0

جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب از پنجشنبه برگزار مي‌شود

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب از پنجشنبه برگزار مي‌شود

جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب كشور با حضور 700 شاعر و شش هزار اثر در چهار قالب شعري، 19 و 20 اسفند ماه در دانشگاه قم برگزار مي ‌شود.

به گزارش خبرنگار صنفي فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر جليل دارا در نشست مطبوعاتي يكشنبه صبح با اشاره به سابقه طولاني و جايگاه مهم شعر در تاريخ ادبيات ايران و افتخار آفريني ايرانيان در جنبه‌هاي مختلف، عنوان كرد: به علت افتخار آفريني‌ها و وقايع مختلف ايران اسلامي در دوره‌هاي مختلف، اين وقايع متاثر از اشعاري بودند كه در جهت تقويت آنان سروده شده بود.

وي با بيان اينكه ايران اسلامي بستري براي گسترش حضور شعراي به نام است، افزود: در نظام بين المللي هم، زبان فارسي و شعر و ادب از جايگاه خوبي برخوردار است و حوزه تمدن ايراني حوزه قابل توجهي به شمار مي‌آيد.

دارا با بيان اينكه وظيفه ماست كه در حفظ و حراست از اين گنجينه با ارزش اهتمام داشته باشيم، اظهار كرد: جشنواره شعر و ادب كه در سطح دانشجويان و طلاب و به صورت ملي برگزار مي‌شود بستر خوبي فراهم مي‌كند تا به اين گوهر گرانبها در فضاي دانشگاهي نيز توجه بيشتري صورت گيرد.

وي با بيان اينكه تا كنون به صورت ملي و در سطح دانشگاهي چنين جشنواره‌اي برگزار نشده بود، افزود: با توجه به اينكه نسل جوان شاعر ما نسل پويا، فعال، متعهد و با اخلاقي است وظيفه داريم در عرصه دانشگاهي در جهت ترويج فرهنگ شعر و ادب تلاش بيشتري داشته باشيم.

مدير كل فرهنگي وزارت علوم ادامه داد: يكي از وظايف جامعه دانشگاهي حفظ فرهنگ اصيل ايراني اسلامي و معرفي آن به ديگر فضاهاي فكري بين المللي است.

دارا با اشاره به اهداف برگزاري جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب، اظهاركرد: ترويج فرهنگ شعر و ادب با تاكيد بر تكنيك‌هاي بومي، كمك به تربيت و پرورش نسل جديد شاعران و برقراري پيوند بين حوزه و دانشگاه از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره به شمار مي‌آيد.

مدير كل اداره امور فرهنگي با بيان اينكه شعراي جوان دانشجو در فضاي امروز، اساتيد برجسته ما در آينده خواهند بود، افزود: در حال حاضر نزديك 200 كانون شعر و ادب در دانشگاه‌هاي سراسر كشور در حال فعاليت هستند كه اين كانون‌ها در فضاي دانشگاهي، جشنواره، شب شعر، نشست و برنامه‌هاي اينچنيني برگزار مي‌كنند؛ اما جاي جشنواره‌اي جهت تجميع نوآوري‌هاي دانشجويان و طلاب در سطح ملي در كشور خالي بود.

وي با اشاره به آغاز فراخوان اين جشنواره از مهرماه، عنوان كرد: پايان مهلت ارسال آثار 5 اسفند بود كه به علت استقبال دانشجويان و طلاب اين تاريخ به مدت 5 روز نيز تمديد شد و تعداد آثار دريافتي تا پايان روز آخر به شش هزار اثر رسيد.

دارا با بيان اينكه حدود 700 شاعر جوان در اين جشنواره شركت كرده‌اند، اظهاركرد: از20 شاعر برگزيده تقدير و كمك سفر حج عمره به آنان اهداء خواهد شد.

وي با اشاره به توزيع كتاب‌ شعرهاي برگزيده با عنوان «فصل مشترك» در جشنواره، عنوان كرد: اين جشنواره در 4 قالب كلاسيك، نو، ترانه و تصنيف و نوحه با موضوع آزاد و عدم محدوديت در ارسال آثار برگزار مي‌شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

یک شنبه 15 اسفند 1389  11:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها