جنگ آمريكايي

خبرگزاري فارس: حركت ضد جنگ دانشجويان آمريكايي در مقابله با جنگ طلبي هاي دولت آمريكا در جنگ ويتنام همواره با فراز و نشيب هايي همراه بوده است كه واقعه "كشتار دانشگاه كنت "‌ نقطه اوج تقابل جوانان آمريكايي با اين دستگاه دولتي اين كشور بود.

به گزارش فارس، بحث فشار به دانشجويان از سوي كشورهاي مختلف همواره يكي از بهانه هاي هيئت حاكمه آمريكا براي زير سئوال بردن عملكرد دولت هاي مختلف درباره رعايت حقوق بشر بوده است، اما نكته جالب در اين ميان اين است كه چنين كشوري سابقه كشتار دانشجويان و ضرب و شتم آنان را در كارنامه خود دارد.
چهل سال پيش ، درميان طوفان اعتراضات مردمي به جنگ ويتنام و حضور نظاميان آمريكايي در اين كشور، دانشجويان آمريكايي كه بسياري از آن ها بايد عنوان سرباز به جبهه هاي جنگ با مردم ويتنام اعزام مي شدند، نقش مهمي در آگاه سازي افكارعمومي اين كشور و به راه انداختن موج هاي اعتراضي ايفا كردند.
در اين ميان، اين حركت ضد جنگ دانشجويان آمريكايي با فراز و نشيب هايي همراه بوده است، كه شايد واقعه " تير اندازي در دانشگاه كنت " نقطه اوج تقابل جوانان آمريكايي با دستگاه جنگ طلب دولت آمريكا باشد.واقعه اي كه در آمريكا به نام "كشتار دانشگاه كنت "‌معروف است.

* كامبوج و جايي كه "ما نبايد در آن باشيم "

دراوايل بهار سال 1970 ميلادي ريچارد نيكسون رييس جمهور ايالات متحده آمريكا از ورود تقنگداران آمريكايي به داخل خاك كامبوج و گسترش جنگ به داخل اين كشور خبر داد.
بهانه اصلي چنين حمله اي گزارش هاي اطلاعاتي ارتش آمريكا در خصوص عبور تسليحات و تجهيزات مورد نيازنيروهاي "ويت كنگ " از داخل خاك كامبوج بود.
بهانه اي كه پيش از اين سبب شد تا نيروي هوايي ايالات متحده بمباران خاك لائوس را آغازكند و بيش از يك هزار روستا را در اين كشور با خاك يكسان كند.
گسترش جنگ ويتنام به ساير كشورها سبب شد تا اعتراضات مردم آمريكا به ادامه جنگ ويتنام بار ديگر شعله ورشود و دانشجويان آمريكايي نيز در نوك پيكان اين اعتراضات قرار داشتند.
نيكسون در انتخابات رياست جمهوري قول داده بود كه اين جنگ را تمام كند و حالا بار ديگر آمريكا را به داخل اين گنداب هدايت مي كرد.

* سياست مشت آهنين در مقابل اعتراضات دانشجويان

روز جمعه اول مي سال 1970 بيش از 500 دانشجوي دانشگاه كنت پس از سخنان نيكسون درباره ورود نيروهاي آمريكايي به كامبوج در داخل دانشگاه كنت و در اعتراض به اين حركت دولت ايلات متحده تجمع كردند.
اما اين تحرك دانشجويان بلافاصله با واكنش دولت آمريكا روبه رو شد. اين بار نه نيروهاي معمولي پليس بلكه نيروهاي گارد ملي براي مقابله با دانشجويان در محوطه دانشگاه مستقر شدند اما پس از مدتي تجمع دانشجويان بدون هيچ درگيري و زد و خوردي به پايان رسيد.
گرچه به نظر مي رسيد كه حضور نيروهاي مسلح نظامي آمريكا براي ارعاب دانشجويان باشد، اما وقايع روزهاي بعد ثابت كرد كه مقامات آمريكايي در برخورد با دانشجويان معترض كاملا جدي هستند.

* مزه آزادي بيان با طعم گاز اشك آور

در روز شنبه، دوم ماه مه سال 1970 با ادامه يافتن اعتراضات دانشجويان، سربازان آمريكايي حمله به دانشجويان هم وطن خود را آغاز كردند.در ساعت 10 صبح سربازان گارد ملي اوهايو به هزاران دانشجوي معترض حمله ور شده و به روي آنان آتش گشود.
سربازان در حين حمله به دانشجويان با استفاده از سر نيزه دو نفر را زخمي كردند و شمار زيادي از دانشجويان را دستگير و روانه زندان كردند و با استفاده از گاز اشك آور آنها را پراكنده كردند.
اين اعتراضات روز بعد هم ادامه داشت چنانكه در روز يكشنبه،3 مه، حوالي ساعت 11 شمار زيادي از دانشجويان دوباره در محوطه دانشگاه اقدام به تظاهرات كردند، اما پس از ساعاتي، گارد ملي اوهايو براي پراكنده كردن آنها اقدام به پرتاب گاز اشك آور كرد.
دانشجويان نيز در واكنش به اين اقدام در ميدان شهر خيابان لينكولن و خيابان اصلي با اميد گفتگو با شهردار به عنوان اعتصاب نشسته و خواهان جواب گويي مسوولان كاخ سفيد شدند، اما در همين حال به ناگاه شهردار ساتروم در شهر اعلام حكومت نظامي كرد.

* دانشگاه غرق در خون

روز چهارم مي نقطه جوش اعترضات دانشجويي و برخورد نظاميان با مردم ويتنام بود.
دانشجويان در محوطه دانشگاه جمع شده و به مانند روزهاي قبل به سياست نيكسون اعتراض كردند، اما گارد ملي اوهايو بر خلاف استفاده ازسرنيزه و گاز اشك آور اقدام به شليك و قتل عام دانشجويان كرد و آنها رابه رگبار بست.
درپي اين شليك نيروهاي نظامي 4 دانشجو كشته و دهها دانشجوي ديگر به شدت زخمي شدند. "جفري گلين ميلر " 20 ساله به خاطر شليك به دهان، آليسون بي كروس 19 ساله ، ويليام ناكس 19 و ساندرا لي 20 ساله چهار دانشجويي بودند كه در اين واقع كشته شدند.
اين در حالي بود كه ده ها نفر نيز به خاطرات هجوم سربازان زخمي و يك نفر نيز به خاطر هميشه فلج شد.

*اعتراضات فراگير مي شود

با كشتار دانشجويان دانشگاه كنت در اوهايو ناگهان موجي از اعتراضات تمام دانشگاه هاي ايالات متحده را فرا مي گيرد و هزاران دانشجو براي اغتراض به چنين وضعيتي به داخل خيابان ها آمدند.
برخوردهاي پليس نيز تنها سبب گسترش اعترضات و خشم هرچه بيشتر مردم ار دولت مي شد.
با گسترش اعترضات در نهايت نيكسون رييس جمهور ايالات متحده آمريكا مجبور به برقراري قانون تعويق اعزام دانشجويان به جنگ كه در زمان جانسون به تعليق در آمده بود،شد.
در نهايت تركيب اين اعتراضات و مقاومت مردم ويتنام سبب شد تا آمريكا آخرين نظامي خود را در سال 1973 از ويتنام خارج كند.
گرچه بعد ها مسببان اين جنايت به هيچ عنوان به سزاي عمل خود نرسيدند و در نهايت نيز در دادگاه از اتهامات خود تبرئه شدند، اما شهامت اين دانشجويان در نهايت سبب رسوايي دولت آمريكا در عمل به شعار هايي همچون حفظ حقوق بشر شد.

دوشنبه 16 اسفند 1389  12:40 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها