0

رئيس دانشگاه صنعتي شريف:

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

رئيس دانشگاه صنعتي شريف:

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، رضا روستا آزاد در دومين همايش ارتقاي توان داخلي اظهار داشت: وضعيت ساختار تكنولوژي در جهان به جايي رسيده است كه بخش بزرگي از تكنولوژي و محصولات جهان را ميتوان در محدوده كوچكي توليد و در همه جهان توزيع كرد؛ حتي مي‌توان اين توليد را در همه جهان انجام داد اما تنها در گوشه‌اي آن را به فروش رساند و ارزش افزوده را در آن گوشه مجتمع كرد.
وي با تاكيد بر اينكه بديهي‌ترين نتيجه اين مسئله تجمع سرسام‌آور ثروت‌هاي عظيم در گوشه‌اي و فقر براي بقيه دنيا است، تصريح كرد: در عين حال اين وضعيت حالت سرطاني دارد چنانكه زماني كه مقايس توليد بالا مي‌رود و قيمت پايين مي‌آيد اين وضعيت هم افزا خواهد بود.
رئيس دانشگاه صنعتي شريف افزود: به دليل پيشرفت‌هاي علمي و فناوري‌ امكان چنين امري بيش از هر زماني در تاريخ بشر به وجود آمده است و اين وضعيت به توليد چند قطب سرطاني منجر مي‌شود كه دنيا را تقسيم مي‌كنند يا همديگر را مي‌بلعند.
وي با اشاره عوامل مختلفي كه به تشديد اين پديده كمك مي‌كنند، گفت: پديده ارزان فروشي و دامپينگ براي همه شناخته شده است و بستن عوارض و حقوق گمركي به كالاهاي وارداتي عليرغم ملاحظات رقابتي WTO نيز در اين موارد به كار مي‌آيد؛ در عين حال يارانه‌هايي كه به توليد داخل پرداخت مي‌كنند براي افزايش قدرت رقابت به كار مي‌رود.
روستا آزاد با تاكيد بر پپاينكه در چنين شرايطي خود حضور در صحنه حتي بدون سود و با ضرر به كار مي‌آيد، گفت: در كشور خود ما بسياري از پروژه‌ها به خصوص در بخش خصوصي سودآور نيست اما اگر وضعيت جهان به همين ترتيب پيش برود كاري نمي‌توان كرد.
وي اضافه كرد: به عنوان مثال اگر وزن اسكله‌هاي خريداري شده در بندرعباس از چيني‌ها را در قيمت ورق فولادي به كار رفته در آن ضرب كنيم تقريباً با قيمت كل آن بعلواه تجهيزات استفاده شده در آن سر به سر مي‌شود و پيدا است با يك فكر خاص و ارزان فروشي روبرو هستيم.
وي افزود: موارد بسياري از اين قبيل وجود دارد كه مونوپول ايجاد مي‌شود و شركت‌هاي اروپايي و غيره از صحنه حذف شده و سپس كالا يا خدمات با دو برابر قيمت نمونه اروپايي ارائه مي‌شود.
رئيس دانشگاه صنعتي شريف با بيان اينكه قيمت فروش كالا در حال حاضر ارتباط زيادي با قيمت تمام شده ندارد و عوامل سياسي اجتماعي و امثال آن بسيار در آن مؤثر است، گفت: جايي در كشور بايد براي اين مسئله فكري كند شايد با توجه به اهميت اين مسئله خود هيئت دولت بايد به اين مسئله بپردازد؛ بايد قدري دورتر را نگاه كنيم چنانكه اگر دير حركت كنيم دچار مشكل مي‌شويم.
وي با تاكيد بر اينكه چين اقتصاد دوم جهان است كه به زودي اول خواهد شد و براي اين مسله جشن گرفته‌اند، اظهار داشت: آنها با دامپينگ كالاهاي ايراني و اروپايي و غيره را از بازار خارج مي‌كنند و بعد دو برابر قيمت آنها را روي كالاي خود مي‌گذارند.
روستا آزاد تصريح كرد: در مصاف اروپا و چين كه چين در آن سرافراز بيرون مي‌آيد با وجود اينكه اغلب تكنولوژي مال خود اروپا است اما رفتارهاي مديريتي و استراتژيك در پيروزي چين بسيار مؤثر است.
وي در ادامه با بيان اينكه يكي از اين راه‌ها شبكه‌سازي و خوشه‌سازي است تا بتوانيم توانمندي‌هاي متمركز براي كارهاي بزرگ ايجاد كنيم، افزود: در بعضي موارد ممكن است نياز به يارانه داشته باشيم و بايد آن را پرداخت كنيم اما در مقابل بايد فرهنگ‌سازي كنيم كه به كاهلي و سستي منجر نشود چرا كه پيش از اين تجربه توليد اين سستي را داشته‌ايم.
رئيس دانشگاه صنعتي شريف با تاكيد بر اينكه ايجاد زير ساخت‌ها و زير سيستم‌ها براي اين كار ضروري است، پرسيد: آيا بهتر نيست در زماني كه تحريم وجود ندارد كالا را حتي با قيمت گرانتر از خارجي‌ها بسازيم تا اگر دچار مشكل شديم مجبور نباشيم آن را با قيمت بسيار بيشتر توليد كنيم.
وي اظهار داشت: دانشگاه شريف در اين فضا نقشي براي خود تعريف كرده است كه اولين وظيفه آن هشدار دادن است و آن را به صورت سيستماتيك از طريق همين همايش‌ها هشدار خود ارائه مي‌هد؛ در بعضي موارد بعنوان كانون هماهنگي و نقطه اتصال وارد شديم و توفيقات اوليه خوبي داشته‌ايم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

یک شنبه 15 اسفند 1389  11:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها